Koszty budowy: zwykle wyższe niż zakładane

Dla ponad połowy inwestorów, którzy w ub.r. stawiali domy, ostateczne koszty budowy okazały się wyższe niż zakładane - nawet do 25 procent. Wynika z tego, że przystępując do spełnienia marzeń o własnej posesji, należy przygotować pewną rezerwę środków.

Powyższe dane przynosi druga część tegorocznego „Raportu o budowie domów w Polsce” wydanego przez Oferteo.pl. Co jeszcze można w nim wyczytać?

Otóż - okazuje się, że cały proces inwestycyjny związany z budową domu (od kupna działki do ukończenia budowy) przeciętnie trwa w naszym kraju 22 miesiące. – Kiedy jesteśmy już zdecydowani na rozpoczęcie budowy, zacznijmy poszukiwania ekipy z odpowiednim wyprzedzeniem wobec planowanej daty startu inwestycji – mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. – Pomoże nam to znaleźć odpowiednich wykonawców, zapoznać się z opiniami na ich temat, sprawdzić zrealizowane przez nich inwestycje. Z ogromną pomocą przychodzi nam internet, gdzie znajdziemy większość z potrzebnych nam informacji.

Znaczna większość badanych posiłkowała się przy budowie domu kredytem bankowym. Według „Raportu o kredytach hipotecznych”, przygotowanego przez Oferteo.pl w ub.r., to właśnie budowa domu była najczęstszym powodem zaciągania kredytów hipotecznych.

Tych, którzy przeprowadzali się do domu z własnego M zapytano, jakie będą dalsze losy ich mieszkania. Najwięcej badanych zadeklarowało, że mieszkanie zostanie sprzedane (40 proc.), znaczna część zapowiedziała, że je wynajmie (30 proc.), 15 proc. chce zostawić mieszkanie dla siebie, a 12 proc. – przekazać dzieciom.

Jedną z najczęściej wskazywanych przyczyn, dla których Polacy decydują się na budowę domu, była przeprowadzka z miasta na wieś. Wskazało tak 10 proc. ankietowanych. Co ciekawe, tylko 0,5 proc. chciałaby przeprowadzić się w drugą stronę – ze wsi do miasta.

Najważniejszym powodem, dla którego decydujemy się na budowę domu, jest realizacja marzeń. Na tę przyczynę padło 24 proc. wskazań (w poprzednim roku – 28 proc.). Według ankietowanych budowa domu opłaca się bardziej niż kupno mieszkania (18 proc. wskazań). Istotne znaczenie miały również: chęć zwiększenia powierzchni mieszkalnej (16 proc.) oraz chęć posiadania ogrodu (12,5 proc.). Jako powody wskazywane były również: narodziny dzieci i fakt posiadania działki budowlanej – po 8 proc.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.