Szklane domy - pomysły na zastosowanie szkła we wnętrzach

To już nie utopijne marzenie, ale rzeczywistość. Coraz więcej architektów i właścicieli domów decyduje się na wielkoformatowe przeszklenia, ścianki z luksferów i lustrzane meble. Szkło potrafi bowiem zdziałać cuda!
Można nazywać mnie tępakiem, ale mógłbym stać na plaży aż do końca świata i nigdy bym nie pomyślał, że z tego mogą być okna

– napisał w „Zapiskach z małej wyspy” amerykański pisarz Bill Bryson.

Faktycznie, sposób wytwarzania szkła z drobinek piasku od wieków fascynuje i budzi niezwykły szacunek dla mistrzów szklarskiego fachu. I choć początkowo lustrzane tafle w niczym nie przypominały obecnych zwierciadeł i szyb (w pierwszych lusterkach dojrzeć można było jedynie zarys twarzy), szklane przedmioty stanowiły luksus dla najbogatszych.

Co się robi ze szkła

Dziś szkło jest odmieniane przez wszystkie przypadki wnętrzarskiego świata. Ze szkła robi się nie tylko ściany, drzwi, schody, meble, umywalki, ale również podłogi i kominki.
Współcześni projektanci doceniają szczególnie słynne szkłoMurano, niesłabnącą popularnością cieszą się też lampy Tiffany’ego tworzone z kolorowych szkiełek. Hitem ostatnich lat są lustra postarzane, jakby znalezione w starej zaniedbanej rezydencji (z powodzeniem dekoruje się nimi nowoczesne pokoje), oraz przeszklenia z eleganckimi czarnymi szprosami, które idealnie pasują do loftowych klimatów.

Szklane balustrady >>

Dzięki szklanej barierce (we wnętrzu po lewej - również stopniom) schody wydają się mniej masywne i nie dominują we wnętrzu. Szkło ma tę zaletę, że pasuje do różnych materiałów, zarówno tych 'klasycznych', na przykład eleganckiego drewna, jak i nowoczesnych, loftowych - cegły, metalu, tworzyw sztucznych.Dzięki szklanej barierce (we wnętrzu po lewej - również stopniom) schody wydają się mniej masywne i nie dominują we wnętrzu. Szkło ma tę zaletę, że pasuje do różnych materiałów, zarówno tych 'klasycznych', na przykład eleganckiego drewna, jak i nowoczesnych, loftowych - cegły, metalu, tworzyw sztucznych. Fot. galeria-wroclaw-schody-dywanowe.pl, living4media/free

Co potrafi szkło we wnętrzach

• Powiększa optycznie wnętrze – tak jak wszystkie materiały odbijające światło sprawia, że pomieszczenia wydają się przestronniejsze.
• Nie przytłacza wnętrza i nie dominuje w nim, wręcz przeciwnie: dodaje mu lekkości.
Szklane drzwi czy ścianki z luksferów umownie dzielą przestrzeń, nie powodując wrażenia ciasnoty; jeśli użyjemy szkła matowego/mlecznego/piaskowanego, zapewnimy sobie jednocześnie prywatność.
• Nie do przecenienia są lustrzane tafle: wizualnie powiększą małe pomieszczenie, poszerzą wąskie, a krótkie wydłużą; korzystnie rozświetlą również te ciemne, bo dzięki lustrzanym odbiciom będzie więcej światła.

Z lewej: Rozsuwane drzwi pełnią jednocześnie funkcję ścianek wydzielających aneks sypialny w niewielkim pokoju dziennym. Pełne ścianki nadmiernie przytłoczyłyby wnętrze. Z prawej: Szklana ścianka z czarnymi szprosami symbolicznie odgradza przedpokój od pokoju dziennego. Stanowi naturalną granicę, zachęcając jednocześnie do przejścia dalej.Z lewej: Rozsuwane drzwi pełnią jednocześnie funkcję ścianek wydzielających aneks sypialny w niewielkim pokoju dziennym. Pełne ścianki nadmiernie przytłoczyłyby wnętrze. Z prawej: Szklana ścianka z czarnymi szprosami symbolicznie odgradza przedpokój od pokoju dziennego. Stanowi naturalną granicę, zachęcając jednocześnie do przejścia dalej. Fot. Sławomir Frąckowiak, Celestyna Król

Szkło w aranżacji - na co zwrócić uwagę

• Duże przeszklenia mogą utrudniać zaaranżowanie przestrzeni – bo wraz z oknem na całą ścianę lub przesuwanymi dwuskrzydłowymi drzwiami tracimy miejsce na meble.
• Nie wieszajmy lustra naprzeciwko łóżka – podczas odpoczynku możemy mieć wrażenie, że ktoś nas obserwuje.
• Przy dużej liczbie lustrzanych mebli szczególnie zadbajmy o porządek w domu – przeszklenia mogą potęgować ewentualny bałagan.
Szkło jest chłodne i wydaje się mało przytulne – wnętrze, w którym jest go dużo, ocieplmy więc tkaninami, tapetami, dywanami.
• Hartowanego szkła nie da się ciąć. Dlatego zamawiając np. szklaną taflę nad kuchenny blat, dokładnie przemyślmy, gdzie mają się znajdować otwory (np. na gniazdka).
• Aby łatwiej utrzymać szklane powierzchnie w czystości (np. w okolicach zlewozmywaka albo kuchenki), warto pokryć je specjalną siatką lub folią polipropylenową.
• Na szklany panel nad blatem wybierzmy szkło antybakteryjne – umieszczona na szybie powłoka bakteriobójcza zawiera jony srebra, które zabijają aż 99 proc. bakterii i zapobiegają rozwojowi grzybów. Dzięki niej szkło jest też łatwiejsze do czyszczenia i odporne na szorowanie.

Jak zamocować szkło na ścianie w kuchni >>

Z lewej: Szklany panel nad blatem, fronty szafek na wysoki połysk i chromowany, odbijający światło okap - niezawodny sposób na nowoczesną kuchnię. Z prawej: Zamiast kafelków nad kuchennym blatem - szklany panel. Tu dodatkowo został podświetlony kolorowymi LED-ami.Z lewej: Szklany panel nad blatem, fronty szafek na wysoki połysk i chromowany, odbijający światło okap - niezawodny sposób na nowoczesną kuchnię. Z prawej: Zamiast kafelków nad kuchennym blatem - szklany panel. Tu dodatkowo został podświetlony kolorowymi LED-ami. Fot. Zajc Kuchnie, living4media/free

Szkło w kilku odsłonach

Szkło nie musi być przezroczyste i bezbarwne. Bez problemu znajdziemy tafle kolorowe, piaskowane, z ornamentem, z powierzchnią wyglądającą jak potłuczona albo przypominającą tkaninę (tzw. szkło Tex Glass). Szklane drzwi i panele nad kuchennym blatem możemy zamówić z wybraną grafiką lub zdjęciem, ozdobić je naklejkami albo specjalną fototapetą na szkło.

Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie w drzwiach szkła aktywnego Priva-lite, którego powierzchnię możemy zmienić za pomocą pilota z przejrzystej na nieprzejrzystą i odwrotnie. Ciekłe kryształy, umieszczone w folii między taflami szkła, pod wpływem pola elektrycznego kryształy zmieniają strukturę i sprawiają, że szkło staje się idealnie przezroczyste.

Z lewej: Grzejnik NIAGARA z lustrem, szkło i stal, dostępne różne wymiary, na zamówienie. Z prawej: Na pierwszy rzut oka w ogóle ich nie widać - drzwi przesuwane z matowego szkła sprawdzają się szczególnie w małych mieszkaniach.Z lewej: Grzejnik NIAGARA z lustrem, szkło i stal, dostępne różne wymiary, na zamówienie. Z prawej: Na pierwszy rzut oka w ogóle ich nie widać - drzwi przesuwane z matowego szkła sprawdzają się szczególnie w małych mieszkaniach. Fot. luxrad.com, living4media/free

Ciekawostki dotyczące szkła

Do XV wieku głównym ośrodkiem szklarskim był Damaszek. Kiedy Turcy osmańscy zdobyli i splądrowali miasto, jego rolę przejęło Murano. Tak zaczęła się historia słynnego na całym świecie weneckiego szkła.

W 1991 roku wenecka rodzina Barovier została wpisana na listę Guinnessa jako najstarszy na świecie ród szklarzy – dziś firmą zawiaduje dwudzieste pokolenie! Pierwsze wzmianki o nim sięgają roku 1291. To właśnie ród Barovier opatentował bezbarwne czyste szkło kryształowe (w 1455 roku), imitujące agat szkło chalcedonowe oraz naśladujące chińską porcelanę mleczne lattimo.

Inna znana rodzina szklarzy, Salviati, specjalizuje się w szklanych mozaikach. Najsłynniejsze, jakie wyszły z jej warsztatu, ozdobiły fasadę rodowego pałacu nad Canale Grande. Inne znalazły się na kopule opactwa Westminster i w amerykańskim senacie (został z nich zrobiony portret Abrahama Lincolna). Obecnie firma podejmie się wykonania mozaiki również do supernowoczesnego loftu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA