Mikrofalówka. Krótka historia kuchenki mikrofalowej

Mikrofalówka nie zawsze wyglądała tak jak dzisiaj - i nie zawsze posiadała tak szeroki zakres funkcji. Pierwsze modele rozmiarami bardziej przypominały szafy niż urządzenia, które mamy w swoich kuchniach. Skąd wzięła się mikrofalówka i jak się zmieniała na przestrzeni lat?

Twórcą mikrofalówki jest amerykański wynalazca, Percy Spencer. Mimo braku wykształcenia był on cenionym ekspertem do spraw projektowania radarów. W trakcie nadzorowania przez niego prac nad magnetronem w 1939 roku wydarzyło się coś pozornie banalnego, co zaowocowało pomysłem na mikrofalówkę, a mianowicie - w kieszeni spodni Spencera rozpuścił się czekoladowy batonik.

Mikrofalówka - przypadek?

Magnetron, nad którym pracował Percy, był częścią radaru wojskowego, mającym za zadanie przekształcać energię elektryczną w fale radiowe o długości do kilkunastu centymetrów, czyli mikrofale. Czekoladowy batonik, a raczej to, co z niego zostało, skłoniło naszego bohatera do zbadania, jak owe fale będą działały na inne produkty spożywcze. To on jako pierwszy zamienił ziarna kukurydzy w popcorn oraz jajko w... przekonanie, że nie powinno się go wystawiać na działanie takich fal. Te eksperymenty doprowadziły w 1946 roku do stworzenia pierwszej mikrofalówki.

Mikrofalówka rozmiarów szafy

Nie od razu jednak mikrofalówka została rozpowszechniona jako urządzenie domowe. Pierwsze modele przypominały bowiem wielkością szafę - mierzyły 150 cm i ważyły nawet do 300 kg, przy czym dodatkowym czynnikiem zaporowym była suma, jaką trzeba było za ów sprzęt zapłacić. Imponujące rozmiary nie wiązały się jednak z pojemnym wnętrzem - ówczesne mikrofalówki mogły pomieścić tyle samo, co dzisiejsze. Co ciekawe, w Polsce pierwsza mikrofalówka pojawiła się już w 1965 roku. Nosiła nazwę Agata i była produkowana w zakładach wojskowych RAWAR. Ważyła nieco mniej od opisanej wcześniej, bo "tylko" 150 kg, ale mimo tego do użytku trafiło zaledwie kilka sztuk - do lokali gastronomicznych oraz na statki morskie. Wyobrażacie sobie posiadanie tak okazałego urządzenia w kuchni w bloku?

Mikrofalówka w każdej kuchni

Mikrofalówka zyskała nową, bardziej przyjazną użytkownikowi, szatę w 1967 roku. Wtedy na amerykański rynek trafiły pierwsze modele przeznaczone dla gospodarstw domowych. Do roku 1986 już ok. 25 procent rodzin w USA posiadało mikrofalówkę. Dla porównania - dzisiaj ma ją w swoich domach niemal 90 procent. W Polsce znajdziemy ją w ponad połowie domostw.

Mikrofalówka współcześnie

Mikrofalówka posiada wiele różnych funkcji. Wszyscy wiemy, że potrafi podgrzać i rozmrozić potrawę, a co jeszcze ma nam do zaoferowania? Wybrane urządzenia marki Samsung posiadają program Healthy Cooking, który pozwala przygotować warzywa, ryż czy ryby bez obaw, że utracą smak czy wartości odżywcze. Mikrofalówka sama dobierze odpowiednie parametry do przyrządzenia poszczególnych produktów. Inna ważna funkcja to Healthy Steam, czyli gotowanie na parze - w sposób lekki i zdrowy, przy zachowaniu soczystości potrawy. Co jeszcze potrafi mikrofalówka? Za jej pomocą przygotujemy domowy jogurt, ciasto drożdżowe (funkcja fermentacji), roztopimy masło, cukier oraz czekoladę. Talerz Crusty Plate zadba, by dania były pyszne i chrupiące z wierzchu, a jednocześnie równomiernie wypieczone wewnątrz. Smażyć i piec możemy z kolei bez użycia oleju.

Historia mikrofalówkiHistoria mikrofalówki mat. prasowe Samsung

Więcej o:
Copyright © Agora SA