Robot sprzątający - czy warto kupić?

Wiele osób zastanawia się, czy on faktycznie działa. Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że tak. Robot sprzątający naprawdę utrzymuje porządek w mieszkaniu. Jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Robot sprzątający na pewno nie zastąpi tradycyjnego odkurzacza, ale z pewnością może bardzo pomóc w utrzymaniu porządku w mieszkaniu. Jego największą zaletą jest to, że po wprowadzeniu ustawień włącza się sam (w wybrane dni o wybranej godzinie) i również samodzielnie wraca do bazy. Osobiście mieliśmy do czynienia z iRobot Roomba z serii 600, który należy do podstawowych modeli, ale w zupełności spełnia swoją rolę. Kolejne, bardziej zaawansowane modele mają funkcję sterowania za pomocą telefonu, wskaźnik zapełnienia pojemnika na brud, unowocześnione systemy szczotek i wiele innych. Jednak już podstawowy model sprząta dobrze i to wszystkie powierzchnie (dywan, kafelki, parkiet).

iRobot czyści także miejsca wzdłuż krawędzi ścian, a gdy napotka przeszkodę, delikatnie się od niej odbija i rusza w innym kierunku lub ją okrąża (np. nogi od krzesła). Bateria starcza na około 2 godziny, co jest optymalnym czasem, by dokładnie przejechać się po całym mieszkaniu. Nowe modele Roomby wyposażone są w czujniki, dzięki którym robot ominie wybrane miejsca lub pomieszczenia. W przypadku starszych modeli wystarczy zamknąć drzwi od pokoju lub ustawić przeszkodę. Przy robocie sprzątającym należy pamiętać, aby podwinąć długie zasłony i wyjąć ładowarki z gniazdek, ponieważ robot może je wciągnąć i się zatrzymać. Nowe modele wyposażone są system Anti-Tangle, który ma zapobiegać wkręcaniu się frędzli i przewodów. Robot sprzątający na pewno nie zastąpi tradycyjnego odkurzacza, ale zdecydowanie zmniejszy częstotliwość jego używania (wystarczy dokładnie wysprzątać nim raz w miesiącu). W mieszkaniu regularnie sprzątanym przez Roombę jest mniej kurzu i innych zabrudzeń, co może być szczególnie ważne dla posiadaczy domowych zwierząt. Zdecydowanie polecamy go osobom zapracowanym, nie lubiącym sprzątać, a ceniącym sobie ogólny porządek w mieszkaniu.

Więcej o: