Bezpieczny dom dla osoby niepełnosprawnej

Tylko mieszkanie bez barier może być azylem dla osoby niepełnosprawnej i w podeszłym wieku. Jak urządzić dom, który będzie nie tylko bezpieczny, ale i ułatwiał życie?

Dom, w którym mieszka osoba poruszająca się na wózku wymaga odpowiednich udogodnień i specjalnego zagospodarowania przestrzeni. Wózek potrzebuje bowiem dodatkowego miejsca do swobodnej jazdy i manewrów.

Dom dla osoby niepełnosprawnej: ważne liczby

Urządzając dom dla osoby niepełnosprawnej, trzeba wziąć pod uwagę, że osoba na wózku może wyciągnąć rękę w górę na mniej więcej110-120 cm ponad podłogę, a jej oczy znajdują się na wysokości około 90 cm. Szerokość wózka to 53-78 cm, więc korytarz, po którym będzie jeździł powinien mieć co najmniej 85 cm szerokości. Aby obrócić wózek o 90 st., potrzebna jest wolna przestrzeń o wymiarach minimum 150x150 cm, a do pełnego obrotu o 360 st. - aż 170x170 cm. Ciągi komunikacyjne powinny mieć około 120 cm szerokości. W mieszkaniu nie powinno być też zbyt wiele mebli, szczególnie takich, które łatwo wywrócić.

Drzwi wejściowe, podobnie jak wewnętrzne, powinny mieć minimum 80 cm szerokości. Klamkę z zamkiem należy umieścić na wysokości między 80 a 120 cm nad podłogą (tak samo montujemy klamki w oknach i drzwiach balkonowych), wizjer na wysokości 90 cm.

Dom dla osoby niepełnosprawnej: progi i podłogi

Dla wygody warto zlikwidować progi w wejściach, choć nie stanowią one ogromnej przeszkody. Kolejnym ważnym elementem jest wykończenie podłogi. Najlepiej, aby była antypoślizgowa. Wykładzina, dywan i chodnik sprawdzą się, o ile będą trwale przymocowane do podłogi, a ich włosie nie będzie wyższe niż 0,15 cm. Aby podłoga szybko nie zniszczyła się, warto zwrócić uwagę na jej odporność na ścieranie, informacji o tym udzieli nam sprzedawca. Im odporniejsza, tym lepiej. 

Dom dla osoby niepełnosprawnej: włączniki i gniazdka

Włącznik, również gniazdka z prądem, najlepiej umieścić na wygodnej wysokości - około 80-110 cm nad podłogą. W sypialni i korytarzu warto zamontować tzw. włączniki schodowe, czyli parę włączników (jeden przy łóżku, a drugi przy wejściu) wyłączających i włączających te same punkty świetlne.

Kuchnia dla osoby niepełnosprawnej

Osoby niepełnosprawne także mogą gotować o ile kuchnia jest odpowiednio dostosowana do ich potrzeb. Optymalna wysokość blatu roboczego to 70-80 cm, pod nim (oraz pod zlewozmywakiem) nie montuje się szafek. Pod blatem powinna pozostać wolna przestrzeń na nogi minimum 80 cm szerokość i 60 głębokość. Bezpieczne korzystanie z piekarnika zapewni umieszczenie go na wysokości 60 cm. Górne szafki kuchenne powinny wisieć 45 cm nad blatem, natomiast dolne 25 cm nad podłogą. Zwróćmy też uwagę na sposób ich otwierania. Najlepiej, aby drzwiczki otwierały się szerzej niż w standardowych meblach; wygodne mogą być drzwi przesuwne. Dotyczy to również mebli w innych pomieszczeniach. Półki z ubraniami i innym przedmiotami powinny być zamontowane na wysokości od 50 do 110 cm, natomiast drążek na ubrania, które wymagają powieszenia, na wysokości do 120 cm.

Więcej o:
Copyright © Agora SA