Stwórz miejsce przyjazne pszczołom i świętuj z nami. 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół!

W tym roku już po raz czwarty obchodzić będziemy Wielki Dzień Pszczół. To niezwykłe święto powstało z inicjatywy marki olej Kujawski, aby przypominać o znaczeniu, jakie owady pszczołowate mają dla ludzi i środowiska.

 Organizatorzy ogólnopolskiego programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A. wraz z partnerem, Fundacją Nasza Ziemia, zachęcają, aby przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji i z okazji Wielkiego Dnia Pszczół stworzyć swoje własne przyjazne pszczołom miejsce w ogrodzie, na balkonie lub w dzikim zakątku w swojej okolicy. Tego dnia, jak co roku, wiele ogrodów botanicznych, parków narodowych i innych instytucji przyrodniczych zapraszać będzie na bezpłatne atrakcje - gry terenowe, w których każdy uczestnik wcieli się w rolę pszczoły i przeżyje jeden dzień z jej życia.
Pszczołowate możemy spotkać tak naprawdę wszędzie. W przydomowym ogródku, na balkonie, wiejskiej łące a także wielkomiejskim skwerze. Owadom tym zawdzięczamy nie tylko miód, ale wiele gatunków warzyw i owoców, a także rzepak z którego wytwarzany jest olej. Jednak wraz z rozwojem cywilizacji, kurczy się przestrzeń życiowa zapylaczy. Dlatego organizator programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A., razem z partnerem, Fundacją Nasza Ziemia, zachęca, aby z okazji obchodów Wielkiego Dnia Pszczół 8 sierpnia, przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji tworzenia miejsc przyjaznych pszczołom. Możemy zaaranżować je na balkonie lub w ogrodzie, albo w opuszczonym i zapominanym zakątku w swojej okolicy, a efekty swojej pracy pokazać na www.pomagamypszczolom.pl.
Jak powinno wyglądać miejsce przyjazne pszczołom? Najważniejsze, aby znalazły się w nim rośliny pyłkodajne i nektarodajne, jak na przykład: dalia, lawenda, wrzos, nachyłek. Ich lista jest bardzo długa – to sprzymierzeńcy pszczołowatych, dzięki którym te pożyteczne owady zyskują pokarm. Możemy także własnoręcznie stworzyć domki dla dzikich zapylaczy, wykorzystując wiązki pustych łodyg roślin lub wydrążone polana. Jeśli aranżujemy miejsce przyjazne pszczołom na balkonie, warto pozwolić zakwitnąć popularnym ziołom, takim jak bazylia, oregano, czy tymianek, a w ich pobliżu umieścić poidełko, z którego skorzystać mogą owady. Bezpieczna przystań dla pszczół wymaga też niestosowania środków ochrony roślin i sztucznych nawozów.
Organizatorzy programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” inspirują także osoby, które nie dysponują własnym balkonem ani ogrodem. Idąc tropem światowego trendu „guerilla gardeningu” – czyli partyzantki ogrodniczej, którego celem jest upiększanie miast i zazielenianie zaniedbanej przestrzeni publicznej, każdy miłośnik pszczół może wybrać się na spacer po najbliższej okolicy i zostawić swój ślad w zapomnianych, zaniedbanych lub opuszczonych miejscach. Jak?

- Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, chcemy zachęcać Polaków do realnych działań na rzecz pszczołowatych. Tworząc miejsca przyjazne pszczołom, tworzymy przestrzeń przyjazną także człowiekowi. Tego dnia, wybierając się na spacer, posadźmy w opuszczonym zakątku w okolicy miododajną roślinę. Mamy szansę zazielenić naszą okolicę i zaprosić do niej pożyteczne dla nas pszczołowate – przekonuje Katarzyna Dytrych, ekspert programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.


8 sierpnia 2016 roku w wybranych ogrodach botanicznych, parkach narodowych i krajobrazowych w całej Polsce zorganizowane zostaną także wycieczki z przewodnikiem, a wstęp do tych placówek będzie bezpłatny. Lista partnerów będzie dostępna od połowy lipca na stronie http://www.pomagamypszczolom.pl/
Wszystkie informacje o programie dostępne są na stronie www.pomagamypszczolom.pl oraz na fanpage’ u akcji na Facebooku Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.