Renowacja drewnianych drzwi - krok po kroku

Wiele osób decyduje się na kupno mieszkania z rynku wtórnego. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie także wymaga sporo pracy i wysiłki, aby uzyskać wymarzony efekt. Jednym ze sposobów na odnowienie mieszkania jest renowacja drewnianych drzwi. Nie dość, że uzyskamy ciekawy efekt to nie musimy martwić się, że wydamy duże pieniądze.

Krok pierwszy

Zanim przystąpimy do malowania drzwi, trzeba wykonać kilka czynności, które są niezbędne aby uzyskać oczekiwany efekt. Pierwszym krokiem, aby odnowić drzwi jest usunięcie starej powłoki farby lub lakieru aż do surowego drewna. Najłatwiej zrobić to za pomocą opalarki, która służy do ogrzewania powierzchni, dzięki czemu warstwa złuszczy się i łatwo będzie można ją usunąć szpachelką. W ten sposób uzyskamy lepszy efekt i zaoszczędzimy czas. Do trudno dostępnych miejsc najlepiej użyć szczotki drucianej. Trzeba przy tym bardzo uważać, aby w efekcie nie uszkodzić powierzchni drzwi.

Krok drugi

Wiele osób mylnie zakłada, że następnym etapem jest malowanie drzwi. Zanim jednak do tego przystąpimy trzeba pamiętać o wygładzeniu ich powierzchni. Najpopularniejszym i najbardziej skutecznym sposobem na wygładzenie drzwi jest użycie papieru ściernego. W miejscach w których widoczne są ubytki, warto uzupełnić je specjalną masą szpachlową i ponownie je zeszlifować. Po wykonaniu tych prac, można zabrać się za okrycie klamki folią i zaklejenie jej taśmą malarską.

Krok trzeci

Zanim przystąpimy do malowania trzeba wykonać jeszcze jedną czynność. Bardzo ważne jest, aby przed warstwą dekoracyjną odpowiednio zagruntować drewno. Najlepiej sprawdzi się do tego odpowiedni impregnat, koniecznie taki, który może być stosowany do wewnątrz pomieszczeń i dodatkowo chroni przed wilgocią. Jak to zrobić? Należy nałożyć jedną warstwę preparatu na surowe drewno i odczekać dwie doby. Dopiero po upływie tego czasu pomalowana powłoka będzie całkowicie sucha i gotowa do malowania.

Krok czwarty

Aby osiągnąć wymarzony efekt nie można przyśpieszać żadnego z etapów pracy. Dopiero, gdy produkt całkowicie wyschnie, można zacząć malowanie drzwi odpowiednim preparatem o właściwościach dekoracyjno -ochronnym. Bardzo ważne jest, aby był przeznaczony do użytku w środku mieszkania. Warto przy tym zainwestować w odpowiednie akcesoria – przede wszystkim w wałek do dużych powierzchni i pędzel, który przyda się przy malowaniu krawędzi i wgłębień. Od nałożenia ostatniej warstwy wykończeniowej trzeba odczekać 4 godziny, by mieć pewność, że powierzchnia będzie całkowicie sucha.

Rada na koniec: Warto pamiętać, by regularnie sprawdzać stan drzwi i nie czekać, aż będą wymagały całkowitej renowacji. Zdecydowanie łatwiej i taniej jest interweniować przy niewielkich zniszczeniach, niż gdy drzwi wymagają całkowitego odnowienia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA