Rodzaj ocieplenia

Najbardziej popularnym materiałem stosowanym do ocieplania ścian jest polistyren ekspandowany (EPS), nazywany powszechnie styropianem. Na drugim miejscu plasuje się wełna mineralna.

O tym, jak dobrze izolują wykonane z tych surowców produkty, "mówi" ich współczynnik przewodzenia ciepła x (lambda). Im jest on mniejszy, tym lepiej - oznacza to, że ocieplenie jest lepszą barierą dla uciekającego z domu ciepła.

Dopuszczalne wartości współczynnika przenikania ciepła U przez ściany regulują rozporządzenia. Obecnie dla ścian zewnętrznych współczynnik ten powinien wynosić nie więcej niż 0,25 W/(m˛K). Możemy też ocieplić dom lepiej i warto to zrobić. Nie musimy jednak sami obliczać, jaka ma być grubość izolacji, aby osiągnąć wymagany współczynnik U. Pomogą nam w tym doradcy techniczni, którzy powinni jednocześnie sprawdzić, czy po ułożeniu ocieplenia na ścianach nie dojdzie do nadmiernego gromadzenia wilgoci w przegrodzie.

Styropian jest materiałem lżejszym niż wełna mineralna. Znacznie łatwiej zamocować go do ścian zewnętrznych

Styropian

Oferowany jest w postaci płyt i granulatu. Ta ostatnia forma nadaje się także jako zasypka do murów warstwowych.

Styropian jest dobrym izolatorem, odpornym na zawilgocenie. To materiał wystarczająco trwały, jednak jest wrażliwy na działanie promieniowania UV, co powoduje, że wystawiony na bezpośrednie działanie słońca szybko starzeje się i kruszy (dlatego po ułożeniu na ścianach nie należy pozostawiać go bez zabezpieczenia). Ponadto, od płyt fasadowych wymaga się dużej odporności na ściskanie przy niewielkim ugięciu. Ten warunek lepiej spełniają płyty z polistyrenu ekstrudowanego (XPS), ale są one zdecydowanie droższe.

Za stosowaniem styropianu na elewacjach przemawiają przede wszystkim jego bardzo dobre właściwości cieplne. Płyty mają współczynnik x na poziomie 0,031-0,045 W/(mK). Do spełnienia dzisiejszych wymagań ochrony cieplnej budynków wystarczy więc ułożenie na ścianach warstwy o grubości 14 cm. Nie można również pominąć jego powszechnej dostępności.

Styropian to klasyk ociepleń; wybiera go ponad 80% inwestorów. Polecić go można zawsze wtedy, gdy mamy ograniczone środki finansowe na materiały albo gdy nasi wykonawcy są początkujący, z niewielkim doświadczeniem; mniej niż wełnie zaszkodzą mu bowiem ewentualne niedoróbki typu brak profili przyokiennych przy parapetach (a w konsekwencji nieszczelny układ ociepleniowy). Zdecydowanie lepiej niż wełna sprawdzi się pod tynkiem akrylowym i silikonowym. Kiedy zależy nam na jak najcieńszej warstwie ocieplenia, przy jednoczesnym zachowaniu jak najlepszych parametrów cieplnych, zaleca się stosować styropian grafitowy albo polistyren ekstrudowany (XPS).

Niewiele jest natomiast sytuacji, w której należałoby odradzić użycie styropianu do ocieplania ścian zewnętrznych. Lepiej z niego zrezygnować (na rzecz wełny), kiedy wymagany jest ciemny kolor elewacji, a także gdy szczególnie zależy nam na ochronie przed hałasem, przegrzaniem i ogniem.

Elementy wchodzące w skład ETICS z wełną mineralną są tak dobrane, by paroprzepuszczalność każdej kolejnej warstwy była coraz większa

Wełna mineralna

Zarówno wełna skalna, jak i szklana są bardzo dobrymi izolatorami: współczynnik przewodzenia ciepła x obu tych rodzajów wynosi 0,035-0,040 W/(mK). Warstwa wełny mineralnej musi mieć grubość - podobnie jak styropianu - co najmniej 14 cm, aby ściana osiągnęła wymagany przez przepisy współczynnik U = 0,25.

Produkty z wełny są odporne na działanie mikroorganizmów i całkowicie niepalne (klasy A1 i A2 - s1 d0). Bardzo dobrze dobrze sprawdzają się też jako izolacja akustyczna; im większy ciężar właściwy wyrobu, tym większą ma on bowiem zdolność do pochłaniania dźwięków. Ciężar ma też bezpośredni wpływ na pojemność cieplną izolacji i związaną z tym lepszą ochronę wnętrza izolowanych domów przed nagrzewaniem przez słońce. Ale ma to też swoje słabe strony - większy ciężar trzeba uwzględnić w projekcie ocieplenia. Musi ono przecież utrzymać się na elewacji.

Pewnym ograniczeniem przy stosowaniu wełny mineralnej na elewacjach może być jej nasiąkliwość. Jest ona wprawdzie hydrofobizowana, ale jeśli zostanie narażona na długotrwałe działanie wody - na przykład na skutek pozostawienia nieszczelności przy parapetach, oknach czy balkonach - może ulec zawilgoceniu, przez co pogorszą się jej właściwości izolujące. Dlatego przy wełnie szczególnie ważny jest solidny wykonawca.

Jeśli decydujemy się na wełnę, zwróćmy uwagę na to, jak wykonane są ściany; na te bardzo równe polecane są płyty lamelowe, które z kolei nie nadają się na ściany krzywe, z nierównościami około 2 cm.

Dla izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych nie ma większego znaczenia, czy wybierzemy wełnę mineralną, czy styropian.Oba te materiały mają bowiem podobne współczynniki przewodzenia ciepła. Na wartość współczynnika przenikania ciepła
ściany będzie miało wpływ to, na jaką grubość ocieplenia się zdecydujemy.
Więcej o:
Copyright © Agora SA