Na co zwrócić uwagę wybierając zlew do kuchni?

Urządzanie kuchni to nie lada wyzwanie - musimy wybrać sprzęty, akcesoria i oczywiście armaturę. Pomimo coraz większej popularności zmywarek zlewozmywak jest nadal niezbędnym elementem każdej kuchni. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając zlew do kuchni!

Zlew kuchenny - jaki wybrać kształt, wielkość i kolor?

Zlew kuchenny - jaki wybrać kształt, wielkość i kolor?Zlew kuchenny - jaki wybrać kształt, wielkość i kolor? Fot. Homebook, kolaż ładnydom Fot. Homebook, kolaż ładnydom

Kiedyś dostępne były jedynie emaliowane, połyskujące zlewy kuchenne. Obecnie producenci idąc z duchem czasu, poszerzają ofertę, dzięki czemu mamy ogromny wybór. Jak wybrać odpowiedni zlewozmywak?

Jeśli mamy w kuchni zmywarkę nie potrzebujemy dużego zlewu, wystarczy nam jednokomorowy, z ociekaczem. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale zarówno podczas mycia naczyń, jak i mycia owoców czy warzyw. Warto podkreślić, że zlewozmywak jednokomorowy zajmuje mniej miejsca, dzięki czemu zyskujemy więcej powierzchni blatu roboczego. Jednak jeśli wolimy zmywanie ręczne z pewnością lepiej sprawdzi się zlewozmywak dwukomorowy.

Kolejną kwestią podczas wyboru zlewu jest jego kształt. W małych kuchniach proponujemy montować zlewozmywaki okrągłe praz modele w kształcie litery L, które montujemy nad szafkami narożnymi. Bardzo popularnymi kształtami są prostokątny i kwadraty, które są uniwersalne i wygodne w użytkowaniu, ponieważ zmieszczą się do niego większe naczynia czy garnki.

Ogromne znaczenie odgrywa także wygląd zlewozmywaka! Przede wszystkim powinniśmy wybrać zlew z materiału odpornego na zarysowania czy uderzenia ciężkimi naczyniami. Polecamy zlewy granitowe - odporne na upadki ciężkich przedmiotów oraz gorącą temperaturę. Ten rodzaj zlewów jest bardzo modny i pasuje do każdej kuchennej aranżacji, dodatkowo łatwo utrzymać go w czystości. Jedynym minusem jest ich wysoka cena. Tańszym wariantem do kuchni może być zlew z emaliowanej stali, jednak może on po czasie zmatowieć. Zlewy ze stali nierdzewnej z kolei odporne są na kwasy oraz środki czystości, jednak pojawiają się na nich zacieki i zadrapania.

Bateria kuchenna - wybierz odpowiednią

Bateria kuchenna - wybierz odpowiedniąBateria kuchenna - wybierz odpowiednią Fot. Homebook Fot. Homebook

Nie tak łatwo wybrać odpowiednią baterię kuchenną, kiedy na ryku dostępnych jest mnóstwo modeli baterii naściennych oraz stojących. Wybrać możemy także baterię jednouchwytowąą, gdzie za pomocą uchwytu możemy zmieniać strumień oraz temperaturę wody lub baterię dwuuchwytową, gdzie są 2 pokrętła, gdzie jedno jest opowiedzialne za wodę ciepłą, a drugie za zimną. Coraz częściej wybieramy jednak ze względów praktycznych baterie jednouchwytowe.

W nowoczesnych kuchniach możemy wykorzystać baterie bezdotykowe, które zapewnią oszczędność wody, dzięki włączaniu się jedynie, gdy w pobliżu obecny jest obiekt.

Nie bez znaczenia jest także materiał, z jakiego wykonana jest bateria kuchenna. Baterie chromowe charakteryzują się wysokim połyskiem i stylowym wyglądem, natomiast baterie ceramiczne są najtrwalsze. Z kolei bateria wykonana z granitu będą odporne na uderzenia oraz zarysowania, które w kuchni są nieuniknione.

Alternatywa dla zlewu - zmywarka

Alternatywa dla zlewu - zmywarka!Alternatywa dla zlewu - zmywarka! Fot. Homebook Fot. Homebook

Z pewnością większość z nas nie lubi zmywania naczyń, które zajmuje czas, podczas którego musimy długo moczyć ręce, niszczą się paznokcie i rozmięka skóra na palcach. Z pomocą przychodzi zmywarka - wspaniała alternatywa dla zlewozmywaka! Urządzenie zostało wymyślone już w 1886 roku, początkowo obsługiwane ręcznie, z biegiem czasu udoskonalone i działa automatycznie.

Zmywarka zadba o skórę naszych dłoni, oszczędzi czas, energię i wodę. Na rynku dostępne jest wiele modeli, dlatego wybór może być nie najłatwiejszy. Wybierając zmywarkę powinniśmy wziąć pod uwagę kwestię urządzenia kuchni, styl oraz własną wygodę. Zmywarki wolnostojące nie posiada frontów meblowych, możemy ją ustawić obok regału lub wsunąć pod niego. Z kolei zmywarki do zabudowy są świetnym pomysłem dla osób, które nie chcą by urządzenie rzucało się w oczy. Zmywarkę zakrywa front meblowy, dzięki czemu nie odróżnia się ona od reszty kuchennego regału. Najlepiej nie zabudowywać panelu sterowania, który pozwoli na bieżąco obserwować etapy pracy urządzenia.

Kupując zmywarkę zwróćmy uwagę na klasę zmywania, która zaczyna się od A, im jest ona wyższa tym resztki zanieczyszczeń z naczyń lepiej się usuwają. Równie ważna jest klasa energetyczna, im wyższa tym większa oszczędność energii używanej przez urządzenie.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA