Wszystko, co powinieneś wiedzieć o oświetleniu LED

Energooszczędność, wysoka trwałość oraz możliwość dopasowania odpowiedniej barwy światła to tylko kilka najważniejszych zalet nowoczesnych diod LED. Czy warto w nie zainwestować? Na co zwracać uwagę szukając idealnego oświetlenia?

„Żarówka LED”, „dioda LED” - co dokładnie kryje się pod tymi hasłami? LED – z angielskiego Lighting Emitting Diode, to dioda elektroluminescencyjna, czyli dioda emitująca światło. Jej budowa opiera się na dwuwarstwowych półprzewodnikach. Po podłączeniu prądu elektrony przeskakują z jednej warstwy na drugą. W trakcie tego „przeskoku” wydzielają nadmiar energii w postaci światła. Tak, w dużym uproszczeniu, można opisać zasadę działania LED-ów – tłumaczy Dariusz Kiełek z firmy Candellux Lighting. Diody te cechują się bardzo szybkim czasem załączenia i w przeciwieństwie do klasycznych żarówek, nie zużywają dużej energii podczas włączenia światła.

Zalety diod LED

LED-y wyróżniają się największą skutecznością świetlną, czyli są najbardziej energooszczędne ze wszystkich źródeł światła oferowanych na rynku. Do tego są zdecydowanie trwalsze. Ich przeciętny czas pracy to ok. 50 tys. godzin, czyli wytrzymują 10 razy dłużej niż halogeny i 25 razy dłużej niż tradycyjna żarówka. Do tego, gdy kończy się ich żywotność, nie gasną od razu. Zaczynają wytwarzać coraz mniej światła, co daje wyraźny sygnał użytkownikom do zmiany oświetlenia. Nie zostajemy zatem nagle odcięci od światła.

Diody LED są też odporne na uderzenia i wstrząsy, pozwalają osiągnąć praktycznie każdą barwę światła, nie emitują szkodliwych promieni UV. Ponadto są pozbawione rtęci, emitują bardzo małą ilość ciepła.

Tam, gdzie ze względu na ograniczoną przestrzeń zastosowanie zwykłych żarówek byłoby problematyczne, możemy z łatwością zamontować pasek z diodami rozmieszczonymi szeregowo. Poza tym odporność pasków LED na kurz i wilgoć pozwala na swobodne stosowanie ich np. kuchni w pobliżu kuchenki gazowej czy w łazience, jako element podświetlający podłogę

– tłumaczy Dariusz Kiełek z firmy Candellux Lighting.

Co należy wiedzieć przed zakupem?

Wartością, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie ledowego oświetlenia jest liczba lumenów, która określa wielkość strumienia świetlnego. Dla przykładu: tradycyjna żarówka 25W dostarcza światła o wartości - 220 do 250 lumenów, żarówka 75W – 920 do 1060 lumenów, a 100W – 1300 do 1530 lumenów.

Innym istotnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę wybierając produkty LED, jest kąt rozsyłu światła. Jeśli szukamy żarówek do nocnej lampki, to najczęściej wystarczy nam wąska wiązka światła o kącie ok. 35 stopni. Jeżeli zaś chcemy oświetlić duże pomieszczenie, musimy wziąć pod uwagę lampy oferujące co najmniej 120 stopni. Na koniec pozostaje jeszcze kwestia wyboru barwy światła, która jest wyrażana w kelwinach (K). Barwy ciepłe o wartości poniżej 3500K dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, w których zależy nam na stworzeniu atmosfery odpoczynku i relaksu, takich jak łazienka czy sypialnia. Natomiast barwy zimne - powyżej 5000K, zalecane są do miejsc, w których pracujemy i uczymy się.

Oświetlenie dziecięce: co dzieci naprawdę myślą o świetle?

Więcej o:
Copyright © Agora SA