Zaha Hadid bohaterką Google Doodle 31 maja

Zaha Hadid została bohaterką dzisiejszego Google Doodle. Znana architektka zdecydowanie zasłużyła na to wyróżnienie. Wspominamy Zahę Hadid.

Google Doodle to specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google, która jest przeznaczona dla uczczenia świąt, wydarzeń, osiągnięć i ludzi. 31 maja 2017 w ten sposób uczczono wybitną architektkę i projektantkę Zahę Hadid.

Zaha Hadid w Google DoodleZaha Hadid w Google Doodle mat.

Kim była Zaha Hadid?

Brytyjska architekt urodziła się w Iraku w 1950 roku. Można jednak śmiało powiedzieć, że była obywatelką świata. Dała się poznać jako architekt bezkompromisowy, forsujący nowe idee. Większość badaczy architektury kategoryzuje ją jako przedstawicielkę dekonstruktywizmu, jednak tak naprawdę jej twórczość jest trudna do zaszufladkowania. Jej projekty były na tyle śmiałe i nietypowe, że przez pierwszych dwadzieścia lat kariery nie doczekała się żadnej realizacji, mimo że wygrywała konkursy i zyskiwała rozgłos.

Zaha Hadid zdobyła wiele prestiżowych architektonicznych nagród - Pritzkera, Miesa van der Rohe czy Stirlinga. Projektowała również meble dla największych firm tj. Vitra, B&B Italia, Cassina, Magis czy Sawaya & Moroni.

Najważniejsze budynki Zahy Hadid

Jednym z pierwszych zrealizowanych dużych projektów Zahy Hadid był budynek straży pożarnej w fabryce Vitra. Budynek ma bardzo dynamiczną formę, która przez wielu porównywana jest do uchwyconej na fotografii eksplozji. Po latach budynek przestał pełnić swą pierwotną funkcję i dzisiaj funkcjonuje jako pawilon wystawowy.

Zaha Hadid zaprojektowała też takie budynki jak:

  • Contemporary Arts Center w Cincinati, 2003
  • Centrum Nauki Phaeno w Wolfsburgu, 2005
  • Most Zajida Sultana w Abu Dabi, 2010
  • Opera w Guangzhou, 2010
  • Riverside Museum w Glasgow, 2011

Natomiast wśród niezrealizowanych projektów tej wybitnej architektki jest Lilium Tower i Sinfonia Varsovia w Warszawie.

My będziemy pamiętać Hadid także jako projektantkę mebli - awangardowych i dynamicznych. W projektowaniu mniejszych form unikała utartych rozwiązań. Eksperymentowała z formami i materiałami.

Zaha Hadid zmarła 31 marca 2016 w Miami.

Więcej o:
Copyright © Agora SA