Koniec z chaosem w domowej spiżarni: pomysły na uporządkowanie tego pomieszczenia

Każdy, kto często i chętnie spędza czas w kuchni prędzej czy później stanie przed problemem, jakim jest nadmiar zgromadzonych w domowej spiżarni produktów. Brak odpowiedniej organizacji sprawia, że zapominamy o tym, co znajduje się w naszych zbiorach, a tymi stopniowo zaczyna rządzić chaos. Na szczęście, są pewne sposoby na to, by szybko i efektywnie zaprowadzić porządek w szafkach i szufladach.

Dobrze zorganizowana spiżarnia to ta, w której każdy produkt ma swoje miejsce, jest łatwo dostępny dla domowników i nie trzeba przeszukiwać w celu jego znalezienia wszystkich półek, szafek i szuflad. Wbrew pozorom, doprowadzenie kuchni do tego stanu wcale nie jest tak proste i oczywiste. Do osiągnięcia i utrzymywania harmonii w domowej spiżarni potrzebny jest świetnie zaprojektowany i funkcjonalny system przechowywania. 

Na rynku znaleźć można wiele różnych rozwiązań, których celem jest uporządkowanie kuchni i spiżarni. Wiele z nich nie wymaga rozległego metrażu i bierze pod uwagę stworzenie spiżarni w kuchennej zabudowie.

Domowa spiżarnia jako centrum przechowywania

System przechowywania, aby można było nazwać go praktycznym, powinien doskonale komponować się z kuchenną zabudową. Stanowi też idealne uzupełnienie lodówki, ponieważ pozwala na przechowywanie wszystkich suchych produktów w jednym miejscu.

Dobrym przykładem funkcjonalnego systemu przechowywania jest system TANDEM stworzony przez markę Peka. Jest on wkomponowany w kuchenną zabudowę, toteż wystarczy jeden lekki ruch, aby otworzyć drzwi domowej spiżarni. Rozwiązanie to wygląda bardzo imponująco, a równocześnie umożliwia zachowanie ładu na półkach z produktami spożywczymi. Stanowi on duże ułatwienie, chociażby podczas przygotowywania listy zakupów (domownicy nie muszą zaglądać do wszystkich szafek, aby sprawdzić czego im brakuje). 

Dzięki funkcjonalnej spiżarni, wszystkie produkty będą zawsze pod rękąDzięki funkcjonalnej spiżarni, wszystkie produkty będą zawsze pod ręką fot. Peka

Perfekcyjnie dopasowany system przechowywania

Decydując się na montaż systemu przechowywania w spiżarni, trzeba zwrócić szczególną uwagę na zapewniany przez niego sposób przechowywania. Opcje są różne. Niektóre rozwiązania przewidują umieszczanie produktów na drzwiach, a inne tylko na półkach wewnętrznych. Istnieją też takie systemy, które łączą ze sobą obie opcje, co czyni je zdecydowanie najbardziej praktycznymi. W takim układzie wszystkie produkty znajdują się w zasięgu wzroku i mieszczą się w jednej szafce, podzielonej na dwie przestrzenie. 

System wykorzystujący całą powierzchnię mebla zapewnia o wiele więcej miejsca do przechowywania i znacznie lepszy wgląd w przestrzeń, niż w przypadku szuflad i półek. Szafa podzielona w ten sposób daje o wiele łatwiejszy dostęp do produktów, które są też lepiej widoczne. Ponadto, jej wewnętrzne półki można wyposażyć w ramiona z haczykami i dopasować ich położenie do rozmiarów przechowywanych produktów. 

Dwa systemy obok siebie: maksymalne zwiększenie powierzchni spiżarni

Dobrym pomysłem, znacznie poszerzającym możliwości domowej spiżarni, jest montaż dwóch systemów przechowywania obok siebie. Zapewni to zwiększenie przestrzeni przechowywania i jeszcze bardziej ułatwi zachowanie porządku wśród swoich zbiorów. 

W szerokiej ofercie tego typu systemów znajdują się także rozwiązania dla kawoszy, takie jak system umożliwiający stworzenie kąciku do parzenia aromatycznej kawy, wyposażony w akcesoria baristy i niezbędne produkty, w tym wszelkiego rodzaju słodzidła. Dzięki takiemu systemowi, przygotowywanie porannej kawy stanie się przyjemnym rytuałem i wstępem do celebrowania poranka. 

Jak widać, systemy przechowywania do domowej spiżarni to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, nad którym warto zastanowić się podczas projektowania swojej kuchni. Montaż wybranego systemu przyniesie wam szereg korzyści, w tym (przede wszystkim) pozwoli na zapanowanie nad chaosem.

Elegancka spiżarnia wkomponowana w zabudowę kuchennąElegancka spiżarnia wkomponowana w zabudowę kuchenną fot. Peka

Więcej o:
Copyright © Agora SA