W Warszawie powstało wzorcowe mieszkanie dla osób starszych

Wzorcowe mieszkanie dla seniora to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Zostało urządzone tak, aby osobom starszym ułatwić codzienne funkcjonowanie.

Od 2014 roku w Polsce jest więcej osób powyżej 65 roku życia niż dzieci do lat 14. Nasze społeczeństwo się starzeje, a osoby starsze coraz częściej są zdane wyłącznie na siebie. Większość czasu spędzają w domach, do tego dysponują coraz większą siłą nabywczą. Dlatego już czas na poważnie pomyśleć o ich potrzebach.

Po raz pierwszy w Polsce powstało wzorcowe mieszkanie dla seniora. Pokazuje ono, jak funkcjonalny projekt połączony z przemyślanym doborem produktów i usług może stać się przyjazną przestrzenią dla osób starszych. Pokazowe mieszkanie powstało w ramach projektu pracowni architektonicznej DRC pod nazwą „U siebie, mimo wieku”. Inicjatorem projektu jest dr Agnieszka Cieśla, architekt i urbanista, właściciel firmy DRC. Cieśla jest także członkiem grup eksperckich Komisji Europejskiej pracującej nad programem "Horyzont 2020" (zdrowie, demografia, dobrostan). Wzorcowe mieszkanie przygotowała z mężem, również architektem, dr Janem Cieślą.

Mieszkanie bez barier

Lokal mieści się w nowym budynku przy ul. Wrzeciono 2, w pobliżu stacji metra Wawrzyszew. W bloku dostępne są udogodnienia, takie jak rampy i windy dla osób poruszających się na wózkach oraz głośnomówiące domofony i windy.
Mieszkanie nie jest bardzo duże - na tyle, żeby nie było problemu z jego utrzymaniem oraz żeby mogła się w nim swobodnie poruszać osoba na wózku. W wystroju zadbano o ergonomię i wygodę. Wszędzie są poręcze, na których można się wesprzeć, a przejścia są na tyle szerokie, żeby przejechać przez nie wózkiem. Z tych samych względów nie ma progów. Chodziło o likwidację wszelkich barier przy jednoczesnym zachowaniu dostępności.

Łazienka jest miejscem, na które zwrócono szczególną uwagę. Zamontowano w niej przestawną umywalkę i siedzisko pod prysznicem. Toaleta nie tylko łączy funkcję bidetu, ale oferuje znacznie szerszy zakres zabiegów higienicznych bez konieczności zmiany miejsca. Wszystkie powierzchnie w łazience są antypoślizgowe.

Ile to kosztuje?

W bezpośrednim sąsiedztwie łazienki jest sypialnia. W nocy działa czujnik ruchu, który włącza oświetlenie przypodłogowe, dzięki czemu poruszanie się po domu po ciemku nie stanowi już problemu. Zadbano także o odpowiednie łóżko i materac, a komfortu dopełnia klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza.

Także w pokoju dziennym zadbano o liczne udogodnienia. Jak podaje autorka projektu, koszty dodatkowych elementów, w które mieszkanie zostało doposażone, wyniósł ok. 50 tys. zł. - W tej kwocie nie zawiera się standardowe wyposażenie, które i tak musiało się znaleźć we wnętrzu - mówi dr Agnieszka Cieśla. Do projektu dołączyło 14 firm z różnych krajów, w tym z Polski, które chce w ten sposób promować swoje produkty, tworzone z myślą o potrzebach osób starszych. Mieszkanie w najbliższym czasie można oglądać. Przez kolejne dwa lata ma być publicznie dostępne jako miejsce spotkań czy szkoleń.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Więcej o: