Polski projekt: tylko.com - meble szyte na miarę. Innowacja w meblarstwie

Tylko.com to polska firma, która opracowała wyjątkową aplikację pozwalającą samodzielnie zaprojektować meble dostosowane do konkretnego pomieszczenia. Aplikacja zachwyciła inwestorów na całym świecie. Na czym polega jej wyjątkowość?

Aplikacja tylko.com została opracowana przez polską markę Tylko (wcześnie funkcjonującą jako CSTM). Firmę współtworzy pięć osób: Hanna Kokczyńska, Mikołaj Molenda, Michał Piasecki, Jacek Majewski oraz Benjamin Kuna. Wszystko zaczęło się w 2012 roku, kiedy współpracownicy w ramach innego projektu stworzyli konfigurator, który pozwalał zaprojektować za pomocą aplikacji własne siedzisko. Okazało się, że jest w tym ogromny potencjał. Wówczas postanowili stworzyć aplikację, która będzie miała realne zastosowanie w projektowaniu wnętrz. Tak wyglądały początki marki Tylko, która stworzyła rewolucyjną aplikację o tej samej nazwie. 

Meble szyte na miarę

Aplikacja pozwala w trzech prostych krokach samodzielnie zaprojektować regał bądź komodę i dostosować je do indywidualnych potrzeb. Aplikacja zawiera konfigurator, który umożliwia wykreowanie mebla w ramach granic określonych przez producenta. Użytkownik samodzielnie może określić jego wymiary, kształt, materiał i kolor. Na podstawie wskazanych parametrów konfigurator tworzy dokładną wizualizację mebla.

Następnie zaprojektowany regał można zobaczyć wirtualnie we wnętrzu swojego mieszkania (za pośrednictwem kamery iPhone’a lub iPada). Na ekranie urządzenia widać regał w konkretnym miejscu, na którym chcemy go ustawić. Ostatnim krokiem jest zamówienie – mebel zostaje dostarczony pod wskazany adres w ciągu kilku tygodni od zlecenia.

Wszystko opiera się na dwóch trybach. W pierwszym z nich - tzw. showroomowym - możesz konfigurować wygląd mebla. Drugi - tryb rozszerzonej rzeczywistości - umożliwia dopasowanie mebla do otoczenia. Widzimy dokładnie, jak prezentuje się pośród innych mebli, jak wygląda na tle ściany w naszym mieszkaniu itd.

- powiedział w wywiadzie dla weekend.gazeta.pl Benjamin Kuna,współzałożyciel Tylko.

Projektowanie mebli dla każdego

Innowacyjność aplikacji tylko.com polega na wykorzystaniu nowoczesnych technologii do stworzenia realistycznej wizualizacji i pokazania jej w istniejącym wnętrzu. Użytkownik od razu wie, jak mebel będzie się prezentował w pomieszczeniu. Drugim atutem aplikacji jest ograniczenie kosztów, poprzez eliminację pośredników - projektantów, hurtowników, sklepów etc. Jedynymi ogniwami jest użytkownik aplikacji i fabryka, która realizuje zamówienie. „Mebel tej jakości u firmy funkcjonującej w tradycyjnym modelu biznesowym kosztowałby dwa razy tyle co u nas i byłby poza zasięgiem większości klientów” – powiedzieli założyciele marki Tylko.

Projekt spotkał się z międzynarodowym uznaniem. W 2014 roku tylko.com zdobyła nagrodę Best Technical Achievement podczas Launch Festival, jednej z najważniejszych na świecie konferencji poświęconej innowacjom. A w tym roku została wyróżniona przez polski Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Firma Tylko zdobyła nagrodę specjalną prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w kategorii Designer Roku. 

Obecnie w ramach usługi dostępne są meble do przechowywania - regały, komoda, ława, a także stół. Aplikacja dostępna jest na stronie: www.tylko.com

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Więcej o: