Aranżacja mieszkania w stylu loftu. Modne wnętrza i ciekawe rozwiązania na 40 m kw.

Styl industrialny wywodzi się z budynków pofabrycznych, co nie przeszkadzało mu zadomowić się również w mieszkaniach w blokach. Okazuje się, że nie musi być zimny i surowy - dowodzi tego aranżacja pewnego lokum w stylu loftu.

Lofty zwykle kojarzą się z dużymi, otwartymi przestrzeniami - tymczasem to mieszkanie ma jedynie 40 m kw. Skromny metraż nie musi być jednak przeszkodą w stworzeniu ciekawej aranżacji w ulubionym stylu - wystarczy zachować odpowiednie proporcje i dobrać właściwe meble i dodatki. Co ważne - na niewielkiej przestrzeni łatwiej można osiągnąć efekt przytulnego wnętrza. Jak z tym zadaniem poradzili sobie autorzy projektu?

Opracowaniem planów aranżacji tego mieszkania zajęła się gdańska pracownia JT Grupa. Główne założenia projektowe nie odbiegały od standardowych życzeń właścicieli, z jakimi projektanci wnętrz spotykają się najczęściej - mieszkanie miało być przestronne, funkcjonalne i wygodne. Na szczęście pierwotny układ pomieszczeń nie wymagał wprowadzania zmian - salon z aneksem kuchennym tworzą jedną, wspólną przestrzeń, a oddzielna sypialnia zapewnia potrzebną intymność.

Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

O czym należy bezwzględnie pamiętać, jeśli chcemy optycznie powiększyć mieszkanie? Ograniczenie do minimum podziałów na mniejsze pomieszczenia do podstawa, ale ważne jest też, aby całe mieszkanie było spójne pod względem stylistycznym. Warto też zastosować ograniczoną paletę kolorów i materiałów - i powtórzyć je w salonie, kuchni, sypialni i łazience.

Część dzienna mieszkania jest w ciągu dnia pełna naturalnego światła, które pięknie podkreśla drewnianą podłogę, ciepły odcień szarego koloru na ścianach oraz beżowe zasłony na oknie. Wieczorem można tu podziwiać grę światła i cienia, która nadaje wnętrzu dodatkowej przytulności - a to za sprawą wielu niedużych opraw oświetleniowych. W części wypoczynkowej oprócz lampy na suficie znajdziemy 3 reflektorki nad grafiką na ścianie, a w aneksie kuchennym poza oprawą sufitową również lampy wiszące nad stołem oraz metalowy kinkiet z regulowanym ramieniem nad blatem roboczym.

Umowną granicę między salonem a kuchnią wyznacza nieregularna linia oddzielająca panele i płytki podłogowe o heksagonalnym kształcie. Biała zabudowa meblowa wydaje się niemal niewidoczna - uwagę skupiają na sobie czarne i czerwone detale - w tym modne krzesła z tworzywa sztucznego ustawione przy stole. Sam stół z jednej strony został "zakotwiczony" w ścianie - to oryginalne rozwiązanie zostało jakby wymuszone przez znajdujący się pod spodem grzejnik.

Sypialnia i łazienka w stylu loftu

W sypialni uwagę zwraca tapicerowany zagłówek łóżka, który tak naprawdę jest umieszczonym na ścianie podłużnym panelem. Spełnia swoją funkcję, a jednocześnie pozwala oszczędzić miejsce, bowiem łóżka z zagłówkami mają znacznie większe wymiary od modeli, które są ich pozbawione. W niedużej sypialni świetnym rozwiązaniem jest też zastąpienie lamp nocnych kinkietami z możliwością regulacji. Jeśli natomiast musimy tu wygospodarować miejsce do pracy (co nie jest rozwiązaniem zalecanym - jednak czasem nie mamy innego wyjścia), postarajmy się, by nie przypominało biurka w pracy, z plątaniną kabli, stosem dokumentów i dużą ilością przyborów papierniczych. W pokoju służącym do wypoczynku powinniśmy unikać wszystkiego, co może go zakłócić.

W łazience powtórzono kolory obecne w całym mieszkaniu oraz zastosowano nieco przewrotne wykończenie ścian. Białe płytki zostały położone pionowo - w opozycji do panującego obecnie trendu na horyzontalny układ, a heksagonalna mozaika w szarym kolorze "wchodzi" na obudowę wanny, a następnie na ścianę za nią. Wnętrze ocieplają fronty szafki wnękowej, które odbijają się w lustrze. To z kolei ma oryginalną formę, która przywodzi na myśl obrazy Mondriana.

W mieszkaniu zastosowano dodatki ze sklepów: h&m home, zara home oraz home&you.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Więcej o:
Copyright © Agora SA