13 potworów, z którymi mieszkasz

red.
17.01.2014 14:20
A A A Drukuj
Jak rozpoznać najczęściej spotykane insekty w naszym domu i jak sobie z nimi radzić?

D. Kucharski K. Kucharska/Shutterstock.com

Srebrzysty, bezskrzydły owad o długości ok. 8-20 mm. Ma długie, nitkowate czułki. Przy końcu odwłoka rybik ma trzy szczecinki.
Chętnie jedzą papier w prawie każdej postaci, nie pogardzą też klejami organicznymi i drewnem. Zajadają się również resztkami z naszego stołu, np. kawałkami mięsa czy rozsypaną mąką.

Srebrzysty, bezskrzydły owad o długości ok. 8-20 mm. Ma długie, nitkowate czułki. Przy końcu odwłoka rybik ma trzy szczecinki.
Chętnie jedzą papier w prawie każdej postaci, nie pogardzą też klejami organicznymi i drewnem. Zajadają się również resztkami z naszego stołu, np. kawałkami mięsa czy rozsypaną mąką.

Rybiki prowadzą nocny tryb życia, lubią ciemne, ciepłe i wilgotne miejsca. Dlatego najczęściej znajdziemy je w łazience.

Uważany jest niekiedy za szkodnika, jednak nie ma większego znaczenia ani gospodarczego, ani dla zdrowia człowieka. Skuteczną bronią na rybika cukrowego są chemiczne środki owadobójcze.

Zobacz także
Komentarze (22)
Zaloguj się
 • el_bigos

  Oceniono 58 razy 32

  Bzdurny artykuł o niczym. Czlowiek od zawsze pomieszkiwał z tymi owadami i nic takiego się nie dzialo. Teraz nagle stwarzają niesamowite zagrożenie. Przez was barany i takie artykuły żona mnie budzi o 3 w nocy,zebym załatwił pająka! A co on kooorwa komus przeszkadza? Nigdy żadnego nie zabiłem, zawsze wynosze na balkon. A wy zacznijcie leczyć wasze fobie.

 • foka99

  Oceniono 29 razy 21

  Ta zaraza - mklik mączny - doprowadza mnie do szału. Potrafi wejść do zakręcownego słoika i wyjadać słonecznik. Niestety często zabiera się ze mną ze sklepu schowany w torebce z mąką. Walka z nim jest wieczna. W przeciwieństwie do pająków - te są prawie jak zwierzątka domowe :-)

 • robert_z_lodzi

  Oceniono 11 razy 11

  No ale żeby tak żywcem, słowo w słowo z Wikipedii...
  pl.wikipedia.org/wiki/Mklik_mączny

 • geigo

  Oceniono 15 razy 11

  Zęby bolą momentami, gdy czyta się ten artykuł. Na zdjęciu nr 8 nie ma mącznika młynarka! Jest tam foto chrząszcza z Carabidae (biegaczowate), zdaje się jakiegoś Harpalusa. Mącznik wygląda tak:
  m4.i.pbase.com/u38/holopain/large/32057744.Tenebriomolitor.jpg
  Podobnie jest ze zdjęciem gryzka (psotnika) - Trogium pulsatorium jest bezskrzydły.
  Poza tym prusaki to też karaczany.

 • antrop

  Oceniono 9 razy 3

  Na pierwszym miejscu jest rybik, a przecież to bardzo niegroźne zwierzę i ja osobiście go chronię w domu. zwłaszcza po przeczytaniu w numerze 52/2008 "Newsweek Polska" opowiadanie Prawo głosu Aleksandra Kościów!
  Pająków też nie ruszam - żona się burzy ale ona się ich boi a ja udaję że nie mam czasu.
  Na kolejnym zdjęciu, faktycznie nie jest mącznik tylko jakiś biegacz.
  I to samo z Mklikiem - Takiego nie widziałem za to w mące zwykle występuje omacnica, i to ona robi takie "pajęczynki" zwisające przy górze opakowania.
  Autor się nie zna a szczuje ludzi nieobeznanych na życie poczęte. Wstyd! Co wy propagujecie?!

 • cd81

  Oceniono 2 razy 2

  Brakuje przede wszystkim omacnicy spichrzanki (mola spożywczego)
  pl.wikipedia.org/wiki/Omacnica_spichrzanka

 • zmasleem

  Oceniono 2 razy 2

  Pluskwy jak i zarówno jej larw/ jaj można pozbyć się parą wodną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX