Begonia bulwiasta (Begonia × tuberhybrida)

Soczyste kwiaty begonii bulwiastej lśnią gamą różowych, żółtych, pomarańczowych i karminowych odcieni albo czarują śnieżną bielą. Tłem dla nich, co prawda czasem mało widocznym spod płatków, są mięsiste, zazwyczaj ciemnozielone liście. Begonie te świetnie nadają się do ogrodu jak i do doniczek.

Jedną z najpiękniejszych roślin, które możemy podziwiać od połowy czerwca do września na naszych balkonach, kwietnikach i rabatach, jest begonia bulwiasta. Roślina ta jest spokrewniona z popularną begonią stale kwitnącą, ale jest bardziej interesująca jako kwiat ozdobny.

Ma piękne, duże, sercowate liście, kwiaty o średnicy 10-15 cm o mięsistych atłasowych płatkach i oryginalnych kształtach. Niektóre z tych odmian przypominają róże w pełnym rozkwicie.

Bardzo różnorodna jest gama barw - od ciemnej czerwieni, przez karminowe, różowe, żółte do białych. Formy roślin są także zróżnicowane, rosnące pionowo do góry, zwieszające się kaskadowo w dół z pojemnika, wspinające się po specjalnie przygotowanej podporze. Begonia bulwiasta jest mieszańcem odmian begonii rosnących w Andach.

Begonia roślina doniczkowa

Najbardziej zachwycają kwiaty begonii te w kształcie kotylionów, osiągające średnicę prawie 20 cm. Są chlubą odmian begonii bulwiastej (Begonia × tuberhybrida) Gigantea. Mają płatki jedno- albo dwubarwne, karbowane, postrzępione, powcinane albo gładkie – wówczas podobne są do róż. Więcej, choć drobniejszych kwiatów tworzą odmiany tego gatunku z grupy Multiflora, a także pochodzące od niego mieszańce. Nie zdziwmy się też, jeśli na tej samej roślinie zauważymy kwiaty różniące się wyglądem. To u begonii normalne.

Jak wyglądają kwiaty begonii bulwiastej

Rozkwitające na wierzchołku pędu jako pierwsze – męskie – są duże, często pełne. Nieco później obok nich wyrastają kwiaty żeńskie – mniejsze, pojedyncze, z dużą trójskrzydłą zalążnią (można usuwać ich pąki, by męskie były jeszcze okazalsze).
Odmiany begonii bulwiastej z pionowo rosnącymi pędami o wysokości około 25 cm zdobią skrzynki balkonowe oraz rabaty. Te o dłuższych, czasem półmetrowych, lekko przewieszających się łodygach lub tworzących kwitnące kaskady rewelacyjnie prezentują się w wiszących koszach – same lub w kompozycjach z innymi gatunkami

Nowe odmiany begonii bulwiastej ‘Dragon Wing Red’

Na rynku pojawiły się nowe rewelacyjne grupy odmian. Wspaniałą ozdobą stojących pojemników może być niezwykle odporny mieszaniec begonii stale zielonej i bulwiastej – dorastająca do 40 cm odmiana ‘Dragon Wing Red’ o zebranych w efektowne kiście, większych niż u begonii stale zielonej kwiatach i pięknych liściach w kształcie skrzydeł.

Krzyżówka begonii zimowej z bulwiastą

Z kolei do ogrodu i do mieszkań polecana jest seria Charisma powstała ze skrzyżowania begonii zimowej z bulwiastą. Jest bardzo podobna do swej salonowej siostry, ale pędy trzyma sztywno bez podpórki.

Begonia zwisające

Popularną odmianą begonii bulwiastej jest begonia zwisająca, której pędy mocno przewieszają się dzięki czemu roślina bardzo pięknie prezentuje się w wiszących pojemnikach. Kwiaty tej odmiany zebrane są w efektowne wiechy.

Ciekawe odmiany begonii bulwiastej

Begonia bulwiasta 'Solenia Light Yellow'.

Begonia bulwiasta 'Tenella Orange'.

Begonia stale kwitnąca 'Braveheart'.

Begonia bulwiasta 'Pin Up Flamed'.

Begonia bulwiasta o zwisających pędach 'Tenellla Scarlet'.

Jak przechować przez zimę begonię bulwiastą? 

Najłatwiej przechować begonię bulwiastą, która gromadzi zapasy właśnie w bulwach.
Jesienią roślinę zabieramy do domu. Przez pewien czas może jeszcze kwitnąć, ale gdy jej pędy zwiędną, wyjmujemy bulwę z ziemi, przesuszamy ją przez kilka dni, a następnie na całą zimę przenosimy do pomieszczenia o temperaturze ok. 8°C, wkładamy do pudełka i przysypujemy np. torfem.
W marcu jej uśpione pąki nabrzmieją i wówczas bulwę sadzimy dosyć płytko w doniczce z ziemią.

Kiedy można sadzić begonie

Dla osiągnięcia wspaniałego efektu kwitnącego bukietu wystarczy zakupić bulwy begonii i wiosną wysadzić je do dobrej, próchniczej ziemi i obficie podlewać.

Gdzie posadzić begonię

Jej wielką zaletą jest to, że doskonale rozwijają się w miejscach półcienistych, a nawet cienistych, gdzie żadna z popularnych roślin cieniolubnych nie ma tak okazałych i barwnych kwiatów. Begonia bulwiasta najlepiej rośnie pod zadaszeniami, nienarażona na silne słońce, deszcz i wiatr. 

Jak spowodować by begonia zakwitła wcześniej

Spora grupa kwitnących latem roślin cebulowych, kłączowych i bulwiastych jest wrażliwa na mróz. Ich organy zapasonośne przechowujemy zimą w pomieszczeniach, w których panuje temperatura od kilku do kilkunastu stopni. W gruncie sadzimy je w kwietniu albo na początku maja. Rośliny te mają dość długi okres wegetacji i zakwitają dopiero po kilku miesiącach.

Są jednak sposoby, by skłonić je do wcześniejszego zawiązania pąków. Wystarczy pobudzić je do życia, czyli podpędzić. W tym celu sadzimy rośliny do doniczek już w marcu. Pojemniki ustawiamy w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 15-18°C. Podłoże powinno być dość żyzne, przepuszczalne, wilgotne.

Zanim nadejdzie pora sadzenia w ogrodzie lub w pojemnikach na tarasie, rośliny zdążą podrosnąć. Na rabacie zakwitną o kilka tygodni szybciej niż przy tradycyjnym sposobie uprawy.

Na co chorują begonie

Begonia bulwiasta jest wrażliwsza na choroby oraz niepogodę od wiecznie kwitnącej, choć hodowcy zrobili wiele, by uzyskać odporniejsze odmiany.

Więcej o:
Copyright © Agora SA