Przewodnik po stylach w aranżacji wnętrz

W projektowaniu wnętrz w pierwszej kolejności stawiamy na wygodę i funkcjonalność. A co z estetyką? Tutaj próbujemy czerpać z doświadczeń innych - podglądamy rozwiązania u znajomych, śledzimy prasę wnętrzarską, szukamy inspiracji w internecie. Często zależy nam na urządzeniu wnętrz w konkretnym stylu, ale nie bardzo wiemy, jak się do tego zabrać - które meble będą właściwe i jakie dodatki do nich dopasować. Ten przewodnik podpowie, czym charakteryzują się poszczególne trendy w urządzaniu wnętrz.

Styl Glamour

Pikowane meble wypoczynkowe, lampy zdobione kryształkami i dużo połysku. Ten styl jeszcze parę lat temu był synonimem elegancji i luksusu. Dzisiaj stracił na popularności, ale nadal występuje w nieco odświeżonej wersji.

Styl Glamour

Ten styl idealnie nadaje się do zaaranżowania kobiecego buduaru.

Styl klasyczny

Wiecznie żywy i najbardziej kochany przez Polaków. Nawet tak ceniony przez nas od paru lat styl skandynawski nie jest w stanie z nim wygrać.

Styl klasyczny

To bezpieczne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą podążać za nowymi trendami lub nie czują się komfortowo eksperymentując w aranżowaniu wnętrz.

Styl loftu

W pofabrycznych wnętrzach zaadaptowanych na mieszkania meble i dodatki mają niewielkie znaczenie - sama architektura narzuca wnętrzom charakter. A co zrobić, gdy chcemy uzyskać industrialny klimat w bloku? Jeśli nie możemy pozwolić sobie na otwarcie przestrzeni, pozostaje zabawa dodatkami. Cegła na ścianach (czasem wystarczy na jednej), betonowa wylewka na podłodze, metalowe lampy i regały, drewniane skrzynie do przechowywania. Wyjątkowo cenne mogą się też okazać rury i kable biegnące przy ścianach, które zwykle staramy się ukrywać - w lofcie powinny znajdować się na wierzchu.

W stylu loftu

Jeśli betonowa wylewka na podłodze okaże się nie do przyjęcia, można wykończyć jedną ze ścian w salonie masą dekoracyjną przypominającą beton - lub przynajmniej nawiązać do niego kolorem mebli.

Styl nowoczesny

Ma być prosto, ale jednocześnie pomysłowo. Kolory w dowolnej ilości - ale najbardziej pożądane są kontrastowe zestawienia kontrastowe.

Styl nowoczesny

Jakie dekoracje będą tutaj pasowały? Przede wszystkim wszelkie wzory geometryczne - na tkaninach, dywanach, obrazkach i tapetach. Oczywiście stosujemy je z rozsądkiem, żeby przebywanie w takim pomieszczeniu nie stało się męczące.

Styl prowansalski

Klimat wakacyjnej sielanki i beztroski - te słowa najlepiej opisują styl prowansalski. Do tego jasne kolory i dużo lawendy!

Styl prowansalski

Jeśli lubicie własnoręcznie odnawiać meble i tworzyć dekoracje z zastosowaniem techniki decoupage, wnętrza utrzymane w stylu prowansalskim z pewnością na tym zyskają.

Styl rustykalny

Tutaj nie ma miejsca na wyszukane zdobienia i elegancko wykończone meble. Wszystko ma wyglądać, jakby zostało wykonane ręcznie - i najlepiej z drewna.

Styl rustykalny

Kolorystyka powinna nawiązywać do natury - a więc głównie wszelkie odcienie zieleni i brązu.

Styl skandynawski

Biel, szarości, proste formy i naturalne materiały - to cechy charakterystyczne tego trendu. We wnętrzu powinno się znaleźć dużo tkanin - można zrezygnować z zasłon, ale obowiązkowe będą miękkie dywany, koce, poduszki - i to w dużej ilości.

Styl skandynawski

Styl skandynawski dopuszcza zastosowanie pastelowych kolorów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA