Projekty domów: energooszczędny dom z dobrze zaplanowanym wnętrzem

Dom pod acerolą nie ma imponujących rozmiarów, ale wyjątkowo dobrze zaplanowano w nim wszystkie pomieszczenia i ich funkcje. To bardzo dobry, ekonomiczny wybór dla 4-5 osobowej rodziny.

Powierzchnia użytkowa: 127,17 m2 (plus powierzchnia garażu 18,46 m2 i kotłowni 7,83 m2); minimalne wymiary działki: 21,8 x 17,4 m

Technologia: ściany - pustak ceramiczny 25 cm, styropian 20 cm, tynk; strop - płyta żelbetowa; dach dwuspadowy z więźbą drewnianą

Źródło ogrzewania: w dokumentacji zaprojektowano kocioł na paliwo stałe. Dodatkowo do projektu dołączony jest projekt instalacji gazowej, który umożliwia zmianę sposobu ogrzewania domu na gazowy.

Zapotrzebowanie na energię: Ep= 27 [kWh/(m2*rok)] (przy uwzględnieniu kotła na pellety)

Orientacyjny koszt budowy: stan surowy zamknięty netto - 200 100,00 zł (średnie koszty); całkowity szacunkowy koszt robót budowlanych razem z wykończeniem 347 100,00 zł; cena projektu: 2410 zł

Autorzy projektu domu: Biuro Projektowe ARCHON+, www.archon.pl

Niecałe 130 m2 powierzchni dla rodziny to nieprzesadnie wiele, zwłaszcza jeśli musimy znaleźć miejsce na schody łączące kondygnacje. Jednak taką przestrzeń można bardzo rozsądnie wykorzystać, tak właśnie jak w projekcie Domu pod acerolą.

Projekt domu: prosty i nowoczesny

Dom zaplanowano na planie prostokąta i nakryto dwuspadowym dachem. Prosta bryła jest urozmaicona przeszklonym wykuszem, nad którym jest niewielki taras. Większy taras znajduje się na parterze, przechodząc płynnie w ogród. Podobnie jak wejście do domu, jest częściowo zadaszony. To wygodna strefa rekreacyjna powiększająca przestrzeń dostępną dla domowników.

Dom pod acerolą wygląda nowocześnie i lekko dzięki starannemu doborowi kolorystyki i materiałów wykończeniowych. Ściany wykończone są tynkiem w dwóch kolorach z elementami pokrytymi szarą cegłą elewacyjną. Duże okna mają jasne drewniane ramy, a dach kryty jest płaską dachówką ceramiczną w odcieniu antracytu. Biel, szarość i barwa drewna kojarzą się ze skandynawską, nowoczesną stylistyką.

Perfekcyjnie zaplanowane wnętrza

Parter domu to przestrzeń dzienna, wspólna dla wszystkich domowników. Jego sercem jest salon z jadalnią umieszczoną w wykuszu i częściowo otwarta kuchnia. Do dyspozycji domowników jest też łazienka z prysznicem, duża szafa w wiatrołapie i praktyczne i całkiem spore pomieszczenie pod schodami, które można zagospodarować jako spiżarnię. Z domu można bezpośrednio przejść do garażu, do którego z kolei przylega kotłownia.

Architektom świetnie udało się wykorzystać przestrzeń na piętrze. Ścianka kolankowa ma wysokość 140 cm, więc skosy nie utrudniają nadmiernie aranżacji przestrzeni. Na poddaszu zaplanowano sypialnię rodziców, dwa pokoje dla dzieci i jeden dodatkowy, który można zagospodarować jako gościnny lub gabinet. Obok sporej łazienki jest też pralnia. Rodzice mają do swojej dyspozycji własną garderobę, mogą też bezpośrednio z sypialni wyjść na taras.

Dom energooszczędny i ekonomiczny

Podstawowym źródłem ogrzewania ma być kocioł na paliwa stałe, ale w projekcie uwzględniono też opcję instalacji na gaz. Dom dzięki ergonomicznej bryle i stosunkowo niewielkim rozmiarom jest też ekonomiczny w budowie. Zadbano o dobrą izolację termiczną, dzięki czemu budynek może osiągnąć parametry określane w standardzie domów energooszczędnych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.