Zmiany w prawie budowlanym: od 1 stycznia będziemy budować domy bardziej energooszczędne

Nowo wznoszone budynki z założenia są energooszczędne. Każdy inwestor może jednak indywidualnie polepszyć standard energetyczny swojego domu. Od nowego roku będzie nawet musiał.

Trzy etapy zwiększania poziomu energooszczędności budynków

W polskim Prawie Budowlanym, od 1.01.2014 r. obowiązuje nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozpoczął się wtedy 3-etapowy proces, zmierzający do stopniowego ograniczania zapotrzebowania budynków na energię. Z dniem 1.01.2017 r. wejdzie w życie kolejna nowelizacja, zaostrzająca wymogi dotyczące oszczędności energii. Zmienią się graniczne wartości wskaźnika EP, czyli zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, a także wartości wskaźników przenikania ciepła ścian zewnętrznych, dachu i okien. Kolejne zmiany prawne zostaną wprowadzone 1.01.2021 r. 

Zmiany dotyczące wskaźnika EP, U ściany, U dachu

Wybierz projekt domu o odpowiednim standardzie energetycznym

Inwestorzy, którzy po 1.01.2017 r. będą składać wniosek o pozwolenie na budowę, muszą pamiętać, by podczas wyboru projektu domu dokładnie sprawdzić, czy jego parametry energetyczne są dostosowane do najnowszych przepisów. Jak mówi dyrektor Biura Projektów ARCHON+, architekt Monika Lisowska-Łętocha: - Koniecznie należy sprawdzić wartość wskaźnika EP, który jest podany w charakterystyce energetycznej projektu domu. Dodatkowo, jeżeli chcielibyśmy porównać szacunkowe koszty ogrzewania dla kilku projektów, wówczas najlepiej sprawdzić parametr EUco+w - jest to wskaźnik zapotrzebowania budynku na energię użytkową do ogrzewania.

Zestawienie parametrów energetycznych wybranych projektów domów ARCHON+

Projekt domu „Dom w idaredach (A)” - zgodny z nowymi przepisami 2017 r.

Projekt domu z poddaszem użytkowym i jednostanowiskowym garażem, z kolekcji: projekty domów małych i tanich w budowie. W strefie parteru znajduje się przestronna część dzienna z centralnie zlokalizowanym kominkiem. Z salonu i jadalni dostępny jest taras, częściowo zadaszony. Przy kuchni znajduje się spiżarnia, a obok wiatrołapu łazienka. Przez garaż dostępna jest kotłownia na paliwo stałe. Na poddaszu mieszczą się cztery sypialnie, garderoba, komfortowa łazienka oraz pralnia. To także projekt domu na działki z wejściem od południa.

powierzchnia domu: 129,66 m2 

+ garaż: 20,23 m2 

+ kotłownia: 6,85 m2

Projekt domu „Dom w aurorach 4” - zgodny z nowymi przepisami 2017 r.

Projekt domu z poddaszem użytkowym i jednostanowiskowym garażem, z kolekcji:     projekty domów nowoczesnych. Strefa dzienna salonu i jadalni została doświetlona efektownymi przeszkleniami. Częściowo zadaszony taras powiększa przestrzeń wypoczynkową. Przy dużej i wygodnej kuchni zaprojektowano spiżarkę, a w pobliżu wejścia dodatkowy pokój. Program parteru uzupełnia łazienka. W garażu wydzielono miejsce do przechowywania, obok zlokalizowano kotłownię na paliwo stałe. Na poddaszu mieszczą się trzy sypialnie, dwie garderoby, pralnia oraz łazienka. Taras nad garażem tworzy atrakcyjną strefę rekreacyjną.

powierzchnia domu: 136,95 m2

+ garaż: 29,89 m2

+ kotłownia: 5,89 m2

Projekt domu „Dom w liredach” - zgodny z nowymi przepisami 2017 r.

To projekt domu parterowego, z jednostanowiskowym garażem, z kolekcji: projekty domów małych i tanich w budowie. Funkcjonalny układ wnętrza czytelnie rozdziela dzienną i nocną część użytkową. W strefie dziennej duży salon otwarto na częściowo zadaszony taras oraz wyeksponowano część jadalną. Wygodną kuchnię doświetla narożne okno. Zaplecze gospodarcze to dostępny z wiatrołapu garaż oraz kotłownia na paliwo stałe. W części prywatnej znajdują się dwie sypialnie, garderoba, łazienka oraz pralnia.

powierzchnia domu: 88,94 m2 

+ garaż: 21,86 m2 

+ kotłownia: 4,14 m2

Projekt domu „Dom w plumeriach” - zgodny z nowymi przepisami 2017 r. 

Projekt małego domu parterowego, bez garażu. W strefie dziennej zaprojektowano otwarty na taras salon, część jadalną przy dużym oknie oraz wygodną kuchnię, której program funkcjonalny uzupełnia spiżarnia. W strefie nocnej przewidziano trzy sypialnie, garderobę oraz łazienkę. W pobliżu wiatrołapu znajduje się toaleta, obok niej pralnia.

powierzchnia domu: 82,28 m2

Projekt domu „Dom w malinówkach 3” - zgodny z nowymi przepisami 2017 r. 

Projekt domu z poddaszem użytkowym oraz jednostanowiskowym garażem z popularnej kolekcji: projekty małych domów. Komfortowa część dzienna to otwarty na taras salon i część jadalna z dużym stołem rodzinnym. Centralne miejsce zajmuje kominek, wyznaczając jednocześnie granicę kuchni. Doskonale doświetla ją narożne okno, a program użytkowy uzupełnia spiżarnia. W pobliżu dodatkowego pokoju znajduje się łazienka. Przy wiatrołapie zlokalizowano garderobę, z której dostępny jest garaż i kotłownia na paliwo stałe. W strefie nocnej zaprojektowano trzy komfortowe sypialnie, łazienkę, pralnię oraz strych, który można zaadaptować na cele mieszkalne.

powierzchnia domu: 115,05 m2 

+ garaż: 22,17 m2

+ strych: 17,78 m2

+ kotłownia: 7,23 m2

Projekt domu „Dom w zielistkach” - zgodny z nowymi przepisami 2017 r.

Projekt domu z poddaszem użytkowym, bez garażu, należący do kategorii: projekty domów tanich w budowie, a także projekty domów na wąską działkę. Salon, część jadalna oraz kuchnia tworzą otwartą strefę dzienną. Obok dodatkowego pokoju na parterze zlokalizowano łazienkę, natomiast z wiatrołapu dostępna jest kotłownia na paliwo stałe. W strefie nocnej na poddaszu mieszczą się dwa pokoje dla dzieci, sypialnia rodziców z garderobą oraz łazienka.

powierzchnia domu: 108,44 m2

kotłownia: 7,82 m2

ZOBACZ GALERIĘ - WSZYSTKIE PROJEKTY SĄ ZGODNE Z WT 2017 r.

Od czego zależy poziom zużycia energii domu

Aby w trakcie eksploatacji dom zużywał jak najmniejszą ilość energii, zapewniając niskie koszty ogrzewania, powinniśmy taką potrzebę uwzględnić już na etapie wyboru projektu domu. Jednocześnie podczas budowy domu szczególnie należy zadbać, o jak najlepszy poziom wykonania zabezpieczenia termoizolacyjnego przegród zewnętrznych, aby wyeliminować możliwość powstawania tzw. mostków termicznych.

Czynniki, które wpływają na poziom energooszczędności budynku to m.in:

- kształt bryły - budynki o prostych, zwartych bryłach będą mieć mniejszą ilość wnęk oraz nisz, przez które dom traci ciepło; 

- właściwe usytuowanie budynku na działce względem stron świata - optymalne dopasowanie projektu domu do działki to takie, gdy strefa dzienna jest skierowana w kierunku południowym, a przeszklenia tej ściany domu powinny być odpowiednio duże, aby absorbować energię słoneczną;

- odpowiednie docieplenie ścian zewnętrznych - ważna jest grubość i jakość materiałów oraz szczelność warstwy docieplającej przegrody zewnętrzne - ściany, dach, podłogi;

- piwnice i garaż - powinny być szczelnie odizolowane termicznie od pomieszczeń mieszkalnych; 

- parametry stolarki oraz jej precyzyjny montaż - należy wybierać okna o niższym współczynniku przenikania ciepła oraz zadbać o szczelny i ciepły montaż; 

- właściwa lokalizacja pomieszczeń względem siebie w domu - strefa ciepła, strefa zimna;

- wysokosprawne systemy instalacyjne; 

- dodatkowe instalacje wykorzystujące OZE. 

Zestawienie miejsc, przez które dom traci najwięcej ciepła w ujęciu procentowym

Każdy inwestor może zwiększyć standard energetyczny budynku i dostosować go do indywidualnych potrzeb, poprzez montaż dodatkowych systemów instalacyjnych, które pozyskują energię ze źródeł odnawialnych. Ich właściwy wybór powinien być przemyślany i wyważony, poparty analizą kosztów montażu w zestawieniu z możliwymi do uzyskania oszczędnościami w trakcie eksploatacji domu. 

Jak wylicza architekt Monika Lisowska-Łętocha, szacunkowo można przyjąć, że zwiększenie kosztów budowy domu o 5% wartości inwestycji i wykorzystanie ich na zastosowanie lepszej izolacji termicznej budynku, pozwoli Inwestorowi ograniczyć wydatki na ogrzewanie o ok. 33%. Natomiast zwiększając wydatki o ok. 7,8% wartości inwestycji na lepszą izolację termiczną oraz dodatkowo wentylację mechaniczną można zaoszczędzić nawet ok. 72% kosztów ogrzewania.

Rozwiązania, które pozwolą zwiększyć standard energetyczny domu i dostosować go do indywidualnych potrzeb inwestora

- instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, odzyskująca ciepło ze zużytego powietrza budynku - zapewnia stały dopływ świeżego powietrza, eliminuje nieprzyjemne zapachy, usuwa wilgoć. Wentylacja mechaniczna pozwoli zmniejszyć w sezonie zimowym rachunki za ogrzewanie o ok. 30 - 50%;

- instalacja ogrzewania kominkowego - jako dodatkowe źródło ciepła - dzięki zastosowaniu systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP) można w ten sposób efektywnie rozprowadzać ciepło wewnątrz budynku i ogrzewać cały dom; 

- instalacja solarna - umożliwia przetworzenie naturalnej energii słonecznej w celu uzyskania ciepłej wody użytkowej Właściwie dostosowana instalacja pozwoli pokryć roczne zapotrzebowanie na ciepłą wodę w domu na poziomie ok. 50-60%, a w miesiącach letnich do 90- 100%; 

- pompa ciepła - umożliwia ogrzewanie przy wykorzystaniu energii znajdującej się w wodzie, powietrzu lub gruncie; 

- system Inteligentny Dom - w optymalny sposób zapewni sterowanie wszystkimi urządzeniami elektrycznymi, systemami grzewczymi oraz klimatyzacją. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA