Restauracja Gruby Josek: aranżacja w stylu industrialnym

Na kulinarnej mapie Warszawy właśnie pojawił się nowy adres - restauracja Gruby Josek przy ul. Elektoralnej 24. To miejsce, oraz jego oferta, zaspokoi nie tylko podniebienie, ale również i inne zmysły - jego aranżacja to prawdziwa uczta dla oczu. Zajrzyjmy wspólnie do środka!

Restauracja Gruby Josek: założenia projektowe

Głównym założeniem projektowym w pracy nad aranżacją restauracji Gruby Josek było nawiązanie do lat 20. XX wieku. Mogłoby się wydawać, że takie estetyczne czerpanie z epoki, która została dobrze udokumentowana, nie sprawi większych trudności. Kiedy jednak przychodzi projektantom połączyć owe zapożyczenia z dzisiejszymi realiami, okazuje się to niełatwym zadaniem. Prezentowane wnętrza są jednak dowodem na to, że można dokonać udanego mariażu współczesności z okresem międzywojennym. Architekci stworzyli aranżację w klimacie dawnej Warszawy, dzięki czemu przez parę chwil możemy poczuć się jakbyśmy przenieśli się w czasie. Poza wystrojem lokalu również sama lokalizacja restauracji, jej menu, stroje kelnerów oraz język, jakim się posługują w pracy, podkreślają styl, na jakim inwestorowi zależało najbardziej - i który okazał się strzałem w dziesiątkę!

Od samego początku współpracowaliśmy ściśle z Inwestorem, menadżerem oraz kucharzem. Łączyła ich wspólna wizja, choć na etapie szczegółów każdy miał swój pomysł. Naszym zadaniem była ich weryfikacja, pogodzenie oraz co najważniejsze – wdrożenie tworząc spójny projekt wnętrz. Proces ten trwał dosłownie 3 miesiące od koncepcji po realizację W takim tempie siłą rzeczy wiele spraw trzeba ustalać i korygować na bieżąco. Nie było to łatwe, ale zakładany cel został osiągnięty

- mówi architekt Dorota Maksymowicz, właścicielka pracowni projektowej THE SPACE.

Restauracja Gruby Josek: aranżacja w stylu industrialnymRestauracja Gruby Josek: aranżacja w stylu industrialnym Fot. Piotr Czaja Projekt: THE SPACE www.the-space.pl

Restauracja Gruby Josek: aranżacja parteru

Gruby Josek jest restauracją dwupoziomową o powierzchni 250 m kw. - przy czym część górnego poziomu to antresola, z której można spoglądać na parter - oraz przez ogromne okno w elewacji frontowej. Spełnia ono kilka funkcji: przede wszystkim świetnie doświetla wnętrza, a po zmroku działa jak najlepsza reklama - tętniący życiem lokal jest doskonale widoczny z ulicy, a widok gości spędzających miło czas zachęca do wejścia do środka. Aby podkreślić ten efekt, ustawiono kilka stolików przy samej szybie - architekci wiedzieli, że takie rozwiązanie zadziała na przechodniów jak zaproszenie. Fanom muzyki na żywo z pewnością przypadnie do gustu wiadomość, że Gruby Josek w soboty i niedziele dodatkowo zamienia się w scenę, na której występują lokalne zespoły.

Aranżacja restauracji charakteryzuje się dużą liczbą elementów wykonanych z metalu, które zostały pomalowane na czarny kolor. Takie detale w połączeniu z ceglanymi ścianami, antresolą, dużym przeszkleniem w ścianie oraz instalacjami biegnącymi przy ścianach jednoznacznie kojarzą się ze stylem industrialnym. Idealnie pasuje tutaj - i jednocześnie ociepla wnętrza - drewno, zastosowane do wykończenia baru, w formie blatów stołów, jako siedziska i oparcia krzeseł barowych, oraz na podłodze na piętrze pod postacią parkietu ułożonego w jodełkę (wzór ten po latach zapomnienia powrócił do łask). Podłogi oraz balustrady przy schodach i na antresoli to oryginalne elementy wystroju tego miejsca, które architekci zdecydowali się zostawić i odnowić. Nie jesteśmy w stanie oprzeć się wrażeniu, że bez biało-czarnej szachownicy na parterze Gruby Josek miałby zupełnie inny charakter. Ściany lokalu zdobi, poza wspomnianymi cegłami, autorska tapeta, na której widzimy strony ze starych warszawskich gazet.

Restauracja Gruby Josek: aranżacja w stylu industrialnymRestauracja Gruby Josek: aranżacja w stylu industrialnym Fot. Piotr Czaja Projekt: THE SPACE www.the-space.pl

Restauracja Gruby Josek: aranżacja antresoli

Nie byłoby restauracji bez dobrej kuchni - w Grubym Josku serwowane dania pełne są nie tylko wyjątkowego smaku, ale też wspomnień i nostalgii za czasem, który przeminął. Jednocześnie menu nawiązuje do współczesnych trendów i europejskich standardów. Pracę kucharzy można podglądać z antresoli - to celowy zabieg, mający na celu zaciekawienie gości i dostarczenie im dodatkowych wrażeń. Na piętrze, poza antresolą, znajdują się mniejsze pomieszczenia, do których prowadzą wąskie korytarze nawiązujące do bocznych warszawskich uliczek - takie skojarzenie budzi również oświetlenie w formie lamp stylizowanych na latarnie uliczne. Projektanci wnętrz pamiętali, by umieścić tam również miejsce dla najmłodszych. W aranżacji nawiązującej do loftu nie powinno zabraknąć betonu - tutaj można go znaleźć na ścianach na piętrze - na ich tle umieszczono wielkoformatowe fotografie dawnej Warszawy. Nowoczesne akcenty to żywa roślinności na jednej ze ścian oraz wystrój łazienki, w której króluje połączenie bieli i czerni z drewnem.

Restauracja Gruby Josek to przestrzeń pełna urokliwych detali, których odkrywanie cieszy niemal tak samo jak serwowane dania. Wizyta w tym miejscu to estetyczna i kulinarna podróż do świata, którego już nie ma - ale o którym wspomnienia pozostaną na zawsze żywe.

Restauracja Gruby Josek: aranżacja w stylu industrialnymRestauracja Gruby Josek: aranżacja w stylu industrialnym Fot. Piotr Czaja Projekt: THE SPACE www.the-space.pl

Restauracja Gruby Josek znajduje się przy ul. Elektoralnej 24 w Warszawie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA