Rosną ceny mieszkań w Polsce. Które miasto jest najdroższe?

Według opinii ekspertów ceny nieruchomości są najdroższe od sześciu lat. Wzrost ceny mieszkań dotyczy nie tylko Warszawy, podobna sytuacja ma miejsce także w innych miastach. W efekcie nie tylko więcej zapłacimy za metr kwadratowy mieszkania, ale co równie istotne, może wzrosnąć czynsz najmu. Dlatego warto dowiedzieć się, gdzie są najdroższe, a gdzie najtańszej mieszkania w Polsce.

Rośnie cena kupna mieszkania

Od lat mieszkania oferowane na sprzedaż nie były tak drogie. Rosnąca cena nieruchomości to efekt korzystnej sytuacji gospodarczej kraju, jednak dla wielu osób nie jest to dobra informacja. Nie tylko osoby, które przymierzają się do kupna mieszkania muszą liczyć się z większymi kosztami. Wzrost ceny mieszkań oznacza, że najemcy mogą spodziewać się podniesienia czynszu. Cena za metr kwadratowy mieszkania różni się w zależności od położenia, stanu budynku w którym znajduje się mieszkanie, a także od miasta. Nie jest tajemnicą, że różnice w cenie nieruchomości pomiędzy poszczególnymi miastami są znaczące. Dlatego, jeśli przymierzamy się do kupna mieszkania, warto sprawdzić, które miasta są najdroższe, a w których za metr kwadratowy zapłacimy zdecydowanie mniej.

Ceny mieszkań w Polsce – gdzie najdrożej?

Najdroższym miastem do zamieszkania w Polsce jest Warszawa. Okazuje się, że za metr kwadratowy mieszkania w stolicy trzeba zapłacić średnio 8,1 tysięcy złotych. W przypadku najdroższych nieruchomości, cena za metr kwadratowy osiąga nawet... 40 tysięcy złotych. Pierwsze miejsce w rankingu najdroższych miast nie powinno nikogo specjalnie dziwić. W końcu Warszawa jako stolica Polski oferuje swoim mieszkańcom większe możliwości rozwoju zawodowego, a co za tym idzie, także wyższe zarobki. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że ceny mieszkań w Warszawie znacznie się od siebie różnią. Największy wpływ na koszt mieszkania ma odległość od centrum. Im bliżej, tym nieruchomości są droższe. Najwięcej, bo aż 25-36 metrów kwadratowych zapłacimy za nieruchomości w rejonach takich jak: Stare Miasto, Powiśle i Śródmieście. Nieco taniej plasują się takie dzielnice jak Mokotów, Wola czy Praga, jednak i tam trzeba przygotować się na duży koszt, za metr kwadratowy średnio zapłacimy 20-25 tysięcy złotych.

Nie tylko w Warszawie, ceny mieszkań znacznie wzrosły. Widać to zwłaszcza na przykładzie Gdańska, tam koszt nieruchomości wzrósł o 11,5 % i Łodzi, gdzie ceny mieszkań wzrosły aż o 28,1 %. Warto wiedzieć także, które miasta poza Warszawą są najdroższe pod względem ceny nieruchomości. W czołówce prócz stolicy plasuje się Sopot, Gdańsk, Poznań i Kraków. Najtańsze mieszkania można kupić m.in. w Kielcach, Katowicach oraz Łodzi. 

Gdzie kupić mieszkanie?

Wysokie ceny nieruchomości w Warszawie, Krakowie czy Trójmieście sprawiają, że wiele osób zastanawia się czy warto zainwestować w tańsze mieszkanie, za to położone w gorszej lokalizacji. Trudno jednak o jednoznaczną odpowiedź. Kupując mieszkanie w mało korzystnej lokalizacji poniesiemy znacznie niższe koszty, jednak w przypadku kupna nieruchomości, warto myśleć długoterminowo. To właśnie dobra lokalizacja ma duży wpływ na wartość mieszkania, która z upływem lat może wzrosnąć. Z drugiej strony, dzięki budowie nowych dróg i autostrad, mieszkanie znajdujące się na obrzeżach miast może nie stanowić w przyszłości większego problemu. Dlatego też podejmując decyzje warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby z czasem nie pożałować swojego wyboru. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.