Jak przechowywać maszyny ogrodnicze przez zimę?

Każda maszyna i urządzenie, w tym te przeznaczone do pielęgnacji zieleni, mają swój cykl życia. Z założenia, maszyny markowe, dobrej jakości, są tworzone w celu wieloletniego użytkowania.

W chwili zakupu, nowy właściciel urządzenia przejmuje za niego odpowiedzialność.

Jeśli użytkownik maszyny nie przestrzega wskazówek z instrukcji obsługi, lekceważy sprawdzanie stanu technicznego, nie przestrzega zasad prawidłowego przechowywania urządzeń podczas sezonowego postoju, wcześniej czy później, maszyna odmówi posłuszeństwa. A najczęściej zdarza się to początku wiosny – nagle okazuje się, że silnik nie chce zapalić. Właściciel ma pretensje do maszyny, a zazwyczaj większość problemów technicznych wynika z prostych zaniedbań jak paliwo pozostawione na zimę w silniku i gaźniku, zanieczyszczone i zużyte filtry. Kosiarka czy nożyce do żywopłotu to niby zwykłe maszyny do ogrodu, ale warto na nie spojrzeć jak na własny zadbany samochód i sprawdzić ich stan techniczny przynajmniej raz w roku.”– radzi Mariusz Czarnocki, Manager Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni Honda w Aries Power Equipment.

Zakończeniem sezonu ogrodniczego jest przygotowanie urządzeń ogrodniczych do przechowania przez okres zimy w suchym i zamkniętym pomieszczeniu. W przypadku maszyn spalinowych jak kosiarki i glebogryzarki, należy je przechowywać w pozycji roboczej. Natomiast te wyposażone w silniki 4-suwowe, czyli, kosy, dmuchawy, nożyce do żywopłotów, można również pozostawić w dowolnej pozycji – na posadzce lub zawieszone na ścianie garażu czy komórki. „Ta wygodna dowolność wynika z innowacyjnej konstrukcji mini czterosuwowego silnika, w którym zastosowano system smarowania olejowego, dzięki któremu w skrzyni korbowej powstaje mgiełka olejowa smarująca zespół tłok-cylinder, umożliwiająca pracę i przechowywanie dosłownie w każdej pozycji.

Podstawowy zakres zasad zimowego przechowywania

Maszyny z silnikiem spalinowym

Po ostatnim koszeniu kosiarką lub kosą, użytkowaniu glebogryzarki, dmuchawy i nożyc spalinowych należy obowiązkowo:

  • wypalić do końca paliwo ze zbiornika i gaźnika.„Pozostawienie paliwa na zimę nadal jest najczęściej popełnianym grzechem przez właścicieli maszyn spalinowych.” - mówi ekspert - „Konsekwencją tego zaniedbania może być nieudane pierwsze koszenie w kolejnym sezonie, ponieważ osad, powstały w pozostawionym paliwie, zatyka dysze gaźnika, które z kolei uniemożliwiają uruchomienie silnika.”
  • oczyścić maszynę z pozostałych resztek roślinnych, ziemi, itp.
  • sprawdzić świecę zapłonową
  • sprawdzić elementy metalowe i śruby, i przede wszystkim - obudowę pod kątem ewentualnych uszkodzeń lakieru, które warto natychmiast zabezpieczyć.
  • Wyczyścić szmatką całe narzędzie.
  • Sprawdzić część roboczą – głowicę żyłkową lub tarczę tnącą. Wymienić żyłkę, jeśli się kończy. Wymienić tarczę tnącą, jeśli jest zużyta lub uszkodzona.
  • Warto także wykonać smarowanie – środkami rekomendowanymi przez producenta.
  • W urządzeniach spalinowych rekomendowana jest kontrola oraz wymiana filtrów powietrza i paliwa w przypadku zużycia lub uszkodzenia – przed zimą, a obowiązkowo na wiosnę.
  • Kosy, wykaszarki wyposażone w mini silniki 4-suwowe można przechowywać w dowolnej pozycji.

Nożyce do żywopłotów

Nożyce spalinowe - wypalić do końca paliwo z silnika i gaźnika.
Nożyce akumulatorowe – akumulator  jednostki napędowej umieścić na zimę w podłączonej do zasilania ładowarce w suchym i zamkniętym pomieszczeniu.
Wyczyścić szmatką całe urządzenie.
Ostrze oczyścić szmatką. Można je też przetrzeć niewielką ilością oleju.
Warto nasmarować obudowę przekładni napędowej i zębatej środkami rekomendowanymi przez producenta.

Zabezpieczyć ostrze osłoną


W nożycach spalinowych wskazana jest kontrola oraz wymiana filtrów powietrza i paliwa w przypadku zużycia lub uszkodzenia.
Nożyce z mini  silnikiem 4-suwowym można przechowywać w dowolnej pozycji.

Glebogryzarka

Wypalić do końca paliwo z silnika i gaźnika.
Zdjąć ostrza na czas przechowywania. Szmatką zwilżoną wodą oczyścić noże a także osłonę, obudowę przekładni, gdzie gromadzi się zazwyczaj ziemia.
Filtry powietrza i paliwa – warto sprawdzić ich stan techniczny. W przypadku zużycia, uszkodzenia należy je wymienić – najpóźniej przed kolejnym użyciem maszyny.
Jesienią lub na wiosnę trzeba sprawdzić stan mocowania śrub.
Przechowywać w pozycji roboczej.

Dmuchawa

Dmuchawa spalinowa - wypalić do końca paliwo z silnika i gaźnika.
Dmuchawa akumulatorowa – akumulator  jednostki napędowej umieścić na zimę w podłączonej do zasilania ładowarce w suchym i zamkniętym pomieszczeniu.
W przypadku spalinowej – sprawdzić stan filtrów i wymienić, jeśli są zużyte lub uszkodzone. Warto wykonać tę czynność profilaktycznie, ponieważ dmuchawa będzie używana jesienią do sprzątania liści, a zimą może się przydać do odśnieżania cienkiej warstwy świeżego śniegu.
Przed każdym i po ostatnim użytkowaniu, należy oczyścić wnętrze tuby z wszelkich zanieczyszczeń.
Przechowywać w suchym pomieszczeniu. Te wyposażone w mini silniki 4-suwowe mogą być ustawione, zawieszone w dowolnej pozycji.

Stan filtrów - paliwa i powietrza, świecy zapłonowej, noży a także wymianę oleju można skontrolować jesienią lub przed rozpoczęciem kolejnego sezonu ogrodniczego, z zastrzeżeniem, że wiosną ten zakres przeglądu technicznego powinien być obowiązkowy, jeśli chcemy, by nasza maszyna funkcjonowała niezawodnie, prawidłowo i przez wiele kolejnych lat.

Urządzenia akumulatorowe

W przypadku urządzeń akumulatorowych, jak robot koszący czy wykaszarka, dmuchawa, nożyce, czerpiących energię z baterii litowo-jonowej, podstawowa i główna zasada przechowywania polega na niedopuszczeniu do rozładowania akumulatorów i ogranicza się w praktyce do wykonania kilku czynności:

  • przeniesienia stacji dokującej robota koszącego oraz ładowarki do suchego i osłoniętego pomieszczenia,
  • podłączenia stacji dokującej i ładowarki do źródła prądu,
  • umieszczenia robota koszącego w stacji dokującej, akumulatorów urządzeń akumulatorowych w  ładowarce.

Istota przechowywania tych urządzeń polega na utrzymywaniu akumulatorów w stanie stałego naładowania, o którym informuje wskaźnik LED ładowarki urządzen akumulatorowych. W przypadku robotów koszących Honda Miimo, wskaźnik naładowania znajduje się na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym i jest widoczny po uruchomieniu urządzenia.

Jakie inne elementy należy zabezpieczyć na zimę?

Przed każdym przeglądem stanu technicznego należy upewnić się, że dane urządzenie jest wyłączone. Doświadczeni użytkownicy mogą wykonać podstawową kontrolę samodzielnie, ale ze względów bezpieczeństwa warto powierzyć to zadanie specjalistom w autoryzowanej sieci serwisowej. Warto również przypomnieć sobie jakie wymagania w tym zakresie są zapisane w gwarancji danej maszyny. Dodatkowo, skorzystanie z profesjonalnej usługi zapewnia dokładne sprawdzenie i przygotowanie urządzenia do dalszej eksploatacji oraz oszczędność czasu właściciela maszyny.

Robot koszący

Oczyścić ostrza i koła – szczoteczką lub sprężonym powietrzem.
Oczyścić styki robocze- najlepiej szczoteczką.
Umieścić robota koszącego w stacji dokującej podłączonej do gniazdka w suchym, zamkniętym pomieszczeniu.

Kosiarka spalinowa

Wypalić do końca paliwo z silnika i gaźnika.
Dokładnie oczyścić, zwłaszcza spód i wewnętrzną stronę ostrzy, silnik – rekomendowane jest mycie ręczne. Należy uważać, by woda nie dostała się do filtra powietrza ani przewodów sterujących czy otworu wlotowego tłumika.
Sprawdzić funkcjonowanie dźwigni sterowania ostrzy.
Filtry powietrza i paliwa – ich kontrolę i wymianę w przypadku zużycia lub uszkodzenia można wykonać przed zimą, a obowiązkowo na wiosnę.
Warto wymienić olej silnikowy.
Wyregulować świecę zapłonową, wolne obroty, luz zaworowy.
Umyć dokładnie kosz (np. przy użyciu węża ogrodowego), sprawdzić jego stan i mocowanie. Zniszczony kosz należy wymienić – najpóźniej przed wiosną.
Przechowywać w pozycji roboczej.

Kosa, wykaszarka

Kosa spalinowa - wypalić do końca paliwo z silnika i gaźnika.
Wykaszarka akumulatorowa – akumulator  jednostki napędowej umieścić na zimę w podłączonej do zasilania ładowarce w suchym i zamkniętym pomieszczeniu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA