Ekspert z IKEA odpowiada na pytania czytelników #4

IKEA słynie z pomysłowych rozwiązań do małych wnętrz i nie tylko. Dlatego na pytania czytelników dotyczące problemów aranżacyjnych odpowiada dekoratorka wnętrz IKEA Katarzyna Jaros-Puzio. Przeczytaj, z czym zmagają się Polacy w aranżacji wnętrz.
Galeria obrazów na ścianie Galeria obrazów na ścianie fot. IKEA

Pytanie 1: jak ciekawie zawiesić obrazy?

Pytanie: Pustą ścianę w pokoju chciałbym ozdobić galerią obrazów i zdjęć. Jak je zawiesić, żeby nie było ani nudno, ani bałaganiarsko?

Odpowiedź: Przede wszystkim przed wbiciem gwoździ w ścianę warto ułożyć ilustracje na pod-łodze i wypróbować kilka możliwości. Można skomponować z nich na przykład kwadrat lub prostokąt (otaczając większe elementy mniejszymi i tworząc "obraz" z obrazów) albo zawiesić w jednej linii na wyso-kości wzroku, czyli mniej więcej 1,7 m nad podłogą - byle nie według rozmiarów, bo taki układ nie wygląda ładnie. Aby uniknąć stylistycznego bałaganu, dobierzmy ramki z tej samej serii wzorniczej; korzystnie zaprezentują się też reprodukcje i zdjęcia oprawione w passe-partout. A może warto je podświetlić? Jeśli chcemy ożywić kompozycję, zawieśmy między ramkami na przykład małe lustro, zegar, półeczkę.

Zobacz także: Jak stworzyć domową galerię obrazów? Krok po kroku

Wyspa kuchenna Wyspa kuchenna fot. IKEA

Pytanie 2: brak miejsca do pracy w kuchni

Pytanie: Potrzebuję więcej miejsca do pracy w kuchni, ale nie mogę zamontować na stałe żadnych dodatkowych szafek, bo?to wynajęte mieszkanie. A używany w kuchniach stolik na kółkach chyba mi nie wystarczy.

Odpowiedź: Proponuję jednak uważniej przyjrzeć się pomocnikom kuchennym. Wcale nie są takie małe - na przykład model Stenstorp ma blat o wymiarach 126 x 79 cm. Jeśli to nie wystarcza, można z pojedynczych szafek i pomocników złożyć wyspę - tak jak na zdjęciu. Wystarczy ustawić meble obok siebie i przykryć je blatem. W ten sposób zyskamy nie tylko dodatkową przestrzeń roboczą, ale również miejsce do jedzenia i praktyczne schowki. A w razie przeprowadzki łatwo

Łóżko ze schowkiem Łóżko ze schowkiem fot. IKEA

Pytanie 3: przechowywanie w małej sypialni

Pytanie: Przymierzam się do urządzania niewielkiej sypialni i już wiem, że po wsta-wie-niu do niej łóżka miejsca na szafki nie zostanie zbyt wiele. A muszę gdzieś schować choćby dodatkową kołdrę i koce.

Odpowiedź: W tej sy-tu-a-cji naj-prost-szym roz-wią-za-niem jest ku-pie-nie łóż-ka ze schow-kiem. Je-śli bę-dzie w nim trzy-ma-na tyl-ko za-pa-so-wa po-ściel lub se-zo-no-we ubra-nia, wy-star-czy me-bel z szuf-la-da-mi. Do przecho-wy-wania wię-kszych rze-czy (jak nar-ty, de-ska do pra-so-wa-nia) lep-sze bę-dzie łóż-ko z pojemnym schow-kiem w ra-mie, otwie-ra-nym do gó-ry (na zdję-ciu). Wy-bie-ra-jąc je, trze-ba się tyl-ko upew-nić, czy łatwo się otwie-ra.

Więcej o:
Komentarze (1)
Ekspert z IKEA odpowiada na pytania czytelników #4
Zaloguj się
 • kastor33

  Oceniono 7 razy 5

  To ja mam pytanie do experta IKEA od mieszkańców łódzkiego Złotna oraz okolicznych m-cowości: Rąbienia, Antoniewa i Niesięcina. - Kiedy IKEA SKUTECZNIE wyciszy fabrykę. Problem trwa od 2 lat, od roku IKEA udaje, że coś robi, ale dudnienie nocami jak było, tak jest nadal.

  Więcej informacji można znaleźć na moim profilu na fejsbuku.

  pozdrawiam
  Eryka Brokowska

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX