Mosiądz we wnętrzach. Zastosowanie mosiądzu w aranżacjach

Mosiądz to ciekawa alternatywa dla metalowych detali w kolorze srebrnym, modnych w aranżowaniu wnętrz od kilku ładnych lat. Dodatki z mosiądzu wprowadzą do pomieszczenia ciepłą atmosferę i będą się świetnie komponowały z meblami w ciemnobrązowym kolorze oraz welurową tapicerką na sofie i fotelach. Przyszłym i obecnym posiadaczom dekoracji z mosiądzu podpowiadamy, jak czyścić mosiądz, aby długo cieszył oczy.

Mosiądz we wnętrzach

Przedmioty wykonane w mosiądzu w latach 90. ubiegłego wieku były kojarzone z kiczem. Dzisiaj mosiądz cieszy się dużą popularnością, a dekoracje z niego wykonane już nie tylko nie przypominają w niczym tych, które pamiętamy z domów naszych rodziców i dziadków - przybierają wręcz designerskie formy i świetnie wpisują się w obowiązujące trendy w aranżowaniu wnętrz. Mosiądz występuje na rynku w różnych postaciach - może być: szczotkowany, patynowany, lakierowany, oksydowany i polerowany. Tak duża liczba wykończeń sprawia, że przedmioty wykonane z mosiądzu możemy dopasować do aranżacji w niemal wszystkich stylach - nie tylko rustykalnym, ale również eklektycznym, glamour, marynistycznym a nawet minimalistycznym, jeśli przybierze odpowiednią formę. Forma jest bowiem czynnikiem, który często przesądza o wszechstronności zastosowania danego przedmiotu - bądź o ograniczeniu w tym zakresie. Temu samemu materiałowi możemy nadać prosty, oszczędny kształt - i będzie pasował do nowoczesnych wnętrz. W innym przypadku mosiądz objawi nam się w wyjątkowo ozdobnej, wręcz majestatycznej formie - i wtedy będzie się idealnie nadawał do aranżacji stylizowanych na szlacheckie dworki.

Mosiądz sam w sobie prezentuje się wystarczająco ciekawie, ale możemy wzmocnić ten efekt, jeśli odpowiednio dopasujemy pozostałe elementy wyposażenia wnętrza. Mosiądz będzie wyglądał świetnie w połączeniu z ciemnymi kolorami - bordo, brązem, butelkową zielenią oraz granatem. Na tak eleganckim tle mosiądz wychodzi na pierwszy plan - szczególnie, jeśli wymienione kolory występują w formie welurowych tapicerek na meblach wypoczynkowych. A jeśli wolicie nieco delikatniejsze aranżacje utrzymane w jaśniejszych kolorach - polecamy połączenie mosiądzu z naturalnym drewnem, bielą, szarością, szkłem i przedmiotami wykonanymi z kamienia.

Mosiężne uchwyty meblowe od PAP DECO >>

Lampa wisząca Markslöjd Grid i marmurowy stolik z konstrukcją z mosiądzu RGE AccentLampa wisząca Markslöjd Grid i marmurowy stolik z konstrukcją z mosiądzu RGE Accent Fot. bonami.pl

Wyroby z mosiądzu

Mosiądz pojawia się w naszych mieszkaniach w wielu rożnych odsłonach. To już nie tylko żyrandole zdobione motywami roślinnymi, obecnie są to dekoracje - a nawet meble o mniejszych gabarytach, w modnych kształtach i wzorach. Weźmy na przykład okrągłe metalowe stoliki pomocnicze (zdjęcie poniżej) - stanowią świetne uzupełnienie aranżacji, do której wprowadzamy ozdobne akcenty z mosiądzu. Innym, chętnie wykorzystywanym we wnętrzach przedmiotem jest metalowe poroże. To element wyposażenia często stosowany w aranżacjach w stylu skandynawskim - w wersji z mosiądzu będzie się idealnie nadawał do "męskiej jaskini" urządzonej na wzór klubowy.

Co jeszcze z mosiądzu możemy mieć w mieszkaniu? Oto niektóre z ciekawszych propozycji, jakie możemy znaleźć w sklepach:

  • lustra i obrazy w ramach z mosiądzu,
  • lampiony i świeczniki,
  • wazony i patery,
  • mosiężne zestawy łazienkowe,
  • litery i cyfry, z których możemy stworzyć dekoracyjne napisy na ścianę,
  • klamki i uchwyty meblowe wykonane z mosiądzu.

Te ostatnie warto wykorzystać, kiedy chcemy nadać nieco inny charakter starym drzwiom i meblom - szczególnie wykonanym z drewna, z którym mosiądz się pięknie komponuje. Wymiana okuć meblowych w połączeniu z pomalowaniem mebla lub ozdobieniem go np. techniką decoupage'u sprawi, że niewielkim kosztem (w porównaniu do zakupu nowego mebla) uzyskamy coś nowego - a do tego idealnie dopasowanego do naszego gustu i nowej aranżacji mieszkania.

Dekoracje ścienne z mosiądzu od PAP DECO >>

Dekoracja ścienna Antler SkullDekoracja ścienna Antler Skull Fot. sfmeble.pl

Czyszczenie mosiądzu

Mosiądz niestety wymaga czyszczenia od czasu do czasu - jeśli o niego dbamy, odwdzięcza się nam pięknym wyglądem. Przedmioty dekoracyjne wykonane z mosiądzu można odświeżyć za pomocą mieszanek, które przygotujemy samodzielnie w domu. Może to być na przykład papka z soli i octu, sok z kiszonej kapusty wymieszany z popiołem z kominka, glina rozrobiona z wodą lub połączenie kredy z terpentyną. A jeśli nie mamy ochoty przyrządzać takich mikstur, w sklepach są dostępne specjalne mleczka do czyszczenia mosiądzu.

Nieco trudniejszym zadaniem jest czyszczenie mosiądzu w postaci elementów na stałe przytwierdzonych do powierzchni mebla. Musimy wtedy bardzo uważać, by w trakcie pracy nie uszkodzić politury mebla i struktury drewna. Najlepiej byłoby zastosować szablon wycięty na kształt mosiężnego okucia - zabezpieczy okolice przed ekspozycją na środek czyszczący. Jeśli nie uda nam się wykonać takiego szablonu, wykorzystajmy do pracy lekko zwilżone patyczki lub płatki kosmetyczne - cały proces będzie trwał dłużej, ale zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia mebla.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.