Jak pielęgnować storczyki, by kwitły jak szalone?

Karolina Mucha | MB
27.08.2018 09:00
Storczyki dostępne są już nie tylko w kwiaciarniach, ale i wielu supermarketach. Kosztują niewiele, są popularnym prezentem. Problemem jest uprawa. Jak pielęgnować storczyki, by kwitły jak szalone? Jak je przesadzać?

Storczyki - elegancja w każdym, jak pielęgnować storczyki?

Storczyki - nowoczesne kwiaty do mieszkania
Fot. CC0 Public domain, nokaut, kolaż ładnydom

Storczyki nazywane także orchideami, zdobią domy i mieszkania. Zachwycają delikatnymi kwiatami i szeroką gamą kolorów. Stały się jedną z najczęściej wybieranych roślin pokojowych. Kwitną miesiącami, a kształtami i kolorami przyprawiają o zawrót głowy, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Podczas kupowania wybierzmy zdrowy okaz - bez plam na liściach i z jędrnymi korzeniami. Zwiędnięte pączki kwiatów świadczą o złej kondycji rośliny. Najlepiej wybrać storczyk z jednym rozwiniętym kwiatem i mnóstwem pąków.

Jak dbać o storczyki?

Nawozy, które pomogą dbać o storczyki
Fot. CC0 Public domain, nokaut, kolaż ładnydom

Storczyki lubią oświetlone miejsca. Dobrze jest ustawiać je na parapetach okien, rosną dość wysokie, dlatego pięknie będą wyglądały również z zewnątrz. Dzięki odpowiedniemu nasłonecznieniu liście storczyków będą zielone i błyszczące, pozbawione ciemnożółtych plam.

Kolejną kwestią jak podlewać storczyki. Orchidee nie lubią zbyt dużego nawilżenia, ich korzenie nie powinny być zanurzone w wodzie. Roślinę podlewajmy co 4-7 dni. Możemy to zrobić wlewając wodę do pojemnika umieszczonego w specjalnej osłonce na storczyki lub mocząc doniczkę wraz z osłonką przez 15 minut w misce z wodą lub w wannie.

Storczyki najlepiej czują się w temperaturze od 13 do 30 st. C. Na ich kwitnienie dobrze wpływają wahania temperatury pomiędzy dniem, a nocą. W okresie letnim dobrze wystawić je na lekko ocieniony balkon lub taras.

Pamiętajmy, by nie sadzić ich w uniwersalnej ziemi ogrodowej. Na roślinę świetny wpływ ma specjalna mieszkanka z łupinami orzecha kokosowego lub z korą sosnową.

Do efektywnej uprawy storczyków przyda się również specjalna odżywka, którą można kupić w kwiaciarniach, supermarketach lub sklepach ogrodniczych. Dzięki niej roślina będzie pięknie kwitła!

Przesadzanie storczyków

Doniczki idealne dla storczyków
Fot. CC0 Public domain, nokaut, okazje.info, kolaż ładnydom

Storczyki, tak jak inne rośliny ozdobne, potrzebują przesadzenia. Powinniśmy robić to co najmniej raz na 2 lata. Jeśli nasza roślina ma bardzo rozrośnięte korzenie, jest to znak, że nadeszła pora na zmianę ziemi oraz doniczki. Przesadzenie koniecznie jest również w przypadku rozłożonego lub zasolonego podłoża, gnicia korzeni, zaatakowania storczyka przez szkodniki, ale również, gdy zdarzy nam się przelanie rośliny.

Proces przesadzania zacznijmy od otrzepania korzeni z ziemi oraz dokładnego sprawdzenia, czy nie mają uszkodzonych końcówek. Jeśli są,  powinniśmy odciąć je sekatorem. Kupując doniczki do storczyków zwróćmy uwagę na ich wielkość. Doniczka nie powinna być zbyt mała, roślina nie może mieć ściśniętych korzeni.

Storczyk musi mieć doniczkę oraz osłonkę. Spośród osłonek najpopularniejsze są te przezroczyste - szklane lub wykonane z tworzywa sztucznego. Widoczne korzenie lepiej będą przyjmowały światło, a co za tym idzie, roślina będzie ładniej się rozwijała i kwitła.

Komentarze (11)
Zaloguj się
 • gosiek55

  Oceniono 4 razy 2

  storczyki nie lubią ziemi a korzenie lubią światło dlatego wkłada się je do szklanych osłonek proszę autora tekstu

 • mark6107

  0

  Witam wszystkich sympatyków storczyków. Mam problem ze swoim kwiatem.Po przekwitnięciu obciąłem go po trzecim pędzie. Sądziłem,że zakwitnie ponownie lecz on zaczął wypuszczać liście.Zastanawiam się co mogę z nim teraz zrobić aby ponownie zakwitł? Proszę o jakieś rady w tej sprawie.

 • puzonik48

  0

  Dostałam z jakiejś okazji od synka takiego amarantowego storczyka .Sama nie przepadam za nimi ,ale muszę powiedzieć ,że jak mój storczyk zakwitł ,miał 35 kwiatków ,to mnie zachwycił .Niewiele robiłam przy nim .Kupiłam nawóz w takich patyczkach i raz w tygodniu przelewałam go pod kranem .Kiedy przekwitł ,obcięłam zdrewniałe łodyżki kwiatowe ,przesadziłam go do większej doniczki i myślałam ,że będzie odpoczywał .Jakież było moje zdziwienie ,kiedy zobaczyłam ,że wypuścił na raz 2 pędy kwiatowe :) Zobaczę ile kwiatków będzie miał teraz ?

 • antwren

  Oceniono 4 razy 0

  Dzierżymordy z wierchuszki tej witryny dopuszczają się ukrytej reklamy, wiedząc, że to jest karalne!

 • Teresa Berk

  Oceniono 2 razy -2

  I tu się z wami nie zgodzę. Otóż u mnie storczyki stoją .....cały czas w wodzie. Kwitną całe lato pięknie i obficie. Naprawdę polecam spróbować, zobaczycie, że nie ściemniam !!!.

 • renkaforever

  Oceniono 2 razy -2

  Storczyki rosna jak chca w dolnych partiach moich wyrosnietych krzewow, podlewam je kawalkami lodu raz na tydzien, a czasem na miesiac, jak podlewam krzew. One chwytaja wilgoc z powietrza.

 • edziulk_a

  Oceniono 31 razy -21

  Nie mam dobrej ręki do storczyków. W sklepie zawsze tak ładnie wyglądają a w domu kilka tygodni i kwiaty mi opadają. Już kilka zmarnowałam, więc poszłam na łatwiznę i kupiłam sobie sztucznego z megascena.pl. Przynajmniej cały rok kwitnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX