Drewno w kuchni na wiele sposobów

Drewno we wnętrzu daje ciepło, sprawia że pomieszczenie staje się przytulne. Idealnie przy tym współgra z innymi materiałami: kamieniem, szkłem, metalem, a także z tworzywami sztucznymi. Dlaczego więc nie zastosować drewna w kuchni?

Drewno doskonale pasuje w kuchni, świetnie nadaje się na podłogi, ale też na ściany. Od wieków wytwarza się z niego meble. Drewniana zabudowa wcale nie musi być ciężka. Współczesne meble z powodzeniem odnajdą się nawet w ultra nowoczesnej kuchni. Aby jednak drewno w kuchni sprawdziło się, trzeba dobrze je wybrać.

Drewniana podłoga w kuchni

Badania wykazały, że najczęściej przebywamy właśnie w kuchni – to serce domu. Podłoga w tym pomieszczaniu jest najbardziej „zadeptywana”. Jest również bardziej narażona na zarysowania i zniszczenia powodowane sporą wilgotnością, a także np. kapiącym tłuszczem. Powinna więc być twarda, a przy tym łatwa do konserwacji. Najlepsze do kuchni będzie drewno I gatunku, bez sęków, które pod wpływem wilgoci mogą wypadać. Z rodzimych gatunków najlepsze są: dąb, buk, klon, jawor, a z egzotycznych ipe (lapacho), badi, jatoba, kempas, merbau, doussie i sucupira. Najlepiej sprawdzi się parkiet lub deski z litego drewna, których krawędzie  trzeba zabezpieczyć środkiem do uszczelniania (by nie wnikała woda). Jeżeli decydujecie się na panele drewniane, to powinny być kilkakrotnie lakierowane, a jeszcze lepiej olejowane.

Drewno na ścianie

Jeszcze do niedawna nie do pomyślenia było, aby ściany w kuchni wyłożyć drewnem. Dziś, dzięki nowym technologiom, jest już to możliwe. Drewniane panele na pokrycie ścian to płyty wiórowe o grubości 1,6 cm pokryte fornirem z różnych gatunków drewna. Muszą być jednak ściśle ze sobą połączone, bo w szparach będzie gromadzić się para, powodując ich odkształcanie. Aby drewnianą ścianę w kuchni łatwiej było utrzymać w czystości, trzeba ją kilkakrotnie polakierować.

Drewniane blaty kuchenne

Czy kuchenny blat może być drewniany? Powinien być przecież odporny na ścierane, uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę, parę wodną i wilgoć. Czy drewno spełni te wymagania? Oczywiście, jeżeli będzie dość twarde i klejone. Nie kupujcie blatów z sosny czy topoli, są zbyt miękkie. Najlepszy będzie z dębu, buku i jesionu. Doskonale, aczkolwiek droższe, są blaty z egzotycznych gatunków drzew, takich jak mahoń, ipe, iroko, teak, merbau. Nie będą się kurczyć ani rozsychać.

Trwalsze i bardziej odporne są blaty klejone. Nie wypaczają się i nie pękają. Dlaczego? Bo podczas klejenia niwelowane są naturalne naprężenia włókien, dzięki czemu w kontakcie z wodą drewno nie pęcznieje i poddaje się naturalnemu ruchowi.

Drewniane meble

Rzadko kiedy spotyka się teraz całe meble wykonane z drewna, bo też rustykalne kredensy i tzw. pomocniki wyszły z mody. Najczęściej drewniane są tylko fronty szafek. Wykonane są one albo z litego drewna albo z płyty meblowej. Często fornirowane i barwione na dowolny kolor. Dobrze zabezpieczone przed wilgocią nie przebarwiają się i nie puchną. Mają jeszcze jedną, ogromną zaletę – gdy się nam znudzą, łatwo je przemalować na inny kolor, zmieniając całkowicie charakter kuchni.  W nowoczesnych aranżacjach drewno jest często tylko detalem, np. drewniany jest tylko front jednej szafki albo szuflady. Znakomitym rozwiązaniem bardzo ocieplającym wnętrze, jest drewniany stół.

Drewniane akcesoria kuchenne

Drewniane akcesoria kuchenne, takie jak pojemniki na chleb czy półeczki na przyprawy zawsze są chętnie używane. Jeszcze nie tak dawno wydawało się, że nadszedł kres drewnianych deski do krojenia, uważano bowiem, że gromadzą bakterie i w ogóle powinno się je wyrzucić. Tymczasem one nie poddają się i wciąż królują w naszych kuchniach. Aby jednak ich używanie było bezpieczne, trzeba często je często czyścić.

Więcej o:
Copyright © Agora SA