Ile kosztuje dziś budowa małego, taniego domu?

Biorąc za punkt wyjścia projekt ?Domu w zielistkach?, przedstawiamy zestawienie kosztów budowy domu do 120 m², opracowane na podstawie cennika SEKOCENBUD na III kwartał 2016 r.

Na całkowite koszty budowy domu wpływa bardzo wiele czynników. Istotne znaczenie ma jego powierzchnia, kształt bryły, rodzaj dachu, a także sposób prowadzenia prac budowlanych. Przystępując do budowy wielu Inwestorów ma ściśle określony budżet i ważna dla nich jest oszczędna realizacja oraz optymalizacja wydatków, tak aby nie przekroczyć przyjętych założeń finansowych. 

Prosta bryła, mała liczba detali, nieskomplikowany dach

Oszczędności należy szukać już podczas planowania budowy, a jedną z najważniejszych decyzji mającą zasadniczy wpływ na finalne koszty poniesione podczas budowy jest wybór odpowiedniego projektu. Inwestorzy zainteresowani ekonomiczną realizacją w szczególności powinni skierować swoją uwagę w stronę opracowań z kolekcji projekty domów małych i tanich w budowie. Wyróżniają się one prostą bryłą, ograniczoną ilością detali architektonicznych i nieskomplikowanym, najczęściej dwuspadowym dachem. Są szybkie w realizacji i nie wymagają zbyt skomplikowanych obróbek.

Istotnym czynnikiem wpływającym na sumę wydatków jest sposób prowadzenia budowy. Zdecydowanie bardziej ekonomiczny wariant to budowa tzw. systemem gospodarczym, kiedy Inwestor samodzielnie organizuje budowę, kupuje materiały i większość prac wykonuje samodzielnie. Daje to możliwość zminimalizowania kosztów i oszczędność nawet do ok. 25%. Pomocnym narzędziem w realizacji budowy będzie kosztorys budowlany w wersji elektronicznej, który znacznie usprawni prace związane z porównaniem i wyborem najlepszej oferty cen materiałów z różnych składów budowlanych czy kosztów robocizny zaproponowanych przez wykwalifikowanych wykonawców. Umożliwi właściwą organizację prac i optymalizację całego procesu budowy. 

Oszczędne budowanie to nie tylko niskie koszty samej budowy, lecz także ekonomiczne użytkowanie domu w przyszłości. Jeżeli Inwestor decyduje się na kupno tańszych materiałów budowlanych, niż proponowane w projekcie, to zawsze powinny mieć one deklarację zgodności, czyli dopuszczenie do celów budowlanych i nie gorsze parametry techniczne. 

Projekt „Domu w zielistkach”

- 5 pokoi, kuchnia, 2 łazienki, kotłownia, garderoby

- powierzchnia domu: 108,44 m²

- powierzchnia kotłowni: 7,82 m²

- wymiary działki: 18,2 x 16,7 m

- projekt: ARCHON+ Biuro Projektów

To dom o prostej, zwartej bryle zwieńczonej dwuspadowym dachem, który umożliwi Inwestorowi sprawną i ekonomiczną budowę, a także oszczędną eksploatację. Nowocześnie wykończone elewacje łączą tynk z drewnianą okładziną. Racjonalnie zaprojektowany układ wnętrza zapewnia komfortowe użytkowanie i pełną funkcjonalność pomieszczeń.

Na parterze mieści się bardzo dobrze doświetlona strefa dzienna. Przeszklenie tarasowe w salonie optycznie powiększa wnętrze i naturalnie łączy dom z ogrodem. Duży stół rodzinny łączy otwartą kuchnię z jadalnią. Zaprojektowany na parterze dodatkowy pokój może pełnić funkcję gabinetu. Sprawdzi się także jako sypialnia dla gości, obok której zlokalizowano łazienkę. Z wiatrołapu, który mieści szafę w zabudowie, dostępna jest kotłownia na paliwo stałe. Praktycznym rozwiązaniem jest schowek umieszczony pod schodami.

W strefie prywatnej na poddaszu znajdują się trzy jasne i ustawne sypialnie oraz łazienka. Sypialnia rodziców posiada własną garderobę. Projekt ten jest także polecany do realizacji na wąskich działkach.

Zestawienie kosztów budowy „Domu w zielistkach” na III kwartał 2016: 

Średni szacunkowy koszt instalacji: 31.200,00 zł

Powyższe zestawienie wyliczone na podstawie średnich cenach krajowych z cenników SEKOCENBUD na III kwartał 2016. Podane ceny są cenami netto i należy do nich doliczyć właściwą stawkę podatku VAT: 8% jeżeli realizacja domu odbywa się systemem zleconym wykonawcy lub 23% do cen materiałów budowlanych jeżeli Inwestor wykonuje roboty samodzielnie.

Inne projekty - wraz z kosztorysami - małych, tanich domów

Jeżeli chcielibyśmy porównać koszty budowy kilku projektów domów to najlepiej zestawiać zawsze koszty stanu surowego zamkniętego. Jest to najbardziej miarodajna wartość, gdyż uwzględnia podobny zakres robót. Później na etapie wykończenia różnice w zakresie i jakości robót mogą być znacznie większe i całkowity koszt może się różnić.

Stan surowy zamknięty obejmuje: ściany nośne, strop, schody, kominy, stolarkę zewnętrzną oraz konstrukcję i pokrycie dachu. Na tym etapie nie uwzględniono robót wykończeniowych.

Wszystkie podane ceny są kwotami netto i należy do nich doliczyć właściwą stawkę VAT - 8% jeżeli realizacja domu odbywa się systemem zleconym wykonawcy lub 23% do cen materiałów budowlanych jeżeli Inwestor wykonuje roboty samodzielnie. Zostały opracowane na podstawie cennika SEKOCENBUD na III kwartał 2016 r.

W projektach, które nie mają kosztorysu, stan surowy zamknięty został wyliczony szacunkowo. Szacunkowy koszt wyznaczono na podstawie analizy kosztów projektów podobnych, do których został przygotowany pełny kosztorys szczegółowy.



Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.