Rodzinne ranczo w meksykańskim lesie

Luksus obecnie to już nie tylko dobra materialne czy swoboda podróżowania w nieograniczonym zakresie. Coraz częściej tym mianem określamy możliwość obcowania z naturą w pobliżu miejsca zamieszkania. Zobaczmy, jak wygląda dom zaprojektowany w trosce o bliski kontakt z naturą.

Rodzinne ranczo: azyl dla rodziny

To niezwykłe ranczo, a wraz z nim zamieszkująca je rodzina, ukrywają się przed światem w środku lasu Valle de Bravo w stanie Meksyk. Dom jest obszerny, mnóstwo w nim przestrzeni do życia i wypoczynku, co było dla właścicieli priorytetem na etapie prac projektowych. To miejsce dla rodziny wielopokoleniowej, w którym każdy w razie potrzeby znajdzie własny kąt i odosobnienie. Święta i uroczystości rodzinne to świetne okazje, aby zgromadzić wszystkich bliskich - i zapewnić im komfortowe warunki na czas wizyty. Ale do takiego miejsca nie przyjeżdża się po to, by siedzieć w czterech ścianach - piękno okolicy zwyczajnie na to nie pozwala. Właściciele zadbali jednak, aby w czasie przebywania w domu również nie tracić kontaktu (przynajmniej pośredniego) z otaczającą naturą. W tym celu większość fasad wyposażono w przeszklenia. Duże okna sprawiają, że mieszkańcy mają poczucie bliskości z tym, co na zewnątrz - a jedna i druga przestrzeń wzajemnie, płynnie się przenikają. Nawet kąt nachylenia poszczególnych połaci dachu budynku dostosowano w taki sposób, aby nie ograniczać widoku za oknami.

Podłoga w domu została pokryta parkietem Reserve Mareggiata z kolekcji Atelier marki Listone Giordano. Jego tekstura powstała w wyniku poddawania materiału działaniu słonej wody, co nadało mu unikatowy wygląd - jakbyśmy mieli do czynienia z drewnem wyrzuconym na brzeg morza. Każdy element jest dzięki temu niczym unikatowa płaskorzeźba, której niepowtarzalna struktura zachwyca o każdej porze dnia w inny sposób - za sprawą koloru naturalnego światła i kąta jego padania.

Rodzinne ranczo: natura w przestrzeni domowej

Kiedy budujemy dom w tak wyjątkowej okolicy, nie może to być przypadkowy projekt o dowolnej bryle - budynek powinien wpisywać się w krajobraz pod względem kształtu oraz zastosowanych materiałów. A jeśli dążymy do tego, by otworzyć go na naturę i umieszczamy w ścianach pokaźnych rozmiarów przeszklenia, warto zadbać, by aranżacja wnętrz również nawiązywała do okolicy. Taki efekt uzyskamy poprzez zastosowanie drewna i kamienia na podłodze, ścianach i meblach. Ogromną rolę pełni w całym procesie kolorystyka - barwy natury przeniesione do wnętrz dopełnią całości i sprawią, że staną się one przytulne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA