8 powodów dla których warto przycinać rośliny latem

Letnie przycinanie często jest pomijane, a to wielki błąd. Robimy to jednak w innym celu, niż wiosną. Jakim? Oto osiem powodów, dla których latem warto chwycić za sekator.

Ograniczysz wzrost

Nie zawsze tak jest, że im wyższa roślina, tym ładniejsza. Jeśli krzew ma kwiaty na szczycie, trzeba szczególnie uważać, aby nie urósł tak wysoko, że ozdoby nie będzie widać. Wcześnie kwitnące krzewy warto przycinać po zakończeniu kwitnienia, a najpóźniej w lecie. Należą do nich m.in. żylistki, forsycje, jaśminowce, krzewuszki, pigwowce, liliowce, bzy.

Uformujesz żywopłoty

Jeśli ich nie przytniesz, nowe przyrosty spowodują, że żywopłot zamiast być ozdobą, będzie szpecił ogród. Jeśli Twój żywopłot tworzą rośliny o dużych liściach, np. ostokrzewy lub wawrzyny, użyj sekatora (liście pocięte nożycami mogą brązowieć). Tegoroczny przyrost tnij na 2-3 pąki od podstawy pędu. Żywopłoty z roślin o drobnych liściach, np. z bukszpanu czy głogu, można przycinać ręcznymi nożycami z długimi ostrzami.

Zapobiegniesz chorobom

Wiele drzew owocowych pestkowych, np. śliwy i wiśnie, są bardzo podatne na chorobę grzybową zwaną srebrzystością liści. Chorobę można spotkać również na porzeczkach i agreście. Prowadzi ona do zamierania gałęzi i konarów, a nawet całych drzew. Zarodniki dostają się do roślin w miejscu uszkodzenia kory. Latem rany zasychają szybko, ograniczając ryzyko zainfekowania rośliny. Dlatego cięcie trzeba przeprowadzić właśnie teraz.

Pobudzisz kwitnienie

Jeśli latem wykonasz cięcie glicynii, roślina będzie pięknie kwitnąć. Młode pędy mogą osiągać nawet 2 metry i gdy ich nie przytniesz, stworzą splątany gąszcz zieleni. Latem trzeba skracać wszystkie pędy w miejscu, z którego wiosną zaczęły wyrastać.  Warto to zrobić także z wiciokrzewami i jaśminami.

Zwiększysz liczbę owoców

Wiele drzew owocowych, np. jabłonie, czy grusze zawiązuje owoce na krótkopędach położonych wzdłuż podstawy pędu.  Aby zachęcić drzewka do ich tworzenia, trzeba przycinać silne przyrosty, które pojawiły się wiosną.

Zbierzesz więcej porzeczek

Jeśli nie będziesz co roku przycinać czarnych porzeczek, za kilka lat nie będzie już co zbierać. Latem, zaraz po zbiorze owoców, usuń  najgrubsze gałęzie, wycinając je u podstawy. Pozostaw kilka najmłodszych pędów i nowe przyrosty. Odwrotnie trzeba postąpić z porzeczkami czerwonymi i agrestem. Otóż zawiązują one owoce w dolnej części zeszłorocznych pędów bocznych i na krótkopędach. Dlatego, aby zapewnić zbiór,  trzeba przycinać najmłodsze, tegoroczne przyrosty.

Zrobisz miejsce dla nowych pędów

Jeśli uprawiasz jeżyny i maliny, które owocują latem, po zbiorze owoców  zasychające pędy wytnij tuż przy ziemi. W ich miejscu wyrosną silne pędy, na których w przyszłym roku pojawiają się owocujące krótkopędy.

Pobudzisz  kwiaty do kwitnienia

Róże i inne kwitnące krzewy niechętnie otwierają pąki, gdy wokół nich są przekwitłe kwiaty. Dlatego, aby zapewnić kwitnienie usuwaj opadające kwiaty. Gdy cały kwiatostan lub grono kwiatów przekwitnie, przytnij pęd w połowie jego długości lub do miejsca, z którego wyłaniają się nowe pędy lub pąki kwiatów. Dzięki temu rośliny nie będą tracić energii z zawiązywanie nasion.

Więcej o:
Copyright © Agora SA