Nakrycie stołu: aranżacja na wesele

Przy weselnym stole spędza się sporo czasu. Warto więc zadbać o wygodę gości i przygotować stół, przy którym czas miło upłynie. Pięknie nakryty stół podkreśla uroczysty charakter spotkania. Prawidłowo ułożona zastawa ułatwia spożywanie posiłków. Jak zatem prawidłowo przygotować weselny stół?

Nakrycie stołu: jaki stół

Stoły okrągłe są szalenie eleganckie i stylowe. Świetnie zdają egzamin na weselach w stylu glamour. Idealnie sprawdzą się przy bardzo dużej sali weselnej albo przy małej liczbie gości. Wokół takiego stoły można bowiem posadzić zazwyczaj 8, 10 lub 12 osób. Ich minusem jest konieczność podzielenia gości na grupy. Stoły prostokątne to must have wesela w klimacie rustykalnym. Są także dobre dla większej liczby osób. Łatwiej też przy nim posadzić gości i nikt nie będzie tyłem do drugiego.

Zaproszenia ślubne >>

Nakrycie stołu: tekstylia

Miłośnicy rustykalnego stylu mogą nie zakrywać stołu obrusem, a wręcz przeciwnie, wyeksponować ich wygląd, kładąc na nich tylko kolorowe bieżniki. Jednak klasyczne przyjęcie wymaga obrusu. Najbardziej elegancki jest obrus biały, ale może być również écru. Coraz częściej na weselnych stołach pojawiają się obrusy niebieskie, fioletowe, złote, a nawet we wzory. Białe nakrycia mają obszycia, wypustki czy koronki, podkreślające uroczysty charakter spotkania.

Wystrój sali weselnej >>

Nakrycie stołuNakrycie stołu Fot. lucilaturqueto/pixabay.com

Nakrycie stołu: jak ułożyć zastawę

Zastawa zawsze powinna składać się z jednolitej linii. Wesela glamour wymagają porcelany, rustykalne zadowolą się porcelitem lub nawet kamionka. Nie należy jednak łączyć kilku różnych serwisów, znacznie się różniących. Również sztućce powinny pochodzić z jednego kompletu.  Nakrycia rozkłada się co ok 50-60 cm. Pozwala to osobom siedzącym obok siebie swobodnie manewrować sztućcami. Środek każdego nakrycia wyznacza tzw. podtalerz, na którym będziemy stawiać talerze. Zgodnie z zasadami savoir-vivre, po każdej stronie talerza mogą leżeć co najwyżej trzy pary sztućców. Odstępy między sztućcami oraz odległość od talerza i krańców stołu powinna wynosić ok. 1 cm.

Gdy będzie więcej potraw, kolejne sztućce podaje się wraz z daniami. Odświętne nakrycie składa się z trzech noży: dużego, mniejszego do przystawek i do ryb, oraz z trzech widelców: dużego, mniejszego do przystawek i do ryb. Z prawej strony, najbliżej talerza, kładziemy noże, w kolejności ich używania (najdalej – pierwsze, których będziemy używać). Noże układamy ostrzem skierowanym w lewą stronę. Z lewej strony leżą widelce, również w kolejności ich używania. Gdy menu przewiduje zupę, łyżka leży po stronie noży.

Talerzyk na pieczywo ustawiamy z lewej strony, w niewielkiej odległości od ostatniego widelca. Na jego prawej krawędzi kładziemy nóż do pieczywa (ostrzem skierowanym w lewo). Łyżeczkę i widelczyk do ciasta układamy równolegle do dolnego kantu stołu, nad podtalerzem. Łyżeczka leży najwyżej i powinna być zwrócona w lewo, widelczyk - w prawo. 

Dekoracje weselne >>

Nakrycie stołu: czym jeść homara

Widelec do ryb ma 4 ząbki i jest szerszy w środkowej części, a nóż jest ostro zakończony i nieco ścięty, co ma ułatwić oddzielanie ości od mięsa. Widelce do ślimaków mają dwa ząbki i są serwowane ze specjalnymi szczypcami, a do homara jest bardzo długi, zakończony niewielkim rozwidleniem. Do wydobywania mięsa homara służy wąski szpikulec. Szczypce do homara są bardzo ostre. Nóż do ostryg ma krótkie, grube i spiczaste ostrze, służące do podważania muszli. Do spożywania ostryg służy również specjalna, szeroka łyżka zakończona dwoma ząbkami.

Nakrycie stołu: szkło

Przy jednym nakryciu mogą znajdować się najwyżej cztery kieliszki. Powinny być ustawione w prawym górnym rogu talerza. Szkło można ustawić też na skos,  wtedy najwyższy punkt linii wyznacza szklanka na wodę, środkowy kieliszek do czerwonego wina (dość duży i pękaty), a najniższy i najdalszy względem talerza - kieliszek na białe wino (smukły). Na stole nie powinno się wcześniej rozstawiać kieliszków do likierów, koniaków i winiaków, które podaje się przy serwowaniu kawy. Filiżanki do kawy lub herbaty (większe) możemy podać po obiedzie.

Wesela w różnych stylach >>

Nakrycie stołuNakrycie stołu Fot. MirellaST/pixabay.com

Nakrycie stołu: serwetki

Przy każdym posiłku niezbędne są serwetki. Na weselach glamour najlepsze będą serwetki z materiału, na przyjęciach w innych stylach mogą być papierowe. Modne są grube i sztywne serwetki flizelinowe. Ich barwa powinna być dopasowana do koloru kwiatów, obrusów i winietek. Serwetki układamy na talerzy lub po jego lewej stronie. Na eleganckich przyjęciach goście otrzymują menu, które często leży na serwetach.

Stół weselny jest wyjątkowy. Nakryty zgodnie z zasadami, pozwoli gościom spokojnie delektować się potrawami, a piękna zastawa i dekoracje z pewnością zachwycą biesiadników.

Winietki ślubne >>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.