Nowoczesne wnętrze w industrialnym stylu

Beton, kiedyś odbierany jako ciężki i służący do prac konstrukcyjnych, coraz chętniej wykorzystywany jest jako materiał dekoracyjny we wnętrzach. Jego połączenie z innymi fakturami oraz odpowiednie wyeksponowanie pozwoliło stworzyć nowoczesne wnętrze w industrialnym stylu. Dominują tu odcienie szarości i biel, a drewniany stół i krzesła idealnie dopełniają całości. Za projekt tego oryginalne wnętrza odpowiadają architekci z pracowni 81.WAW.PL.
Wnętrze projektu 81.WAW.PL Wnętrze projektu 81.WAW.PL wiz. Littlemoon

Betonowa ściana

Głównym motywem wnętrza dwukondygnacyjnego domu jest betonowa ściana, która "ciągnie się" przez obydwie kondygnacje. - Została wykonana w trakcie powstawanie budynku, a ponieważ wyglądała bardzo dobrze postanowiliśmy wyeksponować ją we wnętrzu - podkreśla Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL. - Ściana stała się głównym motywem wnętrza, do którego dopasowaliśmy pozostałe elementy. Jest widoczna zarówno w części dziennej, jako główna ściana w salonie, jak i w części nocnej - na jej tle ustawiono w sypialni łóżko - dodaje.

Wnętrze projektu 81.WAW.PL Wnętrze projektu 81.WAW.PL Wiz. Littlemoon

Otwarta przestrzeń

Atutem wnętrza jest także otwarta przestrzeń strefy dziennej - kuchni, jadalni oraz salonu. Od wejścia uwagę zwracają ciemnoszare elementy, hol z białymi wspornikowymi schodami czy też zabudowana ściana pokryta panelami drewnianymi. Ten sam materiał wykorzystano w przypadku drzwi, dzięki czemu powstała obudowana ściana z ukrytymi drzwiami do garderoby, gabinetu i łazienki dla gości. Tuż za schodami całość płynnie przechodzi w część kuchenną z wolnostojącą, stalową wyspą. Aby oddzielić kuchnię od reszty wnętrza, a także wyznaczyć ciągi komunikacyjne, na posadzce znalazły się płytki z ciemnoszarego lastryko. - To materiał, który najczęściej kojarzy się z klatkami schodowymi w blokach z wielkiej płyty - opowiada Rafał Grudziąż, współautor projektu. - Jednak tu użyty został w zupełnie nowej jakości nadając wnętrzu industrialnego, loftowego klimatu - dodaje.

Wnętrze projektu 81.WAW.PL Wnętrze projektu 81.WAW.PL Wiz. Littlemoon

Moc kontrastów

Część dzienna - salon i jadalnia, podkreślona została posadzką z białych płyt z konglomeratu kwarcowego, który jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ta jasna część to kontrast dla ciemnej przestrzeni holu i kuchni. Na betonowej ścianie uwagę przykuwa kominek, który został obłożony szczotkowaną stalą, aby nawiązać do wyspy kuchennej. Charakterystycznym elementem jest również drewniany zestaw mebli jadalnianych, które ocieplają wnętrze.

Wnętrze projektu 81.WAW.PL Wnętrze projektu 81.WAW.PL Wiz. Littlemoon

Łazienki

W domu zaprojektowano trzy łazienki - dwie dla gości oraz jedną dla domowników w części nocnej. W łazience gościnnej dominuje monochromatyczna kolorystyka. Wewnętrzną ścianę i drzwi pokryto fornirowanymi, lakierowanymi płytami w kolorze ciemnoszarym. Dokładnie ten sam materiał wykorzystano od zewnątrz - w holu. - Aby optycznie powiększyć niewielką łazienkę, ścianę z umywalką w całości pokryto lustrem -  precyzuje Anna Paszkowska-Grudziąż. - Białe i szare płytki dodatkowo podkreślają minimalistyczne wnętrze - wyjaśnia.

Wnętrze projektu 81.WAW.PL Wnętrze projektu 81.WAW.PL Wiz. Littlemoon

Sypialnia na piętrze

Na piętrze znalazły się dwie sypialnie gościnne wraz z łazienką. Największą uwagę zwraca jednak główna sypialnia z garderobą i łazienką. To praktycznie jedna, otwarta przestrzeń z możliwością wydzielenia pomieszczeń przesuwnymi drzwiami. Tu również dominuje stonowana kolorystyka, podkreślona betonową ścianę z kominkiem, który został obłożony płytami gresowymi. Surowe wnętrze przełamane zostało miękkim, tapicerowane łóżko z szafkami nocnymi w postaci drewnianych płyt wpasowanych w ścianę. Również oświetlenie jest tu nietypowe - to pasy świetlówkowe z widocznymi transformatorami umieszczone na betonowej ścianie w charakterystycznym, geometrycznym układzie.

Wnętrze projektu 81.WAW.PL Wnętrze projektu 81.WAW.PL Wiz. Littlemoon

Łazienka z garderobą

Łazienka przylegająca do głównej sypialnie to również nawiązanie do lofowej stylistyki. Głównym elementem jest biała, wolnostojąca wanna, a umywalki podkreślone zostały pasami luster na całej wysokości ściany. Ciekawie prezentuje się także garderoba, w której fronty szaf wykończono tym samym fornirowanym drewnem, co ściany w holu. Tu elementem ocieplającym jest drewniany blat toaletki, nad którym znalazło się duże lustro.

Więcej o: