Jak dobrać kolor elewacji?

Kolor elewacji ma duże znaczenie dla wyglądu i stylu naszego domu. W porównaniu do innych krajów w Polsce dominują stonowane kolory. Najczęściej można spotkać domy w odcieniach bieli, beżu i brązu. Dlaczego tak boimy się postawić na mocne, nasycone barwy, jakie znaczenie ma kolor elewacji i wreszcie - czym się kierować przy wyborze?

O ile w innych krajach elewacje domów utrzymane są w charakterystycznych, mocnych kolorach, o tyle w Polsce dominują raczej stonowane, pastelowe barwy. W Szwecji królują czerwienie, w Dani dużą popularnością cieszą się elewacje w odcieniach błękitu, różu, pomarańczy, a w Norwegii można spotkać żółte i czerwone domy. Polacy decydują się na bezpieczniejsze rozwiązania, choć oczywiście, od każdej reguły są wyjątki. Od czasu do czasu także w Polsce można zobaczyć domy w mocnych kolorach, takich jak czerwień, fiolet, ciemna zieleń czy róż. 

Czym się kierować wybierając kolor elewacji?

Eksperci są zgodni – kolor elewacji powinien zależeć od indywidualnych upodobań i stylu, w jakim utrzymany jest dom. Jeśli lubimy styl klasyczny i nie chcemy eksperymentować, najlepiej wybrać ciepłą, spokojną barwę, która nie będzie przykuwała uwagi. W przypadku domów o prostych bryłach świetnie sprawdzą się stonowane barwy połączone z mocnymi, wyrazistymi kolorami, jak czerwień oraz czerń. Zastanawiając się nad kolorem elewacji, trzeba jednocześnie przemyśleć kolor pokrycia dachowego, po to by kolory pasowały do siebie. W zależności od koloru elewacji, pod wpływem odbicia światła może różnić się odcień dachu.

Nie mniej ważne jest także, aby dom pasował do otoczenia. Jeśli dom znajduje się blisko lasów, warto, aby dostosować kolor elewacji do krajobrazu. Świetnie sprawdzą się do tego deski elewacyjne w odcieniach beżu, brązu i zieleni.

Jakie znaczenie ma kolor elewacji?

O tym, że kolor odgrywa bardzo ważną rolę w architekturze nie trzeba nikogo przekonywać. Odpowiednio dobrana barwa potrafi podkreślić atuty budynku, a także skutecznie ukryć wady. Za pomocą barw można nie tylko zmienić proporcje bryły, ale także podkreślić kształty wybranych elementów. Poza tym biel optycznie powiększy budynek, podczas gdy ciemna elewacja sprawi, że dom będzie wyglądał na mniejszy. Dlatego też można stosować ciemne kolory elewacji tylko wtedy, gdy robimy to z wyczuciem, podkreślając w ten sposób jedynie wybrane elementy.

Świetnym rozwiązaniem jest połączenie ze sobą dwóch kolorów. W ten sposób budynek nabierze charakteru i pozwoli uniknąć nudy. Trzeba pamiętać, by kolor dodatkowy był nieco jaśniejszy od podstawowego. Wybierając kolor elewacji, warto pamiętać, że jest to inwestycja na lata, dlatego nie warto ulegać trendom i kierować się własnym gustem, pamiętając o zachowaniu umiaru i odpowiednich proporcji.

Więcej o:
Copyright © Agora SA