Tkaniny na Placu Wolności w Poznaniu, czyli ubrany Generator Malta

Festival Malta w Poznaniu to bez wątpienia jeden z najważniejszych letnich festiwali. Od kilku edycji bardzo ważną częścią całego wydarzenia, poza spektaklami, jest Generator Malta - miejsce spotkań, warsztatów, dyskusji. W sercu Generatora powstała przestrzenna instalacja.

Co można stworzyć z 370 metrów tkaniny? Nie tylko tapicerowane meble czy dekoracje okien. Tkaniny w roli głównej zobaczymy w interaktywnej architekturze Placu Wolności, który jak co roku staje się centrum Malta Festival.To demokratyczne miejsce, w którym odbywają się panele dyskusyjne, seanse i kreatywne warsztaty. W tym roku, dzięki Joli Starzak i Dawidowi Stebickiemu z Atelier Starzak Strebicki, betonowy plac zmienił się nie do poznania.

Przestrzeń przyjazna dla wszystkich

Projektanci stworzyli niezwykły tkaninowy "labirynt". W swej realizacji użyli delikatnych tkanin, które wytyczają strefy relaksu, dyskusji i kulturalnych doświadczeń. Instalacja powstała w ramach twórczej współpracy marki Dekoma (dystrybutora i edytora tkanin) z festiwalem i architektami. Przestrzeń wzbogacają specjalnie zaprojektowane na tą okazję meble miejskie i duża ilość żywej zieleni.

W ramach Generatora Malta, inicjatywy nawiązującej do tradycji teatru ulicznego, plac zmienia się w tętniącą życiem przestrzeń publiczną. Dzięki podziałowi dużego obszaru placu (ponad 3000 m kw.) na mniejsze rejony i zaprojektowaniu miejsc dla konkretnych aktywności zyskuje on oblicze przestrzeni przyjaznej dla wszystkich. Przygotowane różne typy mebli miejskich (okrągłe i kwadratowe stoły, ławki i wodoodporne poduszki) oraz konstrukcje layherowe z tkaninami i zielenią wyznaczają konkretne strefy: relaksu, dla dzieci, tymczasowej kawiarni i restauracji, sceny muzycznej i teatralnej oraz warsztatową. W efekcie Plac Wolności przeobraża się w prototyp przyjaznego człowiekowi wnętrza urbanistycznego

- mówi Jola Starzak, współautorka instalacji w Generatorze Malta.

Labirynt z tkanin

Labirynt stworzony z tkanin jest przykładem niecodziennego użycia tekstyliów w architekturze przestrzeni publicznych. To „wyjście” tkaniny za zewnątrz służy zaniechaniu sztywnych i oczywistych, niezmiennych podziałów, wprowadzając subtelne różnice i granice między miejscami relaksu, kawiarniami, restauracjami, scenami i strefami warsztatowymi. W efekcie Plac Wolności przeobraża się w przyjazne odbiorcy miejsce spotkań. Tkanina, która „dzieli” tegoroczny Generator, tworzy tekstylny labirynt, pokazujący, że to właśnie „użytkownicy”, obywatele świata (Generatora) tworzą i modyfikują konkretne podziały i strefy. Granice powinny wynikać z rozumienia i interpretacji potrzeb, a nie z odgórnych, autorytarnych nakazów. Tkanina podczas Festiwalu będzie widoczna w różnych rolach i okolicznościach – będzie nie tylko budulcem architektury przestrzeni, ale także narzędziem warsztatowym i głównym festiwalowym gadżetem – zaprojektowaną specjalnie na tę okazję torbą - plecakiem.

Tkaniny dla Generatora Malta przekazała firma Dekoma - jeden z największych dystrybutorów tkanin dekoracyjnych, obiciowych i pasmanterii w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dorota Koziara o polskim designie na świecie. Czy istnieje polski styl projektowania?

Więcej o:
Copyright © Agora SA