Cegła na ścianie - aranżacje, pomysły, inspiracje

Ściana wykończona cegłami to wciąż bardzo popularne rozwiązanie w aranżowaniu wnętrz. Cegły czerwone, białe, w formie płytek, pochodzące z rozbiórki - kolorów i wzorów jest wiele, podobnie jak sposobów ich pozyskiwania. Jak zastosować cegły we wnętrzach jak salon, kuchnia i łazienka, by było ładnie i nietuzinkowo? Jak oczyścić zabrudzoną ceglaną ścianę, by jeszcze bardziej cieszyła oczy? Podpowiadamy - a przy okazji pokazujemy, jak cegły prezentują się w mieszkaniach naszych czytelników!

Ściana z cegieł to pojęcie, które w powszechnym rozumieniu funkcjonuje zarówno jako ściana zbudowana z cegieł, jak i wykończona ceglanymi płytkami. Należy jednak rozdzielić te dwa rozwiązania, ponieważ - mimo, że wyglądają niemal identycznie - różnią się, jeśli chodzi o możliwości aranżacyjne, jakie dają nam we wnętrzach. Ściany wykonane z cegieł możemy pokryć tynkiem, jeśli zależy nam na gładkiej powierzchni - ceglane płytki skuwamy, a następnie uzupełniamy ubytki i wygładzamy całość.

Zobacz: Aranżacje z ceglaną ścianą. Przegląd waszych wnętrz>>

Zainteresuje cię także: Cegła na ścianie. 10 mieszkań, które nas inspirują>>

Ściana z cegły - jak zrobić?

W mieszkaniach zlokalizowanych w starych kamienicach mamy dużą szansę na odkrycie oryginalnych cegieł, gdy skujemy tynki. Oczyszczone i zaimpregnowane podkreślą klimat i zaakcentują poszanowanie dla historii budynku. Urok starej cegły jest niepowtarzalny!

W nowszym budownictwie musimy posiłkować się ceglanymi płytkami, które przyklejamy jedna po drugiej do ściany. Nieco wygodniejszym rozwiązaniem będą dekoracyjne panele z motywem cegły - ułożymy je szybko i nie będziemy musieli ich fugować.

Przeczytaj: Jak impregnować naturalną cegłę? Czym ją zastąpić?>>

Biała cegła na ścianę

Najczęściej wybieramy czerwoną cegłę na ścianę, ale w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się biała cegła. Jest to lepsza opcja do niedużych pomieszczeń lub takich, które mimo sporej powierzchni wymagają rozjaśnienia. Pasuje niemal do każdego stylu w urządzaniu wnętrz, a z drewnem biała cegła komponuje się równie pięknie co czerwona.

Zobacz także: Mieszkania z białą cegłą. 10 wnętrz, które nas inspirują>>

Cegły na ścianie w kuchni i łazience

Mogłoby się wydawać, że cegła dekoracyjna na ścianę sprawdzi się tylko w salonie. Nic bardziej mylnego! Odpowiednio zaimpregnowana sprawdzi się wyśmienicie. W kuchni ceglane wykończenie możemy nadać ścianie, przy której stoi stół z krzesłami, obudować nią wyspę lub położyć na ścianie nad blatem roboczym (w tym ostatnim przypadku podchodzimy do impregnowania ze szczególną starannością). Z pełnych cegieł możemy z kolei wykonać ściankę, za którą schowamy lodówkę lub niewielką spiżarnię.

W łazience możemy wyłożyć ceglanymi płytkami obudowę stelaża za sedesem lub ścianę nad wanną i jej bok. Unikajmy jednak cegieł pod prysznicem. Warto też pamiętać o późniejszym umiejętnym dobraniu dekoracji - powinny być subtelne i w minimalnej ilości, ponieważ ich nadmiar w połączeniu z ceglanym wykończeniem przytłoczy wnętrze.

Zobacz: Pomysły na cegłę w kuchni>>

Klasyczna przytulna bielKlasyczna przytulna biel Fot. Homebook

Ile kosztuje cegła na ścianę?

Rozpiętość cenowa jest w tym przypadku spora - wszystko zależy od tego, jakiego typu materiał chcemy kupić. Pełna cegła to wydatek kilku złotych za sztukę. Płytki imitujące cegły liczy się w metrach kwadratowych, przy czym wykonane z gipsu (najtańsze) można kupić już za ok. 23 zł.

Jak oświetlić ścianę z cegły?

Ściana z cegły w salonie (i nie tylko) będzie się prezentowała wyjątkowo atrakcyjnie, jeśli w pobliżu dodamy oświetlenie skierowane w jej stronę. Zarówno liniowe, jak i punktowe przyczyni się do powstania ciekawej gry światła i cienia, dzięki której wnętrze stanie się jeszcze bardziej przytulne i klimatyczne.

Styl loft wcale nie jest zimny!Styl loft wcale nie jest zimny! fot. Homebook

Jak oczyścić ścianę z cegły?

Ścianę wykończoną cegłami można czyścić chemicznie przy pomocy specjalnych  preparatów przeznaczonych do tego typu powierzchni. Doradcy w marketach budowlanych pomogą dobrać odpowiedni środek czyszczący w zależności od tego, czy ściana z cegieł została zabrudzona np. cementem, czy borykamy się z zanieczyszczeniami organicznymi (kurz, tłuszcz, itp.). Jeśli preparaty okażą się nieskuteczne, możemy być zmuszeni do zastosowania na ścianach metod mechanicznych, np. piaskowania.




Więcej o:
Copyright © Agora SA