Bałczik. Drugi największy ogród botaniczny w Europie

Bałczik to niepozorne bułgarskie miasteczko, malowniczo położone nad zatoką Morza Czarnego. Jego potoczna nazwa Białe Miasto, pochodzi od wapiennych skał na których powstało. Jednak to dzięki rumuńskiej królowej Marii Koburg, która zachwycona, pięknem tego miejsca, zbudowała tu swoją letnią rezydencję, zyskało rozgłos.

Dziś główną atrakcją turystyczną Bałczika jest właśnie królewski pałacyk wraz z parkiem. W 1955 roku Uniwersytet Sofijski przejął pieczę na parkiem zmieniając go w ogród botaniczny, który dziś możemy podziwiać (ponad 3500 gatunków roślin – kwiatów, drzew, krzewów i mchów).

Pałac w Bałczku

Pałac, nazwany "Cichym Gniazdem" został zaprojektowany przez włoskich architektów Amerigo i Agostino. Już sama brama, pod którą wchodzi się na dziedziniec pałacu, robi duże wrażenie - przypomina łuk triumfalny. Przed bramą nieruchomo niczym posągi stoją strażnicy ubrani w paradne stroje. W bryle samego pałacu możemy dostrzec wysoką wieżę przypominającą minaret. Pałac i ogród ukryte sa w bardzo malowniczym, niedostępnym dla wiatru miejscu. Wejście od strony morza wiedzie wąskimi, tajemniczymi przejściami po licznych schodach i tarasach, dzięki którym wspinamy się na wysoki klif, gdzie położona jest właściwa część ogrodu. Łącznie na 6,5 ha znajduje się około 3 tys. gatunków drzew, krzewów i kwiatów, w tym bardzo bogata kolekcja kaktusów (druga po Monako liczy 250 odmian).

Ogród w Bałcziku

Projekt ogrodu powierzono szwajcarskiemu architektowi Jules Janine. Stworzył on niezwykłe i różnorodne założenie ogrodowe. Kompleks łączący w sobie kombinację wpływów orientalnych, chrześcijańskich, antycznych i zachodnich, a przez środek przebiega strumień z 9 m wodospadem. Ta różnorodność stylów ma uzasadnienie w dzieciństwie Marii, które królowa spędziła w Egipcie, gdzie przyjęła nawet nową religię - bahaizm, łączący w sobie elementy: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Dlatego też na terenie parku oraz w samym pałacu można odnaleźć rozmaite symbole i elementy orientalnych kultur t.j.: prawosławna cerkiew, budowla stylizowana na antyczną świątynię, rzymskie płyty nagrobne, a także mauretańskie potoczki płynące pośród szpalerów drzew, oryginalne antyczne dzbany, cicho szemrzące strumyczki, wodospady i mnóstwo, mnóstwo zieleni.

Zgodnie z wolą Królowej, po jej śmierci, jej serce zostało złożone w kaplicy pałacowej. Jednak kiedy Bałczik powrócił w granice bułgarskie dzieci przeniosły je do Rumunii i spoczęło w kaplicy zamku w Bran. Po dziś dzień miasto żyje legendą królowej Marii Koburg.

Ogród botaniczny

Miasto leży w odległości ok. 47 km od Warny, nieopodal trasy E87, 37 km na południowy wschód od Dobricza.
Godziny otwarcia: codz. 8.00-20.00
Wstęp 4-6 lw

Pobyt w Bałcziku warto połączyć z relaksem. Doskonałym miejscem jest przepiękna, gdzie można skorzystać z kąpieli lub po prostu się poopalać.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.