Czy warszawiacy żyją ekologicznie? [BADANIA IKEA]

Najnowszy raport IKEA odkrywa, jak mieszkańcy stolicy w praktyce postrzegają ekologię. Aż 64% z nich przyznaje, że stan środowiska w największym stopniu zależy od nich samych. Jednak czy sami segregują śmieci, oszczędzają wodę i energię elektryczną?

Czy wykonując codzienne czynności np. myjąc zęby lub rozpakowując zakupy, zastanawiamy się, jaki ma to wpływ na środowisko? Raport Ikea „Jak warszawiacy dbają o środowisko?” pokazuje, które działania są najczęściej podejmowane przez mieszkańców Warszawy, aby dbać o planetę.

64% mieszkańców stolicy przyznaje, że stan środowiska w największym stopniu zależy od każdego z nas. Dla 40% osób najważniejszym rodzajem ekologicznego zachowania jest segregacja odpadów i recycling, wynika z badania.

Zdecydowana większość warszawiaków deklaruje, że segreguje odpady. Przyznaje to aż 86% respondentów. Tylko u co siódmego badanego (14%) nie jest to codzienną praktyką. Osoby, które nie segregują, najczęściej tłumaczą to nieposiadaniem miejsca na dodatkowe pojemniki lub nie dostrzegły w ich okolicy pojemników na segregowane odpady. 92% warszawiaków nie prosi w sklepie o jednorazową plastikową torbę, tylko korzysta z własnej wielokrotnego użytku.

Prysznic czy wanna?

Oczywiście dbanie o środowisko powiązane jest również z oszczędzaniem wody. Ponad połowa mieszkańców Warszawy przyznaje się do stosowania specjalnych nakładek do kranów zwanych perlatorami, które redukują zużycie wody. 51% badanych deklaruje korzystanie ze zmywarki, a 43% respondentów powiedziało, że nie myje naczyń pod bieżącą wodą, tylko najpierw napełnia zlewozmywak i dopiero wtedy czyści naczynia. W ten sposób wodę oszczędzają przede wszystkim kobiety.

Kolejne wynik raportu Ikea ukazują, że 79% warszawiaków podczas porannej toalety korzysta z prysznica, a tylko 18% z wanny. Dziewięciu na dziesięciu respondentów (89%) przyznaje również, że zakręca wodę podczas mycia zębów, co ciekawe częściej robią to kobiety niż mężczyźni. Ponad połowa mieszkańców stolicy (55%), najczęściej trzydziestolatków, wychodząc z mieszkania zakręca kaloryfery.

Warszawiacy świecą przykładem

Osoby, które wzięły udział w badaniu, nie zapominają także o negatywnych skutkach wynikających z nadmiernego zużycia energii elektrycznej. 97% respondentów deklaruje, że gasi światło w pomieszczeniach, w których nie przebywa. Nie jest to jednak jedyny sposób oszczędzania energii wśród mieszkańców Warszawy – trzech na czterech badanych (76%) deklaruje, że w swoim domu posiada żarówki LED.

Warszawiacy, którzy nie stosują żarówek LED należą do mniejszości – 23%, najczęściej tłumacząc swoją decyzję stosowaniem innych żarówek lub świetlówek energooszczędnych (45%). Tylko 7% warszawiaków nadal używa żarówek tradycyjnych.

Również zdecydowana większość mieszkańców Warszawy wyłącza urządzenia elektryczne, z których akurat nie korzysta (93%), a nawet wyłącza je ze stanu czuwania (68%). 

Warszawskie uprawy na balkonie i w ogrodzie

Warszawiacy przyznają, że kochają uprawiać domowe rośliny. Przede wszystkim są to rośliny ozdobne (77%), jednak co trzeci mieszkaniec stolicy (36%) ma w swoim domu również świeże zioła. Tylko 14% badanych przyznaje, że nie posiada w domu żadnych roślin.

Hodowla domowych ziół jest popularniejsza wśród młodszej grupy badanych. Co ciekawe, co piąty warszawiak (20%) zbiera wodę z deszczówki, by ponownie ją wykorzystać np. do podlewania roślin, czy ziół.

A Wy jakie proekologiczne działania ukazane w raporcie Ikea staracie się podejmować?

Upał w mieszkaniu. Jak sobie radzić?

Więcej o:
Copyright © Agora SA