Mężczyźni obdarowują kobiety kwiatami. Dzień Kobiet pełen tulipanów

Są takie dni w roku, gdy panowie nie wstydzą się maszerować po ulicy z bukietem kwiatów. Jeden z tych dni to oczywiście Dzień Kobiet. Jak Polska długa i szeroka mężczyźni niosą bukiety. Najczęściej tulipanów...

Kwiaty przekazują uczucia

Zwyczaj obdarowywania kwiatami znany jest już od starożytności. Kobiety otrzymywały je od zalotników, którzy chcieli zdobyć ich względy. Ale mowa kwiatów powstała w XII wieku, gdy zachowania ograniczała surowa etykieta. Jest dziełem Turków, którzy przypisali symbolikę ponad 800 gatunkom roślin.
Jeszcze nie tak dawno podarowanie kobiecie tulipanów, i do tego żółtych, w ogóle nie wchodziło w grę! Kwiaty te oznaczały bowiem zazdrość i miłość beznadziejną. Dziś żółte tulipany wyrażają... radość. Symbolizują pogodne myśli i szczęście. Są namiastką słońca.

Jak tulipany zyskały popularność

Dzisiaj, kupując kwiaty, zwraca się uwagę przede wszystkim na ich urodę. Bukiet ma być po prostu ładny i dostępny natychmiast. Kwiaty wyrażają uczucia i emocje, ale nie są tak zobowiązujące, jak np. biżuteria. U progu wiosny najbardziej popularnymi kwiatami są tulipany. Stąd też ich wielka popularność w Dniu Kobiet.

Jak tulipany przybyły do Polski?

Kwiaty te, kojarzone z Holandią, wywodzą się z Azji Środkowej. Rosły tam dziko, a że były piękne, Turcy przenieśli je do ogrodów. Według  źródeł z początku XVIII w owym czasie naliczono aż 1 323 odmian tulipanów! Do Europy kwiaty te trafiły w połowie XVI wieku. Ich uprawą zajął się botanik Karol Clusius, zatrudniony na uniwersytecie w Lejdzie. Wkrótce tulipany stały się bardzo ekskluzywnym towarem. W 1637 roku odmiana o nazwie „Semper Augustus” została zakupiona za kwotę kilku tysięcy guldenów, a za tę sumę można było kupić kamienicę w Amsterdamie! Po pewnym czasie tulipany spowszechniały, pojawiło się wiele tanich odmian także w Polsce. Ale Holandia wciąż przoduje w ich uprawie.

Piękno nazwane

Co więcej, każda nowa odmiana otrzymuje imię, często znanych ludzi. Mamy więc tulipany Hilary Clinton, Maria Kaczyńska, Elvis Presley, Jan Paweł II, Laura Bush, Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, gen. Maczek, a nawet Ronaldo. A samych rodzajów jest kilkadziesiąt. Mamy więc np. przepiękne tulipany Crispa, czasami zwane strzępiastymi. Ich cechą charakterystyczną są postrzępione na końcach płatki. Są kolorowe tulipany liliokształtne, o kwiatach wysmukłych i ostro zakończonych płatkach. Są papuzie z dwubarwnymi i ciężkimi kwiatami o bardzo postrzępionych i powyginanych płatkach, a także Rembrandta o pstrych kolorach. No i oczywiście są tulipany pojedyncze, botaniczne, wczesne. Wszystkie piękne!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.