Projekty domów: Dom na Horyzoncie

Dom jednorodzinny - funkcjonalny, o prostej bryle i niezbyt dużej powierzchni, dostosowanej do potrzeb domowników. Mimo prostoty wyróżnia się na tle typowych projektów.

Metryczka budynku:

Powierzchnia użytkowa: 180 m2 (razem z dwustanowiskowym garażem)

Powierzchnia mieszkalna: 135 m2

Autorzy projektu: architekt Tomasz Zaleski, pracownia JabraArchitects; www.jabraa.pl

Dom na Horyzoncie pod Poznaniem to typowy dom jednorodzinny, który ma w sobie jednak „coś więcej” niż projekt typowy.

Bryłę budynku rozplanowano na planie litery T, co sprawia, że łatwo funkcjonalnie zaprojektować wnętrza i ich funkcje. Architekci stworzyli tu wygodną przestrzeń dla trzy- lub czteroosobowej rodziny.

Wygodne wnętrza

W stosunkowo niewielkim, parterowym budynku z garażem dwustanowiskowym opartym na planie litery T zaprojektowano wygodną przestrzeń dla trzy- lub czteroosobowej rodziny. Powierzchnia mieszkalna to 135 m2, architekci rozplanowali na niej kuchnię, jadalnię, salon, dwie sypialnie i pokój dla gości - ten ostatni może też pełnić funkcję gabinetu lub dodatkowej sypialni, np. dla dziecka. Osobno umieszczono w.c. i łazienkę. Wszystkie pomieszczenia rozlokowane są na parterze.

Niewielka powierzchnia zorganizowana jest bardzo komfortowo - strefy dzienna i nocna nie kolidują ze sobą, a poszczególne pomieszczenia z dużymi przeszkleniami dają poczucie przestrzeni i kontaktu z otoczeniem.

Przestrzeń mieszkalną powiększają tarasy, osłonięte elementami konstrukcyjnymi budynku. Choć tarasy nie są zadaszone, to jednak osłaniające je ściany chronią częściowo przed nadmiernym słońcem i wiatrem.

Nowoczesny dom z płaskim dachem

Budynek zaprojektowano z myślą o wiejskim krajobrazie, gdzie jednak duży udział w zabudowie stanowią domy z płaskimi dachami. Jego architektura nie jest więc pretensjonalna na tle wiejskiej zabudowy, ma jednak zdecydowanie nowoczesny charakter.

Prosta, horyzontalna bryła utrzymana w oszczędnej formie, z wyraźnie podkreśloną strefą wejściową to odpowiedź architektów z Wrocławia na oczekiwania inwestora.

Zaprojektowanie bryły na planie litery T sprawia, że budynek staje się ciekawszy i bardziej wielowymiarowy; podobny efekt osiągnęli architekci różnicując wysokość dachu pomiędzy pomieszczeniami mieszkalnymi a garażem.

Lekkości bryle budynku nadaje biały kolor tynku na elewacji, przełamany ciepłym drewnem stolarki i okładziny elewacji od strony frontowej i od strony tarasu.

Typowy budynek o nowoczesnej lekkiej formie, który ma w sobie coś prostego, tradycyjnego, z zachowaniem bezpretensjonalnej indywidualności.

Zobacz wcześniejszy projekt z pracowni JabraArchitects, dom w Żłobiźnie

Projekt nowoczesnego parterowego domu w Żłobiźnie

Więcej o:
Copyright © Agora SA