Farba kredowa: malowanie mebli DIY

Farba kredowa, pędzel i wosk do zabezpieczenia powierzchni to wszystko, czego potrzebujecie, aby stworzyć niepowtarzalny i piękny mebel do swojego mieszkania. Co to jest farba kredowa i jak nią malować?

Farba kredowa - co to takiego?

Farba kredowa to połączenie wody i kredy z dodatkami mineralnymi, np. żywicą, krzemianami czy kazeiną. Taki skład sprawia, że możemy malować tą farbą niemal każde podłoże - do tego bez konieczności usuwania starych powłok i aplikowania podkładu (wyjątkiem jest łuszcząca się stara farba - taką trzeba usunąć). Farba kredowa tworzy na powierzchni grubą warstwę, którą możemy wykorzystać do wystylizowania mebla, np. stosując przecierki. Uzyskujemy w ten sposób meble wyglądające na o wiele starsze niż są w rzeczywistości - a takie świetnie sprawdzą się w aranżacjach utrzymanych w stylu prowansalskim oraz shabby chic. Co ciekawe, farba kredowa nadaje się do malowania nie tylko powierzchni drewnianych i drewnopochodnych - niektóre jej rodzaje możemy stosować również na glinie, metalu, PCV oraz tkaninach.            

Meble pomalowane farbami kredowymiMeble pomalowane farbami kredowymi Fot. Annie Sloan

Farba kredowa do mebli - malowanie krok po kroku

1. W przypadku innych farb przed rozpoczęciem malowania powierzchnię mebla należy zwykle zmatowić (przetrzeć papierem ściernym). Farba kredowa tego nie wymaga - w większości przypadków wystarczy zadbać, by malowany przedmiot był po prostu czysty. Przed otwarciem pojemnika z farbą należy przez parę minut energicznie nim potrząsać, aby produkt się wymieszał. Farbę kredową nanosimy za pomocą pędzla - większego przy płaskich powierzchniach, mniejszego przy pokrywaniu dekoracyjnych detali na frontach meblowych. Farba kredowa jest bardzo gęsta, przy aplikacji wydaje się wręcz tworzyć strukturę - ma to swoje zalety, ale jeśli zależy nam na nieco gładszej powierzchni, można farbę rozcieńczyć.

2. Pomalowanie mebla farbą kredową to nie koniec naszej pracy. Powierzchnię warto dodatkowo zabezpieczyć. Gdy farba wyschnie, czystym pędzelkiem nakładamy bezbarwny wosk - równomiernie i cienką warstwą. Na koniec usuwamy nadmiar wosku suchą szmatką lub papierowym ręcznikiem - najlepiej przetrzeć od razu cały mebel.

Farba kredowa - postarzanie mebli

Farba kredowa to idealny produkt do "postarzania" mebli. Możemy taki efekt uzyskać na kilka sposobów:

  • pokrywamy powierzchnię mebla farbą kredową za pomocą płaskiego pędzla, czekamy około 15 minut, aż farba trochę przeschnie i wilgotną (ale dobrze wyciśniętą!) gąbką przecieramy całość wykonując przy tym kuliste ruchy i płucząc dokładnie gąbkę po każdym ruchu; zostawiamy mebel do całkowitego wyschnięcia i pokrywamy woskiem,
  • ciekawie wyglądają przetarcia dwukolorowe - jakby mebel był na przestrzeni lat malowany różnymi kolorami i upływ czasu sprawił, że jedna zaczęła przebijać spod drugiej; aby uzyskać taki efekt musimy pomalować mebel w całości farbą kredową w wybranym kolorze, pozostawić do wyschnięcia, a następnie nanieść drugi kolor - również na wszystkie powierzchnie - ale tym razem przetrzeć mebel gąbką zanim farba dobrze wyschnie (w sposób opisany powyżej); na koniec nakładamy wosk,
  • przy użyciu wosku w ciemnym kolorze (o tym w dalszej części artykułu).

Efekt 'starego' mebla uzyskany za pomocą farb kredowychEfekt 'starego' mebla uzyskany za pomocą farb kredowych Fot. Liberon

Farby kredowe w różnych kolorach

Farby kredowe niewtajemniczonym mogą się kojarzyć z pastelową paletą kolorów - dodatek kredy mógłby przecież sugerować "rozbielone" kolory. Nic bardziej mylnego - farby kredowe występują również w kolorach nasyconych. Receptura powoduje jednak, że barwy stają się głębokie, sprawiają wrażenie wręcz wielowarstwowych. Wrażenie to potęguje dodatkowo fakt, że farby kredowe dają matowe wykończenie. Za ich pomocą uzyskamy efekt "brudnej" bieli, który jest tak bardzo pożądany, kiedy urządzamy wnętrze w stylu shabby chic.

Farba kredowa - rodzaje wosków zabezpieczających

Farba kredowa nada powierzchni mebla ciekawego efektu dekoracyjnego, który możemy dodatkowo wzmocnić poprzez zastosowanie wosku. Poszczególne kolory wosków, poza zabezpieczeniem warstwy farby kredowej, mają następujące działanie:

  • wosk bezbarwny - delikatnie przyciemnia kolor farby, na którą zostaje położony,
  • wosk biały - lekko rozjaśni kolor farby,
  • wosk kolorowy - stosując go uzyskamy efekt przecieranej powierzchni,
  • wosk ciemny - świetny do postarzania mebli - nakładamy go w zagłębieniach mebla i w narożnikach poszczególnych płaszczyzn.

Wskazówka: po nałożeniu wosku na powierzchnię mebla warto wypolerować całość miękka, suchą ściereczką.

Ciekawostka: Farba kredowa (niektóre jej rodzaje) może posłużyć również do farbowania tkaniny, sprawdź:

Jak ufarbować tkaninę? Radzi Annie Sloan >>

Farby kredowe w różnych kolorachFarby kredowe w różnych kolorach Fot. Annie Sloan

Jak malować farbami kredowymi? Sprawdzamy!

Więcej o:
Copyright © Agora SA