Pomysł na mikroapartament

Małe jest piękne - ale czy może być również funkcjonalne? Skromny metraż mieszkania to nie lada wyzwanie również dla projektantów wnętrz. Jak z takim zadaniem poradzili sobie architekci z pracowni THE SPACE?

Każdy z nas marzy o mieszkaniu, które nie tylko będzie cieszyło oczy, ale również zapewniało maksimum wygody na co dzień. Jednak wkraczając w dorosłość, nie mamy zwykle zbyt wygórowanych wymagań - pierwsze lokum cieszy bez względu na to, jak wygląda. Teraz nie musi już tak być - a to za sprawą coraz liczniejszych inwestycji mieszkaniowych oferujących mikroapartamenty na wynajem.

Na Zachodzie oferty tego typu od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Są co prawda nieco większe niż 7-metrowe lokum tuż obok Panteonu w Rzymie, które prawdopodobnie jest najmniejszym mieszkaniem na świecie - ale i tak budowane są z myślą o pojedynczych lokatorach, którzy potrzebują dobrze zaprojektowanych "własnych" czterech kątów na start. Dlaczego lepiej na początku mieszkanie wynajmować zamiast od razu kupić? Ponieważ nikt nie jest w stanie w tak młodym wieku przewidzieć, gdzie i co będzie robił za 5-10 lat - oraz jakiego metrażu będzie potrzebował. Lepiej więc nie wiązać się od razu z jednym miejscem - ani nie podejmować zobowiązań kredytowych.

W Polsce tego typu mieszkania buduje się od niedawna, ale z roku na rok będzie ich przybywało w związku z rosnącym zapotrzebowaniem. Projekt takiego mikroapartamentu ma na swoim koncie również interdyscyplinarne biuro projektowe THE SPACE. Jak się prezentuje? Niewielki aneks kuchenny, łazienka i jeden pokój - niby niewiele, ale nawet kawalerka może stanowić pole do popisu. Architekci postawili na nowoczesność, w którą idealnie wpisuje się połączenie drewna z bielą.

Dzięki dużym oknom i zastosowanej kolorystyce w mieszkaniu jest jasno - wydaje się też ono nieco większe niż wskazuje metraż (niespełna 20 m kw.). Dwuosobowa sofa w nocy zamienia się w łóżko sypialniane. Obok znajduje się kąt do pracy (biurko na laptopa). Na przeciwległej ścianie umieszczono pojemne szafki, które nie przytłaczają wnętrza - aby uniknąć tego efektu, zostały "rozbite" na części - każdy moduł wisi w pewnej odległości od kolejnego. Zabudowa na wymiar została zaprojektowana w taki sposób, by nie rzucać się w oczy. Mimo niewielkiej powierzchni kuchnia i łazienka nie tylko są w pełni funkcjonalne - zostały też zaaranżowane w zgodzie z panującymi trendami.

Projekt wnętrz mikroapartamentów o powierzchni między 12 a 20 m kw., z przeznaczeniem na wynajem dla młodych osób w inwestycji mieszczącej się w Gdańsku, to jeden z ciekawszych projektów w naszej pracowni. Wymagający, aby na tak małych metrażach zachować pełną funkcjonalność przestrzeni, jednocześnie dbając o jej estetykę i ergonomię. Interesujący, gdyż pozostawiono nam wolną rękę w doborze stylu i formy projektowanej przestrzeni

- mówi Dorota Maksymowicz, architekt i właściciel interdyscyplinarnego biura projektowego THE SPACE.

Więcej o:
Copyright © Agora SA