15 najlepszych roślin na balkon. Sadzisz raz i cieszysz się nimi przez wiele lat. Przetrwają nawet mrozy

Chcesz przez cały rok cieszyć się zielenią na balkonie? Posadź zimotrwałe drzewka i krzewy. Pięknie wyglądają nie tylko w czasie kwitnienia, zdobią balkon nawet wtedy, gdy zalega na nim śnieg. A do tego są łatwe w uprawie.

Mając do dyspozycji tylko balkon nie musisz ograniczać się jedynie do pelargonii. Wybraliśmy 15 pięknych roślin, które przez cały rok będę cieszyć oko.

Rośliny balkonowe wieloletnie nie są wymagające, warto jednak pamiętać o kilku zasadach pielęgnacyjnych. Otóż, aby roślina przetrwała na naszym balkonie jaknajdłużej, trzeba dla niej wybrać odpowiednią doniczkę. Pojemnik powinien być masywny i duży - minimalnie 50 cm wysokości. Donica musi być wykonana z materiału mrozoodpornego. Konieczny jest też otwór odprowadzający wodę i drenaż. Na zimę doniczki zabezpieczamy (np. jutowymi matami) i ustawiamy bliżej ściany. Rośliny trzeba regularnie podlewać. Młode krzewy przesadzamy wiosną co 2-3 lata, starsze co 4-5 lat.

A oto 15 roślin, które znakomicie przez cały rok czują się na naszych balkonach:

Azalia japońska

Kwitnie obficie przed rozwojem liści, zwykle 2- 3 tygodnie pod koniec kwietnia i w maju. Ma kwiaty białe, fioletowe, różowe lub czerwone. Roślinę sadzimy w miejscu półcienistym. Lubi kwaśną glebę - powinna mieć 4,5 -5,5 pH. Azalie należy podlewać umiarkowanie, najlepiej rano lub wieczorem. Przy nadmiarze wilgoci roślina obumiera. Zdrowa dorasta do 1 metra.

Bukszpan

Jest ceniony  przede wszystkim za intensywną zieleń liści  - drobne listki zachowuje nawet w czasie największych zimowych mrozów. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, ale znosi również cień. Radzi sobie na każdej glebie. Korzenie bukszpanu nie mogą stać w wodzie. Roślinę podlewamy umiarkowanie, ale systematycznie.

Sosna kosówka miniaturowa

Ma ciemnozielone, sztywne, błyszczące igły długości od 3 do 8 cm, które są osadzone w pęczkach po dwie. Szyszki sosny górskiej są niewielkie (około 2-6 cm), a kiedy dojrzeją, mają barwę czekoladową lub ciemnobrązową. Dorasta do 1 m wysokości. Rośnie wolno, do 3 cm rocznie, najlepiej w miejscach bardzo słonecznych, w półcieniu ma mniej zwarty pokrój, a posadzona w miejscu bardzo zacienionym z czasem zginie. Toleruje miejskie zanieczyszczenia, np. spaliny i pył. Nie będzie rosła tylko na glebie podmokłej, bagnistej. Rzadko choruje.

Jałowiec Blue Carpet

Dorasta do 0,8 m wysokości i 4 m szerokości,. Przyrasta około 15 cm rocznie. Igły ma sztywne, kłujące, intensywnie srebrzysto-niebieskie. Najlepiej się czuje w glebie o odczynie lekko kwaśnym. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste.

Lilak Meyera Palibin

Dorasta do 1-1,2 m wysokości i szerokości. Liście ma ciemnozielone, kwiaty jasnolila, pachnące. Kwitnie w maju i czerwcu. Często powtarza kwitnienie. Lubi stanowisko słoneczne, glebę żyzną i umiarkowanie wilgotną. Dobrze znosi zanieczyszczone miejskie powietrze.

Pięciornik miniaturowy

To krzew długowieczny, żyje nawet do 50 lat. Dorasta do 1,5 m wysokości. Kwiaty ma dosyć duże, około 3 cm średnicy, o jasnych, błyszczących płatkach. Pojawiają się one od maja do września. Najlepiej radzi sobie na lekkich ziemiach piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych. Lubi  stanowiska słoneczne lub półcieniste. Jest odporny na suszę.

Bez lilak

Zakwita w maju. Kwiaty fioletowe o różnych odcieniach, a także różowe i białe  intensywnie pachną. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych, ale w półcieniu i cieniu również daje sobie radę, choć kwitnie wtedy słabiej. Najbardziej odpowiadają mu gleby żyzne, raczej cięższe. Bez jest bardzo odporny na suszę.

Krasawica Moskwy

To odmiana lilaka o perłoworóżowych pełnych kwiatach. Bardzo przyjemnie pachnie.  Kwitnie w maju. Po przekwitnięciu należy usuwać zwiędłe kwiatostany. Krzew dorasta do wysokości 3-4 m. Lubi stanowisko słoneczne i półcieniste. Dobrze rośnie w glebie lekko wilgotnej.

Jałowiec Gold Cone

Po 10 latach dorasta do ok.1,5 metra. Igły ma mało kłujące, krótkie i złocisto zabarwione, młode pędy mają kolor soczystej żółci. Udaje się nawet na bardzo ubogich i piaszczystych glebach. Źle rośnie tylko na podmokłych, stale wilgotnych terenach. Lubi pełne słońce. Jałowiec jest bardzo odporny na suszę, średnio za to radzi sobie z zanieczyszczeniem miejskim.

Jałowiec łuskowy Blue Star

Rośnie bardzo wolno, po 10 latach osiąga 0,3 m wys. przy 0,5 m średnicy. Początkowo tworzy kule. Pędy ma krótkie, gęste, o kłujących igłach o intensywnie niebieskim zabarwieniu. Dobrze rośnie w każdej glebie. Wytrzymuje nawet długotrwałą suszę. Wymaga stanowiska słonecznego.

Brzoza Youngii

Ta odmiana to zazwyczaj szczepiona na pniu roślina o przewieszających się gałęziach. Drzewko urośnie najwyżej 0,5- 1 m, ale wytworzy tak dużo liści, że stworzy parasol sięgający ziemi. Jasnozielone liście jesienią zmieniają barwę na żółtą. Równie dekoracyjna jest kora - na pniu i grubszych gałęziach jest biała i gładka, a młode przyrosty są gęsto pokryte twardymi, białymi brodawkami.Brzoza lubi stanowiska w pełnym słońcu i umiarkowaną wilgoć.

Liguster

Przypomina bukszpan. Rośnie do 2-3 m, tworząc krzewy o wiotkich gałęziach. Białe kwiaty zebrane w gęste wiechy, przypominają kwiatostany lilaka, lecz są mniejsze, a poszczególne kwiaty drobniejsze. Liguster kwitnie od czerwca do końca lipca. Później miejsce kwiatów zajmują owoce: małe, kuliste, błyszczące, czarne jagody. Owoce mogą utrzymywać się na krzewie przez całą zimę. Są cennym pożywieniem dla ptaków. Krzew jest wytrzymały na suszę i zanieczyszczenia powietrza, wymaga natomiast dużo światła. Preferuje gleby żyzne i umiarkowanie wilgotne. Nie urośnie na zimnych glebach gliniastych.

Laurowiśnia

Ten zawsze zielony krzew dorasta do 4 metrów. Ma zielone pędy, na których osadzone są skórzaste, grube i błyszczące liście. W maju laurowiśnia obsypana jest  kremowobiałymi pachnącymi kwiatami, natomiast w sierpniu dojrzewają zebrane w grona czarne, błyszczące owoce. Najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu, nie lubi natomiast stanowiska mocno nasłonecznionego.  

Forsycja Maluch

To polska odmiana forsycji, mieszaniec forsycji pośredniej i koreańskiej. Rośnie wolno, dorasta do około 120 cm. Kwitnie obficie przed rozwojem liści, w marcu i kwietniu. Kwitną nawet bardzo młode krzewy. Kwiaty są niewielkie, koloru złocistożółtego. Forsycja 'Maluch' lubi stanowiska słoneczne. Dobrze rośnie na każdej glebie.

Aster

Kwitnie od wiosny do późnej jesieni. Ma białe, czerwone, fioletowe, niebieskie i różowe kwiaty. Lubi stanowiska słoneczne, w lekkim półcieniu ma mniej kwiatów. Gleba powinna być średnio wilgotna. Podczas suszy astry należy podlewać, bo w przeciwnym razie zaczną usychać im liście. Po przekwitnięciu należy rośliny ściąć przy ziemi.

Więcej o:
Skomentuj:
15 najlepszych roślin na balkon. Sadzisz raz i cieszysz się nimi przez wiele lat. Przetrwają nawet mrozy
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX