Jak wybrać blachodachówkę

Blachodachówka to drugie pod względem popularności - po dachówce - pokrycie dachu. Decyduje się na nie około 40% inwestorów, przede wszystkim ze środkowo-wschodniej Polski. Blachodachówka jest niedroga, lekka i łatwa w montażu. Dostępna jest w różnym modelach i kolorach, łatwo więc ją dopasować do każdego domu.

Dachówka czy blachodachówka

Dachówki, jako pokrycia małoformatowe, dobrze sprawdzają się na skomplikowanych dachach z wieloma załamaniami połaci i lukarnami. Blachodachówka dostępna jest w różnych formatach. Jeśli dach ma prosty kształt, warto wybrać pokrycia wielkoformatowe (blachodachówka w arkuszach). Przy skomplikowanych lepiej sprawdzi się  blachodachówka modułowa.

Minimalne nachylenie połaci dla blachodachówki to ok. 30 stopni – przy takim jest zapewniona szczelność dachu. Dachówki sprawdzą w rejonach, gdzie najczęściej występuje mocny wiatr (Pomorze, również strefa podgórska). Nawet jeśli dach zerwie część z nich, straty będą niewielkie. Blachodachówki układa się na dachach o nachyleniu 12 stopni. Blacha płaska (przez niektórych mylnie określana jako blachodachówka płaska) przeznaczona jest do układania na połaciach o minimalnym kącie nachylenia 8 lub 14 stopni.

Blacha płaska łączona na rąbek stojącyBlacha płaska łączona na rąbek stojący BLACHY PRUSZYŃSKI

Najtańsza blachodachówka kosztuje poniżej 20 zł/m², najdroższa – ponad 100 zł/m². Średnio cena za 1 m² blachodachówki wynosi około 45 zł, przy czym ceny większości modeli kształtują się na poziomie 30-50 zł. Blachodachówka z posypką jest o 20-30% droższa.

Warto także upewnić się, czy cena jest podana za 1 m² arkusza (szerokość całkowita). Większość sprzedawców podaje bowiem cenę za 1 m² krycia (szerokość efektywna). Różnica w cenie tego samego modelu, podanej za metr krycia i metr całkowity, może wynieść 7-8%.

 Blachodachówka modułowa

Oprócz blachodachówki w arkuszach, dostępna jest też blachodachówka modułowa. To niewielkie arkusze blachy, które składają się na kompletny system szybkiego montażu dachu. Po dostarczeniu materiału na plac budowy dekarz może od razu przystąpić do pracy, gdyż nie musi dopasowywać poszczególnych arkuszy do siebie, a dzięki symetrycznemu kształtowi może wybrać dowolny kierunek montażu dachu. Blachodachówka modułowa jest łatwa do montażu - wystarczą do tego dwie osoby.

Blachodachówka modułowaBlachodachówka modułowa BLACHOTRAPEZ

Blachodachówka - kolory i wykończenie

Blachodachówka wykańczana jest powłokami lakierniczymi. Chronią one blachę  przed szkodliwym działaniem środowiska oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także nadają jej kolor. Stosowane są różne rodzaje powłok, np.  poliestrowe (odporne na promieniowanie UV, dające wytrzymały i trwały kolor); poliuretanowe (bardzo odporne na promieniowanie UV, odporne na fotochemiczne procesy starzenia); powłoki  specjalne (o bardzo dobrej odporności na promieniowanie UV, zarysowania, ścieranie i korozję oraz dużej elastyczności).

Dostępna jest też blachodachówka z posypką ceramiczną lub mineralną

Blachodachówka w której zewnętrzna warstwa pokryta jest dodatkowo naturalnym granulatem kamiennym. Dobrze tłumi ona hałas, jest odporna na działanie promieni UV oraz innych niekorzystnych warunków atmosferycznych. Blachodachówka z posypką chętnie wykorzystywana jest w zabudowie regionalnej, gdyż bardzo dobrze imituje np. gont drewniany.

Blachodachówka z posypką, imitująca gont drewnianyBlachodachówka z posypką, imitująca gont drewniany BLACHOTRAPEZ

 Blachodachówka - układanie

Sposób, w jaki układana jest blachodachówka, zależy od jej formatu. Arkusze układa się na łatach o rozstawie zalecanym przez producenta i mocuje do nich w dole przetłoczenia wkrętami samonawiercającymi, ze specjalnymi podkładkami uszczelniającymi z tworzywa. Między sobą arkusze łączy się krótszymi wkrętami w górnej części przetłoczenia, a na złączu zakładkowym – od czoła przez przetłoczenie poprzeczne.

Blach płaska układana jest na sztywnym poszyciu, najczęściej jest to pełne deskowanie, rzadziej płyty wiórowe lub sklejka wodoodporna. Na nim układa się specjalną matę rozdzielającą lub membranę separacyjną zapewniającą wentylację pokrycia. Blachę płaską łączy się prostopadle do krawędzi okapu, zwykle na rąbek stojący pojedynczy lub podwójny.

Więcej o:
Komentarze (2)
Jak wybrać blachodachówkę
Zaloguj się
  • makatek99

    0

    Nie zgodzę się, że blachodachówka jest najlepszym rozwiązaniem na dachy o prostej, nieskomplikowanej konstrukcji. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na dachówki ceramiczne o dużym formacie, które będą sporo lżejsze od faktycznie małych karpiówek, a koszty robocizny też spadną o jakieś 30-40%. Dachówki typu Orea (9 szt./m2) układa się bardzo szybko, a ich masa to jakieś 30 kg na metr kwadratowy. No i można ją układać przy dużo mniejszym spadku dachu (bodajże minimum to 15 stopni). Podwójne zamki, możliwość układania na pionowo (bezpośrednio na elewacji). Moim zdaniem ciekawsza opcja, niż blachodachówka ;)

  • piatello

    0

    Prawda jest taka, że blachodachówka ma walory głównie cenowe i wizualne. Parametry tego pokrycia są marne. Przy poddaszu użytkowym jest to dramat i trudno porównywać do dachówki ceramicznej. Przy nieużytkowym sytuację ratuje pustka powietrzna nad pierwszą kondygnacją... :) Natomiast moim zdaniem cenowo blachodachówka modułowa nie odbiega bardzo radykalnie od dużych dachówek ceramicznych typu Koramic Alegra 9. Różnica na poziomie 20% ceny nie jest jakaś dramatyczna, biorąc pod uwagę zdecydowanie wyższą jakość ceramiki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX