Jak z dwupokojowego mieszkania zrobić czteropokojowe?

Duży metraż, ale tylko dwa pokoje. Dla pary wydawało się idealne, ale dla trzyosobowej rodziny już nie. Stąd potrzeba całkowitego przeprojektowania układu wnętrza. Jak poradziła sobie z tym wyzwaniem architekt wnętrz Małgorzata Górska - Niwińska

Potrzebne dodatkowe pokoje

Mogłoby się wydawać, że zaczynanie aranżacji nowego mieszkania od poważnego remontu, z przestawianiem ścian włącznie, jest nieco ekstrawaganckim pomysłem. Gdy okazuje się jednak, że rodzina wkrótce ma się powiększyć i będzie brakowało pokoju dla malucha, to jedyne sensowne rozwiązanie.

Tak właśnie było z prezentowanym mieszkaniem. Miało duży metraż, ale tylko dwa pokoje. Dla pary wydawało się idealne, ale dla trzyosobowej rodziny już nie. Stąd potrzeba całkowitego przeprojektowania układu wnętrza. Zadanie, którego się podjęła, nie należało do łatwych. Właściciele zażyczyli sobie bowiem czterech pokoi i to przestronnych, kształtnych oraz ustawnych. W przypadku, gdy trzeba podzielić pomieszczenie na dwa mniejsze, takie oczekiwania najczęściej okazują się nierealne. Projektantka jednak je spełniła!

Urocze i romantyczne - moda na meble prowansalskie nie przemija

Burzenie i więcej przestrzeni

Przygotowany przez architektkę projekt przewidywał likwidację jednej z dwóch łazienek, zburzenie wszystkich ścian oraz postawienie nowych w optymalnych miejscach, w efekcie czego mogły powstać dwie sypialnie w kształcie zbliżonym do kwadratu, spora strefa dzienna z częścią wypoczynkową, aneksem kuchennym i jadalnią, duża łazienka oraz gabinet – co prawda niewielki, ale do pracy dla jednej osoby w zupełności wystarczający.

KuchniaKuchnia Fot. MGN Pracownia Architektoniczna

Zabudowa kuchenna w kształcie litery U, uzupełniona o wysoką szafę, jest bardzo pojemna i zapewnia długie, wygodne blaty robocze. Zrezygnowano z masywnych górnych szafek; powieszono tylko dwie z przeszklonymi drzwiczkami, dzięki czemu kuchnia nie dominuje w wielofunkcyjnym pomieszczeniu.

Tapety w kwiaty, sposób na wiosenną aranżację mieszkania

Tuż obok półwyspu przewidziano miejsce na jadalnię. Wybrano stół okrągły, przy którym może usiąść więcej osób niż przy prostokątnym o porównywalnej powierzchni blatu. Stoją przy nim lekkie, tapicerowane krzesła w niebieskim kolorze.

Stoliki kawowe z nieokorowanych plastrów surowego drewna, osadzonych na nóżkach z metalowych prętów przyciągają wzrok swą oryginalną formą. Wraz z podłogą z dębowych, sękatych desek wprowadzają do wystroju rustykalny klimat.

Optyczne powiększenie powierzchni kolorem

Na wrażenie przestronności pomieszczeń niebagatelny wpływ ma ich kolorystyka. Wszędzie dominuje biel, skomponowana z popielatymi szarościami i bladym beżem. Dołączone do tej stonowanej palety barw akcenty ciemnego błękitu ożywiają wystrój, dodając mu mocniejszego wyrazu. Równie umiejętnie wybrano meble. Stojące tu stoły, stoliki, krzesła, szafki i regały nie zagracają wnętrz; przeciwnie wydają się mniejsze, niż są w rzeczywistości, a to dzięki lekkiej, metalowej konstrukcji i cienkim nóżkom, na których się wspierają. W rezultacie mieszkanie, mimo podziałów, nie sprawia wrażenia ciasnego.

SalonSalon fot. MGN Pracownia Architektoniczna

W strefie dziennej zadbano o zróżnicowane oświetlenie. W suficie są spoty, które równomiernie rozjaśniają całe pomieszczenie, nad stołem wisi wiązka lamp o ciekawej formie, nad wyspą równie efektowne dwie betonowe lampy, a nad regałem i przy telewizorze kinkiety. Jest też lampa podłogowa przy sofie. Dzięki temu można regulować intensywność światła w zależności od potrzeb i sytuacji.

RegałRegał Fot. MGN Pracownia Architektoniczna

W styl wystroju idealnie wpisuje się regał z metalu z półkami z drewna z odzysku, na których czas zostawił widoczne ślady. Zabudowano nim wolną ścianę przy drzwiach wejściowych.

Rustykalne ocieplenie w loftowym wnętrzu

Ponieważ większość elementów wyposażenia jest utrzymana w dość surowym loftowym stylu, a kolorystyka jest chłodna, można by oczekiwać, że wnętrza będą zimne. Tak się jednak nie stało. To bez wątpienia zasługa pełnego sęków i skaz drewna w rustykalnym wydaniu, którego tutaj dużo. Z niego jest nie tylko podłoga, ale także część mebli, zrobionych na zamówienie według pomysłu projektantki. Właśnie ten materiał wprowadza do aranżacji atmosferę domowego ciepła i przytulności, nietypową dla industrialnych aranżacji.

SypialniaSypialnia Fot. MGN Pracownia Architektoniczna

W sypialni do zrobienia mebli również wykorzystano drewno z odzysku. Z tego materiału są szafki nocne, komoda, łóżko z zagłówkiem, a nawet rama lustra.

Pokój dla dzieckaPokój dla dziecka Fot. MGN Pracownia Architektoniczna

Pokój najmniejszego członka rodziny jest utrzymany w tej samej kolorystyce co reszta mieszkania. Radosną nutę wprowadzają do wnętrza akcenty żółtego koloru, które pojawiają się na dywanie i lampie. Meble są na tyle solidne, że będą też dobrze służyć dziecku, gdy podrośnie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.