U nas boazeria, na okładkach Skandynawia - katalogi IKEA kontra polska rzeczywistość

Co roku, pod koniec sierpnia, do skrzynek milionów Polaków trafiają katalogi IKEA. To niestety jedyne wnętrzarskie wydarzenie, którym masowo interesują się rodacy. Szwedzka sieć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, którzy nazywają ją "meblowym fast foodem". Trzeba jednak przyznać, że katalogi to potężna dawka inspiracji. Czy to właśnie one wykreowały modę na skandynawski styl nad Wisłą?

Chociaż pierwszy sklep IKEA został otwarty w 1990 roku na warszawskim Ursynowie, katalogi w języku polskim otrzymaliśmy dopiero 7 lat później. Zostały wydrukowane w ponad dwumilionowym nakładzie.

Jasny i przestronny salon z otwartą kuchnią - czy tak mieszkaliśmy w 1997 roku?

Na okładce pierwszego polskiego katalogu pojawił się salon z otwartą kuchnią. Wnętrze jest przestronne i pełne światła. Dominują jasne kolory - biel, beż i sosnowe drewno. Pamiętacie, jak wyglądały nasze domy 20 lat temu? Zdecydowanie inaczej. Królowały ciemne kolory (najczęściej brązy), ciężkie i solidne meble pamiętały jeszcze poprzedni ustrój, a kuchnie połączone z salonem były zarezerwowane dla mikroskopijnych kawalerek. Daleko nam było do skandynawskich wnętrz z katalogu. Dla wielu osób meble szwedzkiej sieci były za drogie.

2017 rok: "To mieszkanie wygląda jak z katalogu IKEA"

Od premiery pierwszego katalogu minęło 20 lat. Domy urządzamy teraz zupełnie inaczej, a skandynawski styl na dobre zadomowił się w Polsce. Większość mieszkań wygląda teraz tak, jak te pokazywane w katalogach - dużo światła, bieli, jasnego drewna. Dlaczego? Żyjemy szybko. Nie mamy czasu na przeglądanie ofert wielu sklepów, a IKEA oferuje nam pełne umeblowanie domu praktycznie od ręki. Z gwarancją, że wszystko będzie do siebie pasować. Kogo nie stać dziś na meble na zamówienie, prawdopodobnie kupi je "u Szweda".

ZOBACZ WSZYSTKIE POLSKIE OKŁADKI KATALOGÓW IKEA >>

Kilka ciekawostek o katalogach IKEA: 

  • Meble produkowane w Polsce pojawiły się w katalogu IKEA po raz pierwszy już w 1961 roku, czyli w roku, w którym firma nawiązała współpracę z naszym krajem.
  • Od pojawienia się pierwszego katalogu, okładki w poszczególnych państwach różniły się (do wyboru były 2-3 propozycje). Dopiero w 2014 roku zostały ujednolicone i teraz na całym świecie są takie same okładki.
  • Nakład katalogów IKEA zwiększa się rok rocznie. W 2017 roku w Polsce wydrukowano prawie 7 mln sztuk.
  • W 2014 roku Reuters podał, że globalny nakład katalogu IKEA jest trzy razy większy niż nakład Biblii.

Jak to jest zrobione? Narzuta INDIRA z IKEA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.