Flying Star Residence. Niezwykły dom i górski krajobraz

Okolica zapierająca dech w piersiach i nie mniej zachwycający budynek mieszkalny. Flying Star Residence, bo tak ten dom został nazwany, znajduje się w amerykańskim stanie Montana. W ciągu dnia przez jego panoramiczne okna można podziwiać okalający go las, a nocą - spadające gwiazdy.
Kochamy ten dom. Nie zmienilibyśmy w nim ani jednej rzeczy. Kiedy tu śpię, czuję się jak na kempingu

- mówi właściciel domu.

Jak można nie stracić głowy dla tak pięknego miejsca? Niebo nad Montaną uważane jest za wyjątkowe, a obcowanie z jej dziką przyrodą daje poczucie wolności. Jak zatem zbudować dom, który wpisze się w krajobraz, a przy okazji będzie to obcowanie umożliwiał? Odpowiedź brzmi: kamień, metal i duże przeszklenia. Dom został zbudowany z solidnych materiałów, które idealnie pasują do górskiego klimatu, a ogromne okna w każdym pomieszczeniu pozwalają poczuć się jakbyśmy stale przebywali na świeżym powietrzu. Szczególnie w znajdującej się na parterze głównej sypialni, która bardziej przypomina ogród zimowy.

Parter domu to, poza sypialnią, pokaźnych rozmiarów pokój dzienny z przylegającą do niego niedużą kuchnią oraz łazienką, z której też możemy podziwiać przyrodę. Kontakt z nią dodatkowo ułatwia prysznic pod chmurką. Pozostałe dwie sypialnie znajdują się na piętrze.

Szkło to niemal 65 proc. zewnętrznych ścian tego domu. Decyzja, którego dostawcę systemów wybrać, nie była łatwa. Zaczęliśmy od długiej listy i stopniowo z różnych względów odrzucaliśmy kolejne opcje. Właściciel w końcu wybrał się na kilka wycieczek, żeby na żywo obejrzeć najlepsze rozwiązania. Ostatecznie wybraliśmy systemy Reynaers Aluminium i już na etapie projektowym architekt współpracował właśnie z inżynierami tej firmy

– mówi Donovan Savage z firmy Montana Sash & Door, wykonawca przeszklonych fasad.

Jak sprawują się szklane ściany po dwóch latach użytkowania? Właściciele twierdzą, że bez zarzutu - w zależności od pory roku chronią przez upałem lub utratą ciepła ze środka, a wąskie ramy dają szersze pole widzenia. Dobre doświetlenie i tak już dużych i wysokich wnętrz pozwoliło na zastosowanie ciemnych kolorów w aranżacji. Udało się jednocześnie uzyskać przytulną przestrzeń dzięki dużej ilości drewna, dywanom i ciepłemu oświetleniu po zmroku. Nawiązania do natury nie wykluczają designerskich elementów wyposażenia wnętrz. Znajdziemy tu m.in. fotele braci Campana, sofę On the Rocks włoskiej marki Edra oraz skórzaną kanapę firmy Baxter.

Projekt domu: Edwin Ugorowski, Designer Partnership
Foto: Reynaers Aluminium/Andrew Beneze

Prosty sposób na domowy recycling plastiku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.