Prawo budowlane: Jakie zmiany czekają nas w 2018 roku?

Mijający rok był upłynął pod znakiem rekordowej aktywności na rynku budowlanym. W 2017 roku deweloperzy uzyskali ponad 130 tysięcy pozwoleń na budowę oraz wyjątkowo wysoką liczbę mieszkań oddanych do użytku. Okazuje się, że Nowy Rok ma przynieść zmiany na rynku nieruchomości. Czego będą dotyczyły i czy zapłacimy więcej?

Podsumowanie 2017 roku

Nie trudno zauważyć, że mijający rok był szczególnie korzystny dla rynku nieruchomości. Wynik ten, choć cieszy, nie jest zaskoczeniem. Już od paru lat rośnie zainteresowanie rynkiem nieruchomości. Coraz więcej osób, zrażonych wysokim czynszem najmu decyduje się na zakup własnego mieszkania. Takim decyzjom sprzyja także dobra sytuacja gospodarcza w naszym kraju.  Polacy najchętniej lokują swoje oszczędności właśnie w nieruchomości, ponieważ wydaje się być to najbezpieczniejszy sposób lokowania kapitału.

Zmiany w prawie budowlanym. Co przyniesie 2018 rok? 

2017 rok wielkimi krokami zbliża się do końca i czas zacząć myśleć o tym, co przyniesie zbliżający się rok. Jakie zmiany czekają nas w 2018 roku? Z początkiem stycznia zmianie ulegną warunki techniczne, które muszą spełnić budynki oraz ich dokładne usytuowanie. Od 1 stycznia wejdzie w życie ustawa, zakasująca budowę mieszkań o powierzchni mniejszej niż 25 m². Więcej na ten temat przeczytacie tu: Koniec z małymi mieszkaniami. Rząd chce określić minimalną powierzchnię użytkową lokali

Okazuje się, że zmiany dotyczą nawet… umiejscowienia pralki.  Do tej pory dotychczasowe przepisy nakazywały jej usytuowanie w łazience, po nowym roku o jej lokalizacji zadecyduje sam właściciel. Jest to z pewnością dobra wiadomość dla tych mieszkańców, którzy ze względu na mały metraż łazienki mieli problem z jej umiejscowieniem. To nie koniec zmian w prawie budowlanym. Od stycznia 2018 roku przestanie obowiązywać zakaz umieszczania aneksu kuchennego w kawalerkach. Trzeba jednak dodać, że Ustawa uchyla ten zakaz tylko w przypadku, gdy właściciel zainstaluje w kuchni kuchenkę elektryczną i odpowiednią wentylację. Właściciele kawalerek, którzy zamiast tradycyjnej kuchni, chcą ulokować aneks kuchenny, muszą zrezygnować z kuchenki gazowej, na rzecz elektrycznej.

Jakie jeszcze zmiany szykują się w 2018 roku? W każdym mieszkaniu, prócz części mieszkalnej musi znaleźć się miejsce na kuchnię lub aneks kuchenny, łazienkę, miskę ustępową (lub ustęp), miejsce na pralkę.

Zmiany, które czekają nas po Nowym Roku nie są z pewnością spektakularne, ale dla tych, którzy przymierzają się lub posiadają mieszkanie własnościowe, wiedza na temat nowych regulacji może być wyjątkowo cenna i pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA