Eko na co dzień: jak żyć ekologicznie

Światowy Dzień Ziemi, który będziemy obchodzić 22 kwietnia to dobry czas na przemyślenia, dotyczące eko - nawyków. Warto zastanowić się nad naszym stylem życia i przyjrzeć codziennym czynnościom, które mają wpływ na środowisko. Każdego dnia dokonujemy prostych wyborów, takich jak zakup plastikowej lub papierowej torby na zakupy w supermarkecie. Warto wypracować kilka dobrych przyzwyczajeń, które będą przyjazne dla naszej planety.

Ekologiczna postawa wobec drobnych czynności ma ogromne znaczenie dla nas i dla przyszłych pokoleń. Negatywne przyzwyczajenia są natomiast drogą na skróty i skutkują wyrzutami sumienia po kolejnej złej decyzji. Ekologia wymaga od nas odrobiny uwagi i systematyczności. Pozostawia jednak przyjemne poczucie, że działamy w słusznej sprawie.

Eko na co dzień: pożegnaj plastik

Wyjątkowo nieprzyjazny dla środowiska plastik jest systematycznie usuwany z naszej codzienności. W Parlamencie Europejskim zapadła decyzja o zakazie plastikowych jednorazówek. Od 2021 nie będziemy już mogli używać patyczków higienicznych, plastikowych naczyń i słomek. Warto już teraz przestawić się na bardziej ekologiczne rozwiązania i wybierać takie opakowania, które ulegają rozkładowi. Jeśli głębiej wejdziemy w temat, szybko okaże się, że plastik jest obecny nawet tam, gdzie trudno się tego spodziewać, np. w torebkach herbaty. Na szczęście coraz częściej dobry przykład dają kawiarnie, restauracje, sklepy z kosmetykami, które promują ekologiczną postawę. W takich miejscach znajdziemy wyłącznie produkty przyjazne środowisku, a co za tym idzie - lepsze i bezpieczniejsze dla naszego zdrowia. To, co dobre dla środowiska jest zawsze korzystne dla nas i dla każdego istnienia. Toksyczna dla naszych płuc nikotyna to nie jedyny szkodliwy składnik papierosów. Plastik z filtrów papierosowych jest w stanie skazić nawet 1000 litrów wody.

Eko na co dzień: segreguj śmieci

Jednym z istotniejszych, przyjaznych dla środowiska nawyków jest segregacja śmieci. Codzienny podział odpadów na plastikowe i metalowe, szklane oraz biodegradowalne to ważny element naszej codzienności, który każdy z nas powinien wcielić w życie. Pamiętajmy także o kierowaniu elektrośmieci do odpowiednich placówek. Przeterminowane leki możemy zanieść do apteki, gdzie znajdują się przeznaczone do utylizacji leków i termometrów rtęciowych kontenery. W miejscach publicznych segregacja jest już oczywistym zjawiskiem. Ważne, aby każdy z nas postarał się również grupować odpady we własnym domu. Dla początkujących, przydatne będą specjalne eko pojemniki, które pomogą uniknąć pomyłek podczas segregacji. Na rynku znajdziemy wiele świetnych, praktycznych rozwiązań. Sortowniki, szuflady organizacyjne sprawiają, że ekologia w domu staje się czymś zupełnie naturalnym, oczywistym. Warto pamiętać o dobrych przyzwyczajeniach także wtedy, gdy dopiero urządzamy nasze przyszłe mieszkanie. Zadbajmy o taką organizację przestrzeni, która ułatwi wszystkim domownikom segregację. Pomocne będą np. selektory do szafek lub szuflad, które są dostępne w wielu różnych rozmiarach.

Eko na co dzień: nie marnuj wody

Dostęp do czystej wody i sanitariów to podstawowe prawo człowieka. W 2010 r. poinformowała nas o tym Organizacja Narodów Zjednoczonych. W wysoko rozwiniętych krajach dostęp do wody wydaje się rzeczą najbardziej podstawową i oczywistą. Z trudem przychodzi nam refleksja na temat prawie 900 mln ludzi, którzy są tego prawa pozbawieni. Prognozy niestety są coraz gorsze. Co możemy zrobić? Wbrew pozorom bardzo dużo. Na pewno warto podejmować świadome decyzje zakupowe, dotyczące urządzeń. Zwróćmy uwagę na to, jakie jest zużycie wody pralki czy zmywarki, którą proponuje nam sprzedawca. Zadbajmy, aby woda z naszego kraju czy spłuczki nie "uciekała". Nieszczelne urządzenia sanitarne przynoszą z każda godzin ogromne straty. Może warto zastanowić się również nad zmianą baterii? Bezdotykowe urządzenia, które reagują na ruch dłoni to duża oszczędność i nowa jakość. Dzięki niemu pozbędziemy się z naszego kosza1/3 odpadów plastikowych w postaci butelek po wodzie mineralnej. Relaksacyjna kąpiel w wanie jest na pewno przyjemniejszym pomysłem na wieczór niż szybki prysznic, ale ekologiczna jest niestety ta druga opcja.

Więcej o:
Copyright © Agora SA