Trend: Płyty OSB we wnętrzach. Jak je wykorzystać? Co warto wiedzieć o płytach OSB?

Płyty OSB zostały stworzone dla budownictwa. Są trwałe, nie odkształcają się i do tego są tanie. Nic dziwnego, że zaczęto je coraz śmielej stosować także w aranżacji wnętrz. Płyta OSB, podobnie jak beton, zadomowiła się w naszych mieszkaniach.

Płyty OSB wykorzystywane w budownictwie zaczęto stosować także w aranżacji wnętrz. Stosuje się je do celów dekoracyjnych, wykończeniowych, buduje się z nich meble i dodatki. Wyglądają efektownie, co w połączeniu z niską ceną działa bardzo zachęcająco. Zanim jednak sięgniesz po płytę OSB do aranżacji wnętrza, powinieneś jej lepiej poznać.

Czym są płyty OSB?

Nazwa to akronim od słów Oriented Strand Board. To sprasowane drewnopochodne płyty powstałe ze skrawanych wzdłuż długich włókien (zwykle sosnowych), połączonych specjalnymi żywicami syntetycznymi. Aby płyty były trwałe, poddaje się je prasowaniu w wysokich temperaturach i pod dużym ciśnieniem. 

Ile warstw w płycie OSB?

Płyty OSB mogą być jedno- lub wielowarstwowe. Jednowarstwowe znajdują się zazwyczaj w środku sklejki, natomiast wielowarstwowe można wykorzystywać samodzielnie, np. do produkcji mebli czy wyłożenia ścian. Najtrwalsze i najsztywniejsze są płyty trójwarstwowe. Tajemnica ich odporności tkwi w odpowiednim ułożeniu wiórów – te w środkowej warstwie leżą prostopadle względem obu płyt zewnętrznych. Powierzchnia płyt  może być gładka lub porowata.

Płyta OSBPłyta OSB fot. centrobudex.pl

 OSB 1,2, 3 lub 4

Jeżeli chcecie wykorzystać płyty OSB do aranżacji mieszkania, wybierzcie odpowiedni jej rodzaj. OSB 1 i OSB 2 są  przeznaczone do suchych pomieszczeń, bo żywica użyta do łączenia wiórów nie jest odporna na wilgoć. Można z nich robić opakowania, skrzynie, szkielety mebli tapicerowanych, konstrukcje regałów i stojaków. Do wnętrz wilgotnych (łazienki, kuchnie) odpowiednie są płyty OSB 3. Można je także stosować na zewnątrz budynków. Najtrwalsze i najbardziej odporne na wilgoć są płyty OSB 4.

Jak wykorzystać płyty OSB?

Płyty OSB świetnie sprawdzają się na podłodze i suficie. Można nimi wykładać ściany, ale uwaga, zachowajcie umiar! Płyty, ze względu na widoczne duże wióry, nie lubią konkurencji, ich nadmiar we wnętrzu spowoduje chaos i wywoła efekt przebywania na niekończącej się budowie! Lepiej więc zdecydować się na jeden element z płyt, np. wyłożyć nimi tylko jedną ścianę.

Z płyt OSB można też wykonać meble. Jeżeli będą one stały w kuchni lub w łazience, warto je dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią – można pomalować lakierem lub kolorową farbą. Meble z płyt OSB dobrze prezentują się na tle jednobarwnych płaszczyzn. Gdy staną na tle białych ścian, stworzą wnętrze naturalne, w stylu skandynawskim.  

Ile kosztują płyty OSB?

Płyty OSB kosztują 18-50 zł za metr kwadratowy. Cena zależy od rodzaju płyty i jej wymiarów. Np. OSB 3 wym.18 mm x 1250 mm x 2500 mm w Castoramie są po 18,78 zł / m kw. A to już wystarczy na stolik lub półkę.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Jak wprowadzić beton architektoniczny do wnętrz?

Więcej o: