Jak wybrać baterię do kuchni?

Czy wybór baterii kuchennych jest ważny? Oczywiście - odpowiednio dobrana ułatwi zmywanie naczyń, przygotowywanie posiłków, pozwoli uniknąć niechcianych awarii. Zdradzamy wszystkie tajemnice tego sprzętu.
Bateria sztorcowa - nowoczesne rozwiązanie Bateria sztorcowa - nowoczesne rozwiązanie fot. FRANKE

Bateria sztorcowa

To rozwiązanie nowoczesne - pozwala łatwo dopasować położenie baterii względem instalacji doprowadzającej wodę. Jeśli zamierzasz wymienić zlewozmywak, a instalację wodną rozprowadzasz od nowa, zdecyduj się na baterię sztorcową. Montuje się ją na obrzeżu zlewozmywaka lub w specjalnym otworze na blacie kuchennym. Instalację wodną doprowadza się w pobliże planowanego montażu i łączy się ją z baterią elastycznymi metalowymi wężykami lub sztywnymi rurkami, których długość możesz regulować zależnie od potrzeb.

Bateria ścienna Bateria ścienna fot. FRANKE

Bateria ścienna

To rozwiązanie było stosowane w przeszłości, gdy baterię montowano na ścianie nad zlewozmywakiem. Jeśli planujesz remont w kuchni z taką baterią, a nie możesz pozwolić sobie na modernizację całej instalacji wodnej, wymień starą baterię na nowoczesną, jednak pamiętaj by zrobić to przed wykończeniem ścian. Nową baterię łączysz bezpośrednio z końcówkami rur z zimną i ciepłą wodą wyprowadzonymi na około 25 - 35 cm. nad krawędzią zlewu, 15 cm. jedna od drugiej

Bateria dobrana tak, by strumień wody wpadał na środek zlewozmywaka Bateria dobrana tak, by strumień wody wpadał na środek zlewozmywaka fot. FRANKE

Wylewka

Co z kształtem i zasięgiem wylewki? Ważne by kupić taką, która będzie dobrana do kształtu i głębokości zlewu. Należy pamiętać, by była ona dopasowana do zlewozmywaka tak, by strumień wody padał na jego środek.

Bateria z wyciąganą wylewką Bateria z wyciąganą wylewką fot. FRANKE

Wyciągana wylewka

Praktycznym rozwiązaniem jest bateria z wyciąganą wylewką, która jest połączona z korpusem baterii elastycznym wężem, na końcu którego montuje się specjalny obciążnik - pod jego ciężarem wąż łatwo wsuwa się z powrotem do baterii.

Bateria obrotowa Bateria obrotowa fot. FRANKE

Bateria obrotowa czy na ruchomym przegubie?

W przypadku dużego i dwukomorowego zlewozmywaka, warto zdecydować się na baterię obrotową. Natomiast do takiego który stoi pod oknem najlepsza będzie bateria na ruchomym przegubie, który pozwoli na położenie jej i otwarcie okna.

Bateria termostatyczna Bateria termostatyczna fot. FRANKE

Bateria termostatyczna

Taka bateria zachowuje żądaną stałą temperaturę wody - eliminuje więc ryzyko oparzenia. Co więcej - posiada tylko jeden wygodny przycisk do uruchomienia odpływu. Należy jednak pamiętać, że taką baterię trzeba podłączyć bezpośrednio do instalacji elektrycznej.

Więcej o: